Tworzymy fortecę Polska. Nowy plan Macierewicza na wojsko

[object Object]
Nowa wizja polskiego wojskatvn24
wideo 2/5

Wojsko ma być większe, dostawać więcej pieniędzy i być w ogóle znacznie lepsze. Polska ma nie być buforem, ale fortecą - tak twierdzi MON przedstawiając swój nowy Strategiczny Przegląd Obronny. To wizja tego, jak ma wyglądać polskie wojsko w 2032 roku. Przy okazji wyszło na jaw kilka pomysłów, które mogą znacznie zmienić jego oblicze.

Zaprezentowany przez MON dokument wyjaśnia między innymi to, co ministerstwo planuje zrobić ze śmigłowcami, których zakup od ponad pół roku jest źródłem nieustających afer. Rozjaśnia się również to, jaka przyszłość czeka Marynarkę Wojenną i jest to wizja co najmniej kontrowersyjna. Padają również deklaracje co do tego, co stanie się ze starym sprzętem radzieckiego pochodzenia, który miał zostać wycofany, ale najwyraźniej nie zostanie.

Ocena rzeczywistości według MON

Strategiczny Przegląd Obronny (SPO) był szykowany niemal od początku urzędowania w MON ekipy Antoniego Macierewicza. Od lipca 2016 roku intensywnie zajmował się tym specjalnie wyznaczony zespół pod przewodnictwem wiceministra Tomasza Szatkowskiego. Jego zadaniem było dokładnie przeanalizowanie co zagraża Polsce i jak należy najlepiej przystosować do obrony wojsko. Ostatni raz taki dokument zaprezentowano w 2011 roku.

W przeciwieństwie do wcześniejszego SPO ten jednoznacznie wskazuje Rosję i jej mocarstwowe ambicje jako największe zagrożenie dla Polski. Zwracana jest też uwaga na inne zagrożenia dla Polski i NATO płynące z destabilizacji Afryki i Bliskiego Wschodu, jednak w ocenie obecnej ekipy mają one znaczenie drugorzędne.

Podstawowym kierunkiem rozwoju polskiego wojska ma być zapewnienie zdolności do obrony granic. Praktycznie nie ma mowy o możliwościach ekspedycyjnych, czyli posiadania lżej uzbrojonych oddziałów zdolnych do szybkiego reagowania i interweniowania w odległych zakątkach globu.

- Uważam, że ten przegląd po raz pierwszy został oparty na trzeźwym spojrzeniu na rzeczywistość. Nie przyjęliśmy politycznie poprawnych dogmatów, które miały nam wyznaczać środowisko bezpieczeństwa. Przy pierwszym przeglądzie, a także następnej edycji założono, że Polsce nie grozi - lub bardzo małe jest jego prawdopodobieństwo - duży konflikt militarny w pobliżu kraju. Przy pierwszym przeglądzie koncentrowano się więc na zadaniach ekspedycyjnych, powtórzyło się to w drugim SPO - komentował to Szatkowski w wywiadzie dla PAP.

Forteca Polska

Wiceminister stwierdził, że Polska ma się teraz stać "fortecą", ponieważ wcześniej miała być traktowana jako "bufor". Pod tym kątem mają być zmieniane polskie Siły Zbrojne do 2032 roku, bo taką perspektywę obejmuje nowy SPO. Szczegóły dokumentu są jednak tajne. Do opinii publicznej skierowano jedynie jego ogólną wersję, która i tak zawiera wiele informacji, które oznaczają znaczące zmiany w wojsku.

Podstawowym wnioskiem nasuwającym się z lektury SPO jest to, że ma nastąpić znaczne zwiększenie rozmiarów polskiego wojska. W ciągu ośmiu lat ma ono osiągnąć poziom 200 tysięcy żołnierzy, czyli niemal dwa razy więcej od obecnych 120 tysięcy. Wzrost zostanie uzyskany głównie dzięki rozbudowie Wojsk Obrony Terytorialnej, która teoretycznie ma osiągnąć poziom 50 tysięcy ludzi. Ma jednak zostać dodatkowo sformowana czwarta dywizja wojsk operacyjnych. Obecnie są trzy.

Żeby to wszystko sfinansować potrzeba więcej pieniędzy, dlatego w SPO jest wyraźnie podkreślana konieczność zwiększenia wydatków na wojsko. Ma to być 2,5 procenta PKB w 2030 roku, podczas gdy obecnie są to dwa procenty. Według analiz MON taki wzrost będzie optymalny. Zarówno podniesienie wydatków, jak i zwiększenie liczebności wojska zawarto w już przedstawionym projekcie rządowej ustawy.

Zmiany w planach zakupów

Ujawniono również pewne istotne zmiany w dotychczasowych planach zakupu uzbrojenia. Po raz kolejny podkreślono rezygnację z pomysłu nabycia większej ilości śmigłowców wielozadaniowych. Nie będzie więc powrotu do takiego przetargu jak ten, który zakładał zakup 50 H225M Caracal. Ma być kupiona ograniczona liczba maszyn wyspecjalizowanych, ale w zamian drastycznie zwiększono znacznie programu Kruk, czyli zakupu śmigłowców uderzeniowych.

Dotychczas był on w tle i od dłuższego czasu nie było na jego temat oficjalnych informacji. Teraz jest jednak stawiany na przedzie. Ma zostać zwiększona liczba planowanych śmigłowców szturmowych, choć nie sprecyzowano do jakiego poziomu. Wcześniej była mowa o 12-24 maszynach.

Stawiany jest też bardzo duży nacisk na rolę artylerii. Na jej modernizację mają zostać przeznaczone duże środki, choć wielu szczegółów nie ujawniono. Podkreślane jest też znacznie lotnictwa jako siły "odstraszania". Wyraźnie pada stwierdzenie, że mają zostać zakupione dwie eskadry maszyn piątej generacji, co oznacza 24 myśliwce F-35. Nie podano jednak żadnych szczegółów czy terminów.

Kolejną ciekawostką jest przeproszenie się ze sprzętem o radzieckim pochodzeniu. Dotychczas podkreślano, że nie będzie już jego modernizacji i ma zostać zastąpiony przez nowy. Tymczasem przy okazji prezentacji SPO stwierdzono, że unowocześnione mają zostać między innymi czołgi T-72 i jego polska wersja rozwojowa PT-91. Modernizacja ma też między innymi objąć haubice Goździk i armatohaubice Dana.

Ograniczono też znacząco plany rozbudowy Marynarki Wojennej. Jej podstawą mają się stać okręty podwodne kupione w ramach programu Orka. Według słów Macierewicza mają być cztery, a nie tak jak dotychczas planowano trzy. Uzupełniać je mają rakiety odpalane z brzegu i miny. Nie ma natomiast mowy o szeregu formalnie trwających programów budowy większych okrętów nawodnych. Może to oznaczać, że postanowiono ograniczyć zadania MW do czysto defensywnych.

Co z tego wyjdzie?

W całym dokumencie pada też wiele ogólnych twierdzeń o zacieśnianiu współpracy z sojusznikami, intensywnych ćwiczeniach z NATO, budowie międzynarodowych dowództw i szereg podobnych, które nie odbiegają jednak znacząco od tego, co pojawiało się we wcześniejszych SPO.

Podstawowa wątpliwość co do zaprezentowanego przez MON dokumentu jest taka, że nie wiadomo na ile uda się go wprowadzić w życie. Horyzont czasowy do zrealizowania zmian jest bardzo odległy - to 2032 rok. Do tego czasu jest bardzo prawdopodobne, że zmieni się jeszcze kilka razy ekipa rządząca. Jest przy tym jak najbardziej możliwe, że te następne również będą chciały stworzyć swoją wizję sił zbrojnych.

Poprzedni SPO zaprezentowany w 2011 roku zakładał horyzont czasowy 2035 roku i jego różne ambitne założenia zrealizowano w nieznacznym stopniu a już po sześciu latach pojawia się nowa odsłona znacząco zmieniająca plany.

Autor: Maciej Kucharczyk/sk / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: 25BKPow/ZOOM | kpt. Tomasz Pierzak

Pozostałe wiadomości

Dwóch 18-latków zginęło w wypadku, do którego doszło w niedzielę rano w Chełmie (woj. lubelskie). Samochodem podróżowało 10 osób w wieku od 16 do 19 lat. Pojazd uderzył w słup i dachował. Kierowca był pijany.

10 nastolatków w samochodzie, dwóch nie żyje

10 nastolatków w samochodzie, dwóch nie żyje

Źródło:
PAP

Sojusz Stanów Zjednoczonych z Japonią pozostaje "kamieniem węgielnym" bezpieczeństwa w regionie. Łączy nas etos wojownika - oświadczył sekretarz obrony USA Pete Hegseth, który przebywa z wizytą w Japonii. Dodał również, że kraj ten jest niezastąpiony w przeciwdziałaniu chińskiej agresji. Pochlebne uwagi Hegsetha pod adresem Japonii kontrastują z jego lutową krytyką europejskich sojuszników.

"Łączy nas etos wojownika". Hegseth: wczorajszy wróg stał się dzisiejszym przyjacielem

"Łączy nas etos wojownika". Hegseth: wczorajszy wróg stał się dzisiejszym przyjacielem

Źródło:
PAP

W sobotę przeciwnicy Elona Muska ponownie zebrali się przed salonami Tesli w USA, by wyrazić sprzeciw wobec jego działań w amerykańskiej administracji. Celem akcji "Tesla Takedown" jest także dalsze osłabienie sprzedaży samochodów produkowanych przez firmę miliardera.

Tłumy przed salonami Tesli. "Musk musi odejść"

Tłumy przed salonami Tesli. "Musk musi odejść"

Źródło:
PAP

Południowokoreańska policja poinformowała w niedzielę, że zatrzymała mężczyznę podejrzanego o wzniecenie największych pożarów w historii kraju. Wykonywał on rytuał przy grobie krewnych.

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Źródło:
PAP, Reuters

Stany Zjednoczone kupią od Finlandii lodołamacze potrzebne do kontroli Arktyki. Informację potwierdził w sobotę prezydent Donald Trump po spotkaniu z prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem. Lodołamacze - napisał Trump - mają "zapewniać pokój i bezpieczeństwo międzynarodowe naszym krajom i światu".

USA kupią nowy sprzęt do "zapewniania pokoju"

USA kupią nowy sprzęt do "zapewniania pokoju"

Źródło:
PAP

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przymierza się do ograniczenia polowań w otulinach niektórych parków narodowych. Obecnie myśliwi w wielu miejscach mogą bez przeszkód strzelać przy samych granicach chronionych obszarów. Odgłosy wystrzałów od lat słyszane są choćby w otulinie Parku Narodowego Ujście Warty - raju gęsi i kaczek. Kraina szczęśliwości zamienia się dla ptaków w piekło, gdy tylko wystawią one dziób poza granicę parku.

Granica parku narodowego, tuż za nią rządek myśliwych. Rząd rozważa ograniczenie polowań

Granica parku narodowego, tuż za nią rządek myśliwych. Rząd rozważa ograniczenie polowań

Źródło:
tvn24.pl

W Lubiczu Dolnym pod Toruniem kierowca samochodu osobowego, dojeżdżając do skrzyżowania i widząc czerwone światło oraz zatrzymujące się przed nim pojazdy, postanowił je ominąć i przejechał przez skrzyżowanie z niewłaściwego pasa. Policjanci ustalają tożsamość kierującego.

Za ten manewr grozi mu kara nawet 30 tysięcy złotych. Nagranie

Za ten manewr grozi mu kara nawet 30 tysięcy złotych. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Szef Pentagonu Pete Hegseth zabrał żonę Jennifer na co najmniej dwa spotkania, na których rozmawiano o kwestiach bezpieczeństwa - podał dziennik "Wall Street Journal", powołując się na osoby biorące udział w tych wydarzeniach. Żona Hegsetha to była dziennikarka stacji telewizyjnej Fox News.

Media: Hegseth zabrał żonę na spotkania, na których poruszano wrażliwe kwestie

Media: Hegseth zabrał żonę na spotkania, na których poruszano wrażliwe kwestie

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w Bydgoszczy z udziałem motocyklisty. 34-latek nie dostosował prędkości do warunków na drodze, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w barierki. Niestety nie przeżył.

"Nie dostosował prędkości do warunków", uderzył w barierki. Nie żyje 34-latek

"Nie dostosował prędkości do warunków", uderzył w barierki. Nie żyje 34-latek

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie tragedii w Prusicach, gdzie 51-latek zabił teściową, 5-letnią córkę i ciężko ranił 9-letniego syna. W nocy zmieniliśmy czas na letni. Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansuje leczenie endometriozy. Protesty w Stambule i ogromny wiec poparcia dla aresztowanego Ekrema Imamoglu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 30 marca.

Tragedia w Prusicach, zmiana czasu, protesty w Stambule

Tragedia w Prusicach, zmiana czasu, protesty w Stambule

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl

Afera maseczkowa z udziałem bocheńskiego biznesmena Przemysława W. i zawiadomienie o oszustwie, jakie złożył do prokuratury resort zdrowia, nie przeszkodziło firmie, w której był współwłaścicielem, w kolejnym biznesie z państwowym podmiotem. Tym razem chodzi o urządzenia filtrujące powietrze. Jaką funkcję spełnia taki sprzęt? - Świeci sobie na niebiesko i tyle robi - to usłyszeli od pracownika jednej ze stacji Orlen dziennikarze "Superwizjera". O kulisach - w reportażu Michała Fui "Kto rozliczy aferę maseczkową?".

Urządzenia filtrujące na stacjach Orlen. Kolejna odsłona afery maseczkowej

Urządzenia filtrujące na stacjach Orlen. Kolejna odsłona afery maseczkowej

Źródło:
TVN24

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) zlokalizował niespodziewane promieniowanie wodoru, które pochodzi z odległej galaktyki. Odkrycie to ma znaczenie dla zrozumienia tworzenia się wczesnego Wszechświata.

Zagadkowa galaktyka. Emituje światło o szczególnej długość fali

Zagadkowa galaktyka. Emituje światło o szczególnej długość fali

Źródło:
PAP, ESA

Po rosyjskim ataku dronów na Dniepr, uszkodzony został dom ukraińskich tenisistek, bliźniaczek Ludmyły i Nadiji Kiczenok. W ataku zginęły cztery osoby, a 21 zostało rannych.

Rosjanie ostrzelali Dniepr. Zniszczyli dom utytułowanych tenisistek

Rosjanie ostrzelali Dniepr. Zniszczyli dom utytułowanych tenisistek

Źródło:
PAP

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się oferta władz miejscowości Penne w prowincji Pescara we włoskiej Abruzji dotycząca wystawienia na sprzedaż domów za jedno euro. To element akcji związanej z przeciwdziałaniem pustoszenia historycznego centrum. W ciągu kilku dni napłynęło ponad 1700 zgłoszeń z całego świata.

Włoskie miasteczko sprzedaje domy za jedno euro

Włoskie miasteczko sprzedaje domy za jedno euro

Źródło:
PAP

1130 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski przyznał w sobotę, że Moskwie zbyt długo zajmuje odpowiedź na propozycje pokojową Stanów Zjednoczonych. Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak dronami na Charków i rakietami na Krzywy Róg. Oto najważniejsze wydarzenia minionej doby dotyczące wojny w Ukrainie.

Zełenski: Moskwa zbyt długo zwleka z odpowiedzią

Zełenski: Moskwa zbyt długo zwleka z odpowiedzią

Źródło:
PAP

W Syrii powstał rząd tymczasowy. Kluczowe stanowiska zajmują w nim związani z islamistycznymi bojówkami stronnicy Szary. Ministrem spraw socjalnych i pracy została chrześcijanka Hind Kabawat. Powstanie rządu ogłosił w sobotę tymczasowy prezydent Ahmed al-Szara.

W Syrii powstał tymczasowy rząd. Jeden z resortów objęła chrześcijanka

W Syrii powstał tymczasowy rząd. Jeden z resortów objęła chrześcijanka

Źródło:
PAP

Jak poinformowała agencja Bloomberga, Ukraina domaga się od Stanów Zjednoczonych więcej inwestycji w ramach negocjowania umowy surowcowej. Agencja powołuje się na treść umowy o surowcach naturalnych i własne źródła wśród negocjatorów pracujących nad jej kształtem.

Trwają negocjacje nad kształtem umowy surowcowej. Ukraińcy chcą więcej inwestycji

Trwają negocjacje nad kształtem umowy surowcowej. Ukraińcy chcą więcej inwestycji

Źródło:
PAP

W Danii odbyły się w sobotę demonstracje przeciwko postawie prezydenta USA Donalda Trumpa, który mówi o konieczności przejęcia Grenlandii. W Kopenhadze protestowało ponad trzy tysiące osób, a w Aarhus - kilkaset.

"USA, odczepcie się". Demonstracje przeciwko przejęciu Grenlandii

"USA, odczepcie się". Demonstracje przeciwko przejęciu Grenlandii

Źródło:
PAP

Sposób zakończenia tej wojny będzie stanowił o korelacji sił na naszym kontynencie i o poczuciu bezpieczeństwa - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, szef polskiej dyplomacji. Mówił, że "rosyjskie rezerwy się bardzo szybko zużywają" i "jest scenariusz, w którym Rosji zaczyna po prostu brakować ludzi i sprzętu".

"Rozwibrowanie sytuacji" i "kredyt zaufania" dla Trumpa

"Rozwibrowanie sytuacji" i "kredyt zaufania" dla Trumpa

Źródło:
TVN24

Mette Frederiksen, szefowa duńskiego rządu, złoży wizytę na początku kwietnia na Grenlandii. "Mam ogromny szacunek dla sposobu, w jaki społeczność grenlandzka i jej politycy radzą sobie z ogromną presją wywieraną na Grenlandię" - podkreśliła Frederiksen w oświadczeniu.

Premierka Danii odwiedzi Grenlandię

Premierka Danii odwiedzi Grenlandię

Źródło:
tvn24.pl

Nie wyprzedzaj, strzelaj tylko w określonych sytuacjach i rób wszystko, żeby nikomu się nic nie stało. Jeżeli nie da się inaczej, czekaj, aż koledzy przyjadą z odsieczą. I raportuj, nawet jeżeli masz pędzić motocyklem, kierując jedną ręką - m.in. takie obowiązki spadają na policjanta, który rozpoczyna pościg za przestępcą. Ostatnio nagranie ze spektakularnego pościgu przez zatłoczone miasto pokazała krakowska policja. Czy tak to powinno wyglądać?

Na krawędzi. Co policjant ma robić w czasie pościgów i dlaczego ma być ich mniej

Na krawędzi. Co policjant ma robić w czasie pościgów i dlaczego ma być ich mniej

Źródło:
tvn24.pl

Intensywne opady deszczu wywołały powodzie w Bośni i Hercegowinie. Szczególnie trudna sytuacja panuje w mieście Prijedor i jego okolicach, gdzie pod wodą znalazły się całe osiedla. W mieście ogłoszono stan wyjątkowy, a mieszkańcy i władze z niepokojem obserwują rosnący stan wody na przepływającej przez nie rzece.

Całe osiedla pod wodą. "Nie mogę dotrzeć do domu, może uda się to za trzy dni"

Całe osiedla pod wodą. "Nie mogę dotrzeć do domu, może uda się to za trzy dni"

Źródło:
Reuters, N1, Grad Prijedor

Wypadek w Gdańsku. 13-latka spadła z dachu pustostanu. Na miejscu policjanci zastali cztery inne nastolatki. Poszkodowaną przetransportowano do szpitala.

13-latka spadła z dachu pustostanu w Gdańsku

13-latka spadła z dachu pustostanu w Gdańsku

Źródło:
TVN24

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych J.D. Vance i czołowi doradcy namawiali Donalda Trumpa, by zwolnił swojego doradcę do spraw bezpieczeństwa narodowego Michaela Waltza po aferze z przypadkowym dodaniem dziennikarza do dyskusji na Signalu o planowanym ataku w Jemenie - podał portal Politico za swoimi źródłami. - Na razie go zostawią, ale pozbędą się go za kilka tygodni - mówiła osoba zaznajomiona ze sprawą.

Co dalej z Waltzem po aferze z Signalem? "Na razie go zostawią"

Co dalej z Waltzem po aferze z Signalem? "Na razie go zostawią"

Źródło:
PAP

Od 1 lipca będziemy mogli leczyć endometriozę na NFZ - zapowiedziała podczas debaty o endometriozie "Taka twoja uroda" w TVN24 GO ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Mówiła też, że powstanie centrum leczenia endometriozy. Debatę można obejrzeć w TVN24 GO.

Ministra zdrowia: leczenie endometriozy będzie finansowane z NFZ

Ministra zdrowia: leczenie endometriozy będzie finansowane z NFZ

Źródło:
TVN24

Po doniesieniach o brakach jajek w sklepach spożywczych w Stanach Zjednoczonych, we Francji również zaczyna ich brakować - przekazał w sobotę dziennik "Le Monde". Przyczyną jest w dużej mierze efekt paniki, który nastąpił, gdy sieć obiegły zdjęcia pustych regałów sklepowych w USA, ale też epidemia ptasiej grypy.

Najpierw USA, teraz brak jajek dotknął też Francję. "Napięcie wzrosło"

Najpierw USA, teraz brak jajek dotknął też Francję. "Napięcie wzrosło"

Źródło:
PAP

W kraju ołomunieckim na wschodzie Czech został wprowadzony stan zagrożenia. Powodem jest katastrofa kolejowa sprzed miesiąca, na skutek której doszło do wycieku trującej substancji. Rząd Czech mówi o największym tego typu skażeniu na świecie.

Obawy o skażenie miesiąc po katastrofie. Wprowadzają stan zagrożenia

Obawy o skażenie miesiąc po katastrofie. Wprowadzają stan zagrożenia

Źródło:
PAP

Polska jest drugim największym rynkiem zbytu Thermomiksa, wielofunkcyjnego i kosztownego robota kuchennego. Ale to niejedyny sprzęt, który zdobywa polskie kuchnie. W kolejce są między innymi airfryery, czyli beztłuszczowe frytkownice. - Kupując robota kuchennego czy inne sprzęty, tak naprawdę kupujemy obietnicę: będziemy mieli więcej czasu, zjemy w domu dania jak w restauracji, bardziej sprawiedliwie podzielimy obowiązki domowe. Czy tak rzeczywiście jest? Nie zawsze - stwierdza Agata Bachórz z Uniwersytetu Gdańskiego.

Robot miesza w polskiej kuchni. "Jeszcze trochę i wyląduje w naszym godle"

Robot miesza w polskiej kuchni. "Jeszcze trochę i wyląduje w naszym godle"

Źródło:
tvn24.pl
Nowe przepisy dają władzę strażnikom granicznym. Jak będą z nich korzystać?

Nowe przepisy dają władzę strażnikom granicznym. Jak będą z nich korzystać?

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Układ w lesie? Co i komu zarzuca minister Dorożała

Układ w lesie? Co i komu zarzuca minister Dorożała

Źródło:
tvn24.pl
Premium