"Wyrażamy zaniepokojenie w związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi przebiegu procesu z oskarżenia ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i jego rodziny" - to fragment niedzielnego stanowiska czterech stowarzyszeń sędziowskich. Według niego, "takie działanie stanowi oczywistą i bezprecedensową próbę nacisku na niezawisłego sędziego".
Cztery stowarzyszenia sędziowskie zajęły w niedzielę stanowisko ws. zagrożeń niezawisłości sędziowskiej związanych działalnością prokuratury.
Chodzi o przebieg procesu z oskarżenia ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i jego rodziny. Przed zakończeniem procesu prokurator złożył wniosek o wyłączenie sędzi z orzekania. Takie same wnioski w tej sprawie złożyli także oskarżycielka posiłkowa Krystyna Kornicka-Ziobro i pełnomocnik Witolda Ziobry, mec. Piotr Sak.
Wniosek o wyłączenie sędzi
Prokurator poinformował, że wniosek spowodowany jest uzyskanymi informacjami o wszczęciu 3 lutego śledztwa ws. okoliczności związanych ze zleceniem uzupełniającej opinii sądowo-lekarskiej w tym procesie. Przygotowany przez kilkunastu profesorów dokument kosztował 372 tys. zł.
Śledztwo to zostało wszczęte na podstawie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez sędzię prowadzącą proces Agnieszkę Pilarczyk, złożonego przez oskarżycielkę posiłkową w procesie o błąd medyczny i nieumyślne spowodowanie śmierci pacjenta Jerzego Ziobry - Krystynę Kornicka-Ziobro.
Krakowski sąd jednak wniosków tych nie uwzględnił. Poinformowała o tym w piątek sędzia Pilarczyk na początku rozprawy. Wnioski rozpatrywał inny skład sędziowski.
Zdaniem stowarzyszeń sędziowskich, "takie działanie stanowi oczywistą i bezprecedensową próbę nacisku na niezawisłego sędziego".
"Do tej pory podobne zachowania były stosowane wyłącznie przez strony zmierzające do nieuzasadnionego przedłużania postępowań sądowych. W przypadku zmiany sędziego proces karny musi toczyć się od początku" - czytamy w oświadczeniu.
Stanowisko KRS
Jak dodają, stowarzyszenia sędziowskie popierają również stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa z 10 lutego 2017 r. w przedmiocie zagrożeń niezawisłości sędziowskiej związanych z działalnością prokuratury.
"Wymiar sprawiedliwości nie może funkcjonować w warunkach zastraszania i wywierania wpływu" - to fragment piątkowego stanowiska Krajowej Rady Sądownictwa. Według KRS, ostatnie działania prokuratury w stosunku do sędziów stanowią "zagrożenie ich niezawisłości oraz niezależności sądów, a także godzą w wizerunek wymiaru sprawiedliwości".