Jeszcze we wtorek Prokuratura Rejonowa w Pruszkowie sporządzi wniosek do sądu o zastosowanie wobec Krzysztofa S., syna byłego szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Henryka Szumskiego, tymczasowego aresztu - dowiedział się portal tvn24.pl. Ustaliliśmy też, że mężczyzna przyznał się do zarzutu zabójstwa ojca.
Przesłuchanie Krzysztofa S. trwało około godziny. Jego zeznania potwierdziły wstępną wersję śledczych - poinformowała tvn24.pl pruszkowska prokuratura, która prowadzi śledztwo ws. śmierci generała.
Wcześniej synowi gen. Henryka Szumskiego został przedstawiony zarzut z artykułu 148 par. 1 KK, czyli zabójstwa – informował tvn24.pl prokurator Piotr Romaniuk, szef Prokuratury Rejonowej w Pruszkowie.
Prokurator prowadzący postępowanie uzyskał już zgodę lekarzy na podjęcie czynności z udziałem Kazimierza S. W tej chwili trwa jeszcze jego przesłuchanie w charakterze podejrzanego. S. przedstawiony został zarzut z artykułu 148 par. 1 KK, czyli zabójstwa. Prok. Piotr Romaniuk, szef Prokuratury Rejonowej w Pruszkowie
Krzysztof S. został zatrzymany w poniedziałek wieczorem po tym, jak śmiertelnie ugodził nożem swego ojca w jego domu w Komorowie pod Warszawą. - Tam nie doszło nawet do kłótni czy wymiany zdań - powiedział prokurator Romaniuk, pytany o motywy działania mężczyzny. Wiadomo, że wcześniej leczył się psychiatrycznie.
Z informacji funkcjonariuszy wynika, że mężczyzna wszedł do domu ojca i ugodził go nożem. W tym czasie w mieszkaniu znajdowała się m.in. żona generała. Henryk Sz., mimo podjętej reanimacji, zmarł.
Syn generała, z uwagi na obawy o to, że może chcieć targnąć się na swoje życie, zamiast do aresztu trafił do szpitala psychiatrycznego. We wtorek lekarze zdecydowali, że nie ma przeszkód do przeprowadzenia prokuratorskich czynności z jego udziałem. Grozi mu dożywocie.
Wojskowy
W kwietniu Szumski skończyłby 71 lat. W wojsku był od 1961 r. - wtedy jako podchorąży Oficerskiej Szkoły Wojsk Pancernych w Poznaniu. Oddziały dowodzone przez ówczesnego pułkownika Szumskiego wspierały podczas stanu wojennego pacyfikacje strajkujących zakładów w Szczecinie. W 1982 roku został między innymi za to uhonorowany wpisem do "Honorowej Księgi Czynów Żołnierskich".
W 1983 r. został generałem brygady. W latach 1989–1993 służył na różnych stanowiskach w Sztabie Generalnym i Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Był szefem Sztabu Generalnego WP (między 10 marca 1997 r. a 28 września 2000 r.). Otrzymał także nominację na stopień generała broni. Przez pięć lat od 2000 r. zasiadał w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP