"Rząd może zrobić dzisiaj wszystko, żeby zakończyć to porozumieniem"

[object Object]
Dorota Gardias była gościem we "Wstajesz i wiesz" w TVN24tvn24
wideo 2/35

Za to, czy będą matury, egzaminy, nie jest odpowiedzialny tylko nauczyciel. To rząd tworzy politykę oświatową, to rząd może zrobić dzisiaj wszystko, żeby zakończyć to porozumieniem, żeby te matury się spokojnie odbyły, a ludzie pojechali na święta - przekonywała we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Dorota Gardias, przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego. Jak dodała, "porozumienie powinno dzisiaj być zawarte".

Zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach trwa od 8 kwietnia. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności, a także niezrzeszeni.

Strajk nauczycieli. RAPORT TVN24.PL >

W czwartek o godzinie 10 z inicjatywy Związku Nauczycielstwa Polskiego w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" rozpoczęło się kolejne posiedzenie Rady Dialogu Społecznego. Bierze w nim udział strona związkowa oraz przedstawiciele rządu.

CZWARTKOWE ROZMOWY ZWIĄZKOWCÓW ZE STRONĄ RZĄDOWĄ >

Gardias: czasami niemożliwe staje się możliwe

Przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias pytana we "Wstajesz i wiesz" w TVN24, czym mogą zakończyć się dzisiejsze rozmowy, odparła: - Tego nie wie nikt. Czasami niemożliwe staje się możliwe. W to wierzę.

W środę w "Kropce nad i" szef kancelarii premiera Michał Dworczyk powiedział, że rząd w czwartek przedstawi "pewne propozycje przedstawicielom centrali związkowych, licząc, że rozważą przystąpienie do porozumienia".

- My w ogóle w Polsce mamy problem z dialogiem społecznym - oceniła Gardias w TVN24. - To nie jest wszystko takie czarno-białe w tej pracy i w tych negocjacjach. Każdy by chciał, żeby to się zakończyło w iście amerykańskim stylu. Wszyscy podpisali porozumienie i wszyscy są zadowoleni. Tak nie ma - podkreśliła przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego.

- Dobrze by było zrozumieć, co to jest ten dialog. W tym dialogu może być tak, że nawet jeżeli nie ma porozumienia, jest protokół rozbieżności, to nie jest to wszystko zmarnowane. Wszystko jedno, jak te rozmowy się zakończą, to jest to jakiś potencjał i kapitał - stwierdziła.

Jak przyznała, bardziej obawia się tego, że "niezałatwione sprawy nauczycieli, rodziców dzieci niepełnosprawnych, rezydentów, pewnego dnia jak wulkan wrócą ze zdwojoną siłą". - Problemy należy rozwiązywać tu i teraz. Jak one są zamiatane pod dywan, co jest w naturze niektórych osób, to wszystko nie idzie i nie zmierza w dobrym kierunku. To wszystko poszło w nie tę stronę - przekonywała.

- My nie rozwiązujemy w Polsce problemów, my chodzimy na boki i te boki są ciekawsze dla opinii, niż to, że jest protest nauczycieli, że nauczycielom się należą środki finansowe, że nie wolno używać dzieci jako tarczy w kółko - komentowała Gardias.

Pytana, czy to są wnioski z dotychczasowych negocjacji, odpowiedziała: - Ja bym dla dobra dalszych rozmów nie chciała mówić, jakie tam były nastroje, bo to są typowe nastroje w negocjacjach. One są wyższe, niższe, bardziej pozytywne, bardziej negatywne, prywatne wycieczki do poszczególnych osób, ale to jest najmniejszy problem - wskazywała szefowa Rady Dialogu Społecznego.

"Rząd może zrobić dzisiaj wszystko, żeby zakończyć to porozumieniem"

Jak powiedziała, stara się wypełniać swoją rolę jak najbardziej obiektywnie, mimo że ma duszę związkowca. Ale - jak dodała - za to, czy matury i egzaminy się odbędą, nie jest odpowiedzialny tylko nauczyciel. - To rząd tworzy politykę oświatową, to rząd może zrobić dzisiaj wszystko, żeby zakończyć to porozumieniem, i żeby te matury się spokojnie odbyły, a ludzie pojechali na święta - podkreśliła Gardias w rozmowie w TVN24.

Pytana, które negocjacje w Radzie Dialogu ostatnio zakończyły się sukcesem, przyznała, że nie pamięta. - Bardziej przygotowani są pracodawcy jako trudni partnerzy ze związkami w zakładach pracy niż tutaj, co widzę na szczeblu krajowym. Bo tam możemy ustalić zasady, a tu mamy stronę, która czasami mówi "nie, bo nie" i tu już nie ma argumentów - wskazywała.

- Formuła dialogu w tym stanie się wyczerpała, ale to nie znaczy, że my nie będziemy poprawiać tego - podkreśliła. Jak dodała, chce jeszcze w tym roku "przynajmniej założenia do ustawy przygotować z partnerami społecznymi".

"Przeciąganie liny"

Gardias odniosła się także do propozycji zwołania okrągłego stołu dotyczącego strajku nauczycieli i sytuacji w oświacie. We wtorek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w czwartek zostanie zaproponowana konkretna formuła dotycząca takiego spotkania. Pierwsza sesja miałaby ruszyć niedługo po świętach.

Tego samego dnia prezydent ocenił, że okrągły stół to dobry pomysł, a do omówienia są nie tylko kwestie związane z wynagrodzeniami. Andrzej Duda zadeklarował, że dla obrad oświatowego okrągłego stołu jest gotów udostępnić Belweder i powiedział, że chciałby, aby rozmowy toczyły się właśnie tam. - W eleganckich wnętrzach, które są ku temu odpowiednie, by omawiać w nich ważne polskie sprawy - zaznaczył.

- Okrągły stół powinien być pod patronatem prezydenta, bo tak stanowi ustawa - podkreśliła Gardias, odnosząc się do propozycji obu polityków. - Prezydent RP jest opiekunem, ojcem Rady Dialogu Społecznego - dodała.

Jak podsumowała, chciałaby, żeby dzisiaj zostało podpisane porozumienie. - Chciałabym, żeby wszyscy podpisali dzisiaj porozumienie, w którym nie będzie zwycięzców ani pokonanych (...). To porozumienie powinno dzisiaj być zawarte, strona rządowa wie, co powinna zrobić - zanaczyła Gardias.

Autor: kb//now / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium