Jak Magdalena Filiks "naraziła się Solidarnej Polsce". "Wyborcza" o "zemście na posłance"

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"
Pełnomocnik Filiks: Nikt publikując te dane, nie myślał o tych dzieciach. Wszystko było podgrzewane politycznie
Pełnomocnik Filiks: Nikt publikując te dane, nie myślał o tych dzieciach. Wszystko było podgrzewane politycznieTVN24
wideo 2/7
Pełnomocnik Filiks: Nikt publikując te dane, nie myślał o tych dzieciach. Wszystko było podgrzewane politycznieTVN24

"Gazeta Wyborcza" opisała we wtorek przypadki, w których posłanka PO Magdalena Filiks "naraziła się Solidarnej Polsce", co miało doprowadzić do "zemsty" w postaci publikacji Radia Szczecin. - Miała informatora w Lasach Państwowych. Ostrzegł ją: "Magda, było spotkanie, na którym padło zdanie: 'musimy tę szmatę uciszyć'". To było w połowie grudnia, była przerażona - powiedział "Wyborczej" znajomy posłanki.

"Wyborcza" przypomniała, że Filiks "w ostatnich miesiącach najwięcej uwagi poświęcała Lasom Państwowym", czyli instytucji, którą obsadzają ludzie związani z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry. Filiks - wraz z posłanką Katarzyną Osos - przeprowadziła kontrolę poselską w Lasach Państwowych. Ujawniły, że w konkursie "Drewno jest z lasu" Lasy Państwowe rozdały 11 milionów złotych, w większości katolickim parafiom, których wnioski nie miały związku z celem konkursu. Posłanki zawiadomiły prokuraturę.

ZOBACZ REPORTAŻ "CZARNO NA BIAŁYM" O KONKURSIE LASÓW PAŃSTWOWYCH

Po tym jak na początku grudnia ubiegłego roku Filiks ujawniła wyniki kontroli polskiej na posiedzeniu sejmowej komisji, rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski oskarżył ją o kłamstwo. Filiks odpowiedziała mu: "Panie Michale, ja jeszcze nie zaczęłam. Będzie z tego serial brazylijski".

"Informator ostrzegł ją: Magda, było spotkanie, padło zdanie: 'musimy tę szmatę uciszyć'"

Kolejnym przypadkiem "narażenia się Solidarnej Polsce" opisanym przez "GW" były wypowiedzi Filiks w czasie dyskusji nad wnioskiem o wotum nieufności wobec Ziobry na sejmowej komisji, która obradowała 12 grudnia. - Jesteście obrzydliwie nieuczciwi. Kanapowa, durna partyjka, która nie ma procentu poparcia, wzięła sobie całą Polskę za zakładnika - mówiła wtedy Filiks o partii Ziobry.

Dziennikarz "GW" Piotr Żytnicki przytacza wypowiedzi znajomego posłanki Filiks. - Magda opowiadała, że są na nią wściekli. Miała informatora w Lasach Państwowych. Ostrzegł ją: "Magda, było spotkanie, na którym padło zdanie: 'musimy tę szmatę uciszyć'". To było w połowie grudnia, była przerażona, bała się.

- Zastanawialiśmy się, jak rozumieć te słowa. Magda mieszka w lesie. Mówiła: "Wracam do domu i patrzę, czy nie ma myśliwych, którzy mnie nie odstrzelą" Albo: "Jak chodzę z psami na spacer, to cały czas się rozglądam". Nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać. Aż nadszedł 29 grudnia i publikacja Radia Szczecin. Magda nie miała wątpliwości, że to właśnie ta zemsta, którą zapowiadano - powiedział cytowany przez "Wyborczą" znajomy posłanki.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kalendarium systemowego zła. Od publikacji mediów rządowych do śmierci dziecka

"Magda była przekonana, że to Matecki i Solidarna Polska stoją za publikacją"

Informatorzy "GW" twierdzą jednak, że "bezpośrednią przyczyną ataku" na posłankę Filiks był tweet, który zamieściła 23 listopada, po przeprowadzeniu kontroli w Lasach Państwowych. Napisała wtedy: "Podobno u was gorąco. Niektórzy do pracy nie przychodzą? Praca zdalna u was wrze".

- To zdanie nieczytelne dla osób postronnych. Odczytać miał je konkretny człowiek: Dariusz Matecki - powiedzieli znajomi posłanki cytowani przez dziennik. Dariusz Matecki to bliski współpracownik Zbigniewa Ziobry, który zajmuje się profilami w mediach społecznościowych ministra i resortu sprawiedliwości.

Filiks ustaliła, że Matecki w czerwcu 2020 roku dostał pracę w Centrum Informacji Lasów Państwowych i dzień później złożył wniosek o pracę zdalną. - Miał święty spokój, brał pieniądze, a Magda się o tym dowiedziała i zaczęła to upubliczniać. To z pewnością mu się nie spodobało. Gdy zapytałyśmy o Mateckiego, to dyrektor, księgowa i kadrowa nie chcieli udostępnić nam żadnych dokumentów. Chronili go - powiedziała "Wyborczej" posłanka Katarzyna Osos, która uczestniczyła w kontroli.

Ostatecznie po kontroli posłanek Matecki został przeniesiony "do dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie na specjalnie utworzone dla niego stanowisko - kierownika zespołu do spraw współpracy z otoczeniem regionalnym" - pisze "GW".

- Magda była przekonana, że to Matecki i Solidarna Polska stoją za publikacją Radia Szczecin - twierdzą znajomi posłanki. Także jej pełnomocnik "słyszał taką wersję".

"To potwierdza, że kontrole nie spodobały się Solidarnej Polsce"

29 grudnia Radio Szczecin poinformowało o sprawie pedofila, który skrzywdził dzieci "znanej parlamentarzystki". W nagłaśnianiu tej sprawy bierze udział Dariusz Matecki. Już kilka godzin po publikacji Radia Szczecin wrzuca na Twittera wspólne zdjęcie Filiks i skazanego pedofila. "Cześć Magdalena Filiks. Kolega stracił oczy, chociaż w rejestrze będzie bez okularów" - pisze Matecki.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rządowe media ujawniły informacje o ofierze pedofila

Jak czytamy w "GW", "publikacja Radia Szczecin najbardziej odbija się na 15-letnim Mikołaju". "Według znajomych posłanki przez kilka dni nie chce rozmawiać z matką. Obwinia ją i uważa, że to wina jej działalności politycznej. Trwa właśnie przerwa świąteczna, boi się powrotu do szkoły. Uspokaja się nieco, gdy matka zabiera go na spacer do lasu. Szczerze rozmawiają, pomaga też psycholog" - czytamy w gazecie.

Filiks 15 stycznia publicznie ujawnia informacje o zatrudnieniu Mateckiego w Lasach Państwowych i jego pracy zdalnej. Jeszcze w tym samym miesiącu razem z posłanką Osos chcą znowu przeprowadzić kontrolę w Lasach Państwowych.

- Już nas nie wpuścili. Radca prawny napisał nam, że ich zdaniem Lasy Państwowe nie podlegają kontrolom poselskim. To potwierdza, że kontrole nie spodobały się Solidarnej Polsce. Będą robić wszystko, by nikt nie patrzył im na ręce - powiedziała "Wyborczej" Osos.

17 lutego syn Magdaleny Filiks, 15-letni Mikołaj, popełnił samobójstwo. Nie da się jednoznacznie wyrokować co do przyczyn odebrania sobie życia, śledztwo w sprawie śmierci nastolatka prowadzi szczecińska prokuratura.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Autorka/Autor:ads/kab

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Pozostałe wiadomości

Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma wprowadzić nową formę testamentu - testament audiowizualny. Rząd planuje, że projekt w tej sprawie zostanie przyjęty w drugiej połowie roku.

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Krzysztof Brejza, Ryszard Brejza, Roman Giertych, Grzegorz Napieralski i Magdalena Łośko są wśród osób, które otrzymały listy z Prokuratury Krajowej w sprawie śledztwa dotyczącego inwigilacji Pegasusem - wynika z informacji, do których dotarł reporter "Faktów" TVN Michał Tracz. 

Śledztwo w sprawie Pegasusa. Posłowie, adwokat i były prezydent Inowrocławia otrzymali listy z prokuratury

Śledztwo w sprawie Pegasusa. Posłowie, adwokat i były prezydent Inowrocławia otrzymali listy z prokuratury

Źródło:
"Fakty" TVN, tvn24.pl

Jacek Protasiewicz został odwołany z funkcji wicewojewody dolnośląskiego. Decyzję podjął premier Donald Tusk - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Protasiewicz skomentował tę informację. "Chyba lepiej, bo... Polska jest najważniejsza!" - napisał. Zapowiedział też, że nie zamierza przyjąć ewentualnego mandatu poselskiego, który może mu przypaść, jeżeli Izabela Bodnar z Trzeciej Drogi zwycięży w drugiej turze wyborów na prezydenta Wrocławia. W innym wpisie stwierdził, że "każdy ma swoje problemy, także zdrowotne". "Moja aktywność w ostatnich dniach w internecie była tego przejawem. Przepraszam wszystkich, którzy moimi wpisami poczuli się obrażeni lub dotknięci" - dodał.

Premier odwołał Jacka Protasiewicza z funkcji wicewojewody. Jest reakcja polityka i kolejne wpisy

Premier odwołał Jacka Protasiewicza z funkcji wicewojewody. Jest reakcja polityka i kolejne wpisy

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku rozpoczął się proces Donalda Trumpa. Chodzi o potajemne przekazanie pieniędzy aktorce filmów pornograficznych Stormy Daniels w zamian za milczenie. To pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Ruszył "historyczny proces". Na ławie oskarżonych Trump

Ruszył "historyczny proces". Na ławie oskarżonych Trump

Źródło:
PAP, Reuters

Motorniczy przytrzasnął w drzwiach tramwaju nogę czteroletniego Aleksandra i ruszył. Chłopiec zginął na miejscu. Zaczął sie proces w sprawie tragicznego wypadku na ulicy Jagiellońskiej.

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Jordania, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie, czyli kraje Bliskiego Wschodu, które stanęły po stronie Izraela i pomogły mu odeprzeć atak Iranu, udowodniły, że bardziej nie znoszą władz w Teheranie, niż izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu - ocenił amerykański dziennik "The Wall Street Journal".

"WSJ": Kraje arabskie pokazały, że bardziej nie znoszą Iranu, niż premiera Izraela. Może dojść do zmian w relacjach

"WSJ": Kraje arabskie pokazały, że bardziej nie znoszą Iranu, niż premiera Izraela. Może dojść do zmian w relacjach

Źródło:
PAP

Jacek Protasiewicz został odwołany przez Donalda Tuska z funkcji wicewojewody dolnośląskiego. Dzień wcześniej Protasiewicz zamieścił w mediach społecznościowych serię kontrowersyjnych wpisów. Nie jest to pierwszy raz, gdy polityk znalazł się w centrum uwagi. Przypominamy jego sylwetkę.

Incydent na lotnisku, wykluczenie z PO, kontrowersyjne wpisy. Jacek Protasiewicz znów ma kłopoty

Incydent na lotnisku, wykluczenie z PO, kontrowersyjne wpisy. Jacek Protasiewicz znów ma kłopoty

Źródło:
tvn24.pl

Eskalacja napięcia na Bliskim Wschodzie i wzrost obaw, że dojdzie do bezpośredniej konfrontacji Izraela z Iranem, rodzą pytania o potencjał wojskowy, jakim dysponuje Teheran. Jak silna jest armia Iranu i jakie ma możliwości w regionie?

Jak silna jest armia Iranu? Eksperci wskazują na główny atut i największą słabość

Jak silna jest armia Iranu? Eksperci wskazują na główny atut i największą słabość

Źródło:
New York Times, BBC, tvn24.pl

Co najmniej połowa pocisków balistycznych wystrzelonych przez Iran w stronę Izraela nie dotarła nawet do celu, więc nie musiała być zestrzeliwana - donosi stacja ABC News, powołując się na dwóch amerykańskich urzędników. 

Media: co najmniej połowa irańskich rakiet nie doleciała nawet do celu

Media: co najmniej połowa irańskich rakiet nie doleciała nawet do celu

Źródło:
ABC News, PAP

W Jagatowie (woj. pomorskie) znaleziono zwłoki 40-letniej kobiety z ranami kłutymi. Trwa policyjna obława za jej mężem. Policja publikuje wizerunek poszukiwanego mężczyzny. To 43-letni Rafał Zyska, który może przebywać na terenie powiatu gdańskiego. Prokuratura zdecydowała o postawieniu zarzutu zabójstwa mężczyźnie. Jeżeli sąd podejmie decyzję o areszcie dla podejrzanego, będzie to podstawą do wydania listu gończego.

Obława po zabójstwie kobiety. Mąż ofiary z zarzutem

Obława po zabójstwie kobiety. Mąż ofiary z zarzutem

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Gwałt na 11-letniej dziewczynce w Słupsku (woj. pomorskie). Policjanci zatrzymali podejrzanego. Mężczyzna usłyszał zarzuty i postanowieniem sądu rejonowego został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

Gwałt na 11-latce, zatrzymano mężczyznę. "Nie pamięta przebiegu"

Gwałt na 11-latce, zatrzymano mężczyznę. "Nie pamięta przebiegu"

Źródło:
PAP

Jarosław Kaczyński, motywując członków Prawa i Sprawiedliwości do pracy przed drugą turą wyborów samorządowych, przekonywał ich, że partia ma teraz więcej kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast niż w 2018 roku. Nie ma jednak racji.

Kaczyński o kandydatach PiS w drugiej turze: "więcej niż przedtem". Nie, dużo mniej

Kaczyński o kandydatach PiS w drugiej turze: "więcej niż przedtem". Nie, dużo mniej

Źródło:
Konkret24

Kwiecień nie przestanie nas zaskakiwać pod względem pogodowym. W najbliższych dniach czeka nas trochę zimowej pogody - miejscami popada śnieg z deszczem, a temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie zaledwie 4 stopnie Celsjusza. Czy możemy liczyć na powrót cieplejszej aury?

Zmiana w pogodzie. Czeka nas powrót zimowych opadów

Zmiana w pogodzie. Czeka nas powrót zimowych opadów

Źródło:
tvnmeteo.pl

Australijskie media ujawniły personalia osób zabitych w sobotnie popołudnie przez 40-letniego mieszkańca Queenslandu w centrum Westfield Bondi Junction w Sydney. Pięć z sześciu ofiar nożownika to kobiety. I według lokalnej policji "jest oczywiste", że sprawca skupiał się na kobietach.

"Sprawca skupiał się na kobietach". Policja o ofiarach ataku w centrum handlowym

"Sprawca skupiał się na kobietach". Policja o ofiarach ataku w centrum handlowym

Źródło:
ABC Australia, BBC

W notatce skierowanej do pracowników Tesli Elon Musk napisał, że nie ma niczego, czego bardziej nienawidzi, "ale to musi zostać zrobione". W ten sposób zapowiedział zwolnienie ponad 10 procent pracowników firmy motoryzacyjnej.

Musk szykuje duże zwolnienia. "Podjęliśmy trudną decyzję"

Musk szykuje duże zwolnienia. "Podjęliśmy trudną decyzję"

Źródło:
BBC

Nowy gatunek mrówki, nazwany na cześć Lorda Voldemorta, czarnego charakteru z serii "Harry Potter", został odkryty w Australii. Jak tłumaczyli badacze, którzy wpadli na jego ślad, owad ma sporo wspólnego z Mrocznym Panem - ma smukłe i wydłużone ciało, a swoje dnie spędza w ciemnościach.

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Źródło:
University of Western Australia

Argentyna zmaga się z największą epidemią dengi w historii kraju. W ostatnich miesiącach z jej powodu zmarło prawie 200 osób. Choroba ta roznoszona jest przez komary i według lokalnych mediów władze z nadzieją czekają teraz na dostawę preparatów owadobójczych z Polski.

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Źródło:
PAP

Poseł PiS Sebastian Kaleta straszy, że według projektu nowelizacji Kodeksu karnego, jeśli publicznie "sprzeciwisz się tęczowym piątkom w szkole twojego dziecka", to "może się tobą z urzędu zająć prokurator". Podobnie ma rzekomo być wówczas, gdy ktoś powie, że "są tylko dwie płcie". Prawnicy tłumaczą, na czym polega manipulacja posła PiS.

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Źródło:
Konkret24

Proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sanoku podczas mszy świętej podpowiedział parafianom, na kogo mają zagłosować w drugiej turze wyborów na burmistrza Sanoka (woj. podkarpackie). Zaapelował, aby mieszkańcy "popatrzyli dobrze na nazwisko" obecnego burmistrza. W rozmowie z tvn24.pl proboszcz powiedział, że "mówił to, co czuł". - Księża nie powinni wskazywać konkretnych kandydatów - komentuje rzecznik Archidiecezji Przemyskiej.

Kampania wyborcza podczas mszy. "Popatrzcie dobrze na to nazwisko"

Kampania wyborcza podczas mszy. "Popatrzcie dobrze na to nazwisko"

Źródło:
tvn24.pl

Wiceminister Paweł Zgórzyński złożył rezygnację, gdy ponownie uzyskał mandat radnego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego - poinformował rzecznik Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Michał Syska. Jego obowiązki przejęła wiceminister Katarzyna Nowakowska.

Pierwsze zmiany w rządzie. Katarzyna Nowakowska przejęła obowiązki Pawła Zgórzyńskiego

Pierwsze zmiany w rządzie. Katarzyna Nowakowska przejęła obowiązki Pawła Zgórzyńskiego

Źródło:
PAP

Oskarżyciele Hannah Gutierrez-Reed, odpowiedzialnej za broń na planie filmu "Rust", ujawnili fragmenty jej ostatnich rozmów telefonicznych. Zdaniem prokuratury stanowią one dowód tego, iż 26-latka nie przyjmuje odpowiedzialności za swoje czyny. W jednej z nich kobieta dosadnie krytykuje ławę przysięgłych hrabstwa sądu w Nowym Meksyku, która w ubiegłym miesiącu uznała ją winną nieumyślnego spowodowania śmierci Halyny Hutchins.

Śmierć na planie filmu "Rust". Prokuratura ujawniła treść rozmów oskarżonej 26-latki

Śmierć na planie filmu "Rust". Prokuratura ujawniła treść rozmów oskarżonej 26-latki

Źródło:
NBC News, ABC News, TVN24.pl
Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rząd Grecji ogłosił plan wprowadzenia prywatnych wycieczek po Akropolu. Miałyby się one odbywać poza zwykłymi godzinami otwarcia obiektu i kosztować po kilka tysięcy euro od osoby. Propozycja spotkała się z powszechną krytyką. Eksperci twierdzą, że "kłóci się ona z duchem miejsca" i może jeszcze bardziej ograniczyć jego dostępność dla mniej majętnych turystów.  

"Niedopuszczalnie ekskluzywny" pomysł na zwiedzanie Akropolu wywołał oburzenie  

"Niedopuszczalnie ekskluzywny" pomysł na zwiedzanie Akropolu wywołał oburzenie  

Źródło:
The Guardian, TVN24.pl

Przeszło miliard dolarów zarobiły już filmy Warner Bros. Discovery ze sprzedaży biletów kinowych na całym świecie - poza Stanami Zjednoczonymi i Kanadą. Według magazynu "Deadline", to nowy rekord firmy, która zawdzięcza go przede wszystkim dwóm głośnym produkcjom.

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Źródło:
Deadline, tvn24.pl