TVN24 | Polska

Stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całego kraju. Premier podpisał zarządzenie

TVN24 | Polska

Autor:
js
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Kamiński o powołaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości
Kamiński o powołaniu Centralnego Biura Zwalczania CyberprzestępczościTVN24
wideo 2/3
TVN24Kamiński o powołaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na obszarze całego kraju. Będzie obowiązywał od wtorku 18 stycznia od godziny 23.59 do niedzieli 23 stycznia do godziny 23.59 - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Dodano, że stopień alarmowy został wprowadzony ze względu "na potencjalne ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych".

Resort cyfryzacji poinformował, że wprowadzenie stopnia ALFA-CRP "ma charakter prewencyjny – wiąże się z cyberatakami, do których doszło w ostatnich dniach na Ukrainie". Przypomniał, że w ostatnich dniach Ukraina padła ofiarą cyberprzestępców. "Był to największy tego typu incydent od kilku lat – swoim zasięgiem objął blisko 70 serwisów rządowych. W wyniku ataku został również odcięty dostęp do platformy Diia, która jest odpowiednikiem polskiej aplikacji mObywatel" - przekazano w komunikacie.

Dodano, że "oprócz ataku na strony rządowe, doszło również do o wiele poważniejszego w skutkach wykorzystania złośliwego oprogramowania, którego celem jest, jak donosi Microsoft Threat Intelligence Center (MSTIC), destrukcja danych znajdujących się na zainfekowanych urządzeniach".

CZYTAJ WIĘCEJ O CYBERATAKU NA UKRAIŃSKIE STRONY RZĄDOWE >>>

Cyberatak na ukraińskie strony rządowe
Cyberatak na ukraińskie strony rządoweTVN24

Resort cyfryzacji przekazał, że rozporządzenie zostało podpisane przez premiera po posiedzeniu Zespołu Incydentów Krytycznych w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa oraz po zasięgnięciu opinii ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Stopnie alarmowe w Polsce

"Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności" - przekazało w komunikacie RCB.

"Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej" - dodano.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomniało, że "stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje, w drodze zarządzenia, Prezes Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych".

"Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112" - czytamy.

Są cztery stopnie alarmu: ALFA, BRAVO, CHARLIE i najwyższy DELTA. Ostatnio stopień ALFA-CPR obowiązywał podczas katowickiego Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 od 6 grudnia do 10 grudnia.

Autor:js

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Udmurd/Shutterstock

Pozostałe wiadomości