W sosnowieckim Szpitalu Specjalistycznym otwarto dziś Bank Tkanek i Komórek. Nowoczesna pracownia ma dostarczać materiał do przeszczepów, głównie oddziałom okulistyki i ortopedii. Koszt inwestycji to 3,2 mln złotych.
Docelowo bank pomoże przede wszystkim w leczeniu znacznych ubytków kostno-chrzęstnych powstałych w wyniku łagodnych nowotworów u dzieci, rekonstrukcji wiązadeł czy odtwarzaniu stawu kolanowego po ciężkich urazach. Umożliwi też ponad dwukrotnie dłuższe, bo nie przez 14 ale 30 dni, przechowywanie pobranych rogówek.
Rogówki, więzadła i ścięgna dla chorych
Pracownicy banku będą pobierać, preparować i namnażać oraz przechowywać pobrany materiał do przeszczepów.
Będą to rogówki, więzadła i ścięgna, a także materiał kostny i np. owodnie. Z tej błony płodowej, pobieranej wyłącznie w trakcie cesarskiego cięcia, przygotowuje się opatrunki stosowane w okulistyce.
Inwestycja obok Banku Tkanek i Komórek obejmuje też nowoczesną pracownię hodowli komórkowych, która pozwoli wytwarzać nabłonek rogówki i śluzówki jamy ustnej stosowany w leczeniu oparzeń, wad wrodzonych oraz w zabiegach rekonstrukcyjnych, a także 380-metrowy rękaw transportowy. To tunel, którym pacjenci transportowani do szpitala śmigłowcem będą przewożeni do oddziału ratunkowego.
Szansa dla śląskiej transplantologii
Dotychczas w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary działał jedynie Bank Tkanek Oka, na potrzeby przeszczepów rogówki. Rocznie szpital wykonuje prawie 200 takich zabiegów.
W ostatnim czasie bank przeniesiono do innych pomieszczeń, wyremontowano i lepiej wyposażono. Dzięki temu placówka może rozwinąć usługi transplantacyjne i oferować innym ośrodkom tkanki do różnego rodzaju przeszczepów.
Koszty związane z unowocześnieniem sosnowieckiego banku poniósł resort zdrowia. 2,5 mln złotych kosztowała modernizacja budynku, a kolejne 700 tys. złotych wydano na wyposażenie i specjalistyczną aparaturę.
Autor: jsy/mz / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego | Tomasz Żak