TVN24 | Polska

Wyjaśnień w sprawie profesor chciał minister Czarnek. Nie będzie postępowania w związku z jej udziałem w proteście

TVN24 | Polska

Autor:
akw/kab
Źródło:
TVN24
Prof. Iwasiów: nie rozdzielam swojej roli akademickiej od roli obywatelskiej
Prof. Iwasiów: nie rozdzielam swojej roli akademickiej od roli obywatelskiejTVN24
wideo 2/22
TVN24Prof. Iwasiów: nie rozdzielam swojej roli akademickiej od roli obywatelskiej

Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego wydał postanowienie o odmowie postępowania wyjaśniającego w sprawie profesor Ingi Iwasiów. Wyjaśnień w sprawie znanej pisarki domagał się między innymi minister edukacji Przemysław Czarnek. Chodzi o udział profesor w protestach po wyroku Trybunału Konstytucyjnego i wygłaszane przez nią na nich wulgarne hasła.

Uniwersytet Szczeciński w zeszłym tygodniu powołał rzecznika dyscyplinarnego, który prowadził czynności w sprawie znanej literaturoznawczyni i wykładowczyni uczelni profesor Ingi Iwasiów. Procedura rozpoczęła się po listach ze skargami odnośnie publicznych wypowiedzi profesor podczas protestów po wyroku Tybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Iwasiów powiedziała między innymi: "Nie jak profesorka, tylko jak kobieta powiem: j***ć i w*********ć". List w tej sprawie wystosował również minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który oczekuje od uczelni zbadania sprawy.

>>> "Nie jak profesorka, tylko jak kobieta powiem: j***ć i w*********ć". Były skargi, uczelnia powołała rzecznika, a minister chce wyjaśnień

Karolina Płotnicka-Błach, p.o. rzecznik prasowy Uniwersytetu Szczecińskiego poinformowała w czwartek, że rektor Uniwersytetu Szczecińskiego Waldemar Tarczyński zatwierdził postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego wobec profesor Iwasiów.

Decyzja rektora zamyka postępowanie na poziomie Uniwersytetu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Za profesor stanęli naukowcy, studenci i marszałek województwa

W obronie profesor stanęli między innymi naukowcy, którzy podpisali się pod listem poparcia dla Iwasiów. Potem dołączyli do nich studenci i absolwenci Uniwersytetu Szczecińskiego. W obronie Iwasiów stanął wcześniej również marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. 10 listopada zwrócił się do rektora uniwersytetu "o niepoddawanie się naciskom Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka i odmowę wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przeciwko profesor Indze Iwasiów".

"Nie rozdzielam swojej roli akademickiej od obywatelskiej"

Sytuację komentowała dla TVN24 również sama Inga Iwasiów.

- Odpowiadam za każde swoje słowo wypowiedziane w każdych okolicznościach i nie rozdzielam swojej roli akademickiej od roli obywatelskiej, a przede wszystkim zawsze liczę się z tym, że mogą być konsekwencje, których sobie nie zaprojektowałam. Poza tym nadal mam wrażenie, że cała ta sprawa właśnie z tymi aktami interwencji, które się dokonują, jest świetnym materiałem analitycznym, ona pokazuje, w jakim żyjemy państwie, na jakim jesteśmy świecie i z tego punktu widzenia warto też w tym uczestniczyć - powiedziała profesor w zeszłym tygodniu.

Autor:akw/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości