Stomatolodzy przygotowują bezpieczne gabinety dentystyczne. Ministerstwo dostosuje dentobusy

Dentysta dla zakażonych koronawirusem
Dentysta dla zakażonych koronawirusem
Źródło: TVN24

We Wrocławiu powstał gabinet dentystyczny, który zgłasza gotowość przyjmowania pacjentów z koronawirusem i tych na kwarantannie. Przed kliniką stanęły dwie śluzy - są też specjalne kombinezony dla lekarzy i pacjentów. Materiał magazynu "Polska i Świat".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Lekarz dentysta Radosław Jadach, który prowadzi gabinet dentystyczny we Wrocławiu zgłosił gotowość przyjmowania pacjentów z kwarantanny i chorych na COVID-19. Gabinet przez kilka tygodni przygotowywał się do przyjmowania pacjentów.

Każdy, bez względu na stan zdrowia, po przyjeździe na miejsce nie może wyjść z auta. Ubrany w kombinezon pracownik kliniki mierzy najpierw temperaturę. Potem pacjent udaje się wraz z przewodnikiem do śluzy numer jeden, gdzie przebierany jest w czystą, jałową odzież. - Przebrany trzyma ręce przed sobą. Nie ma prawa otwierać niczego, idzie za przewodnikiem gęsiego. Przechodzą przez matę dezynfekcyjną – wyjaśnia Radosław Jadach.

Wszystkie zabiegi planowane, które nie są konieczne, zostały zgodnie z odgórnymi rekomendacjami odwołane. Dodatkowo wprowadzono szalenie wyśrubowane zasady bezpieczeństwa.

We Wrocławiu powstał bezpieczny gabinet dentystyczny, który chroni przed zakażeniem koronawirusem
We Wrocławiu powstał bezpieczny gabinet dentystyczny, który chroni przed zakażeniem koronawirusem
Źródło: TVN24

"Osoby na kwarantannie i chorzy też mogą cierpieć na różne problemy stomatologiczne"

Chorzy pacjenci z dodatnimi wynikami i podejrzewani o zakażenie mają być leczeni w osobnych gabinetach, są dla nich osobne wejścia i wyjścia, a między kolejnymi zabiegami godzinne przerwy. To czas przeznaczony na wykonanie pełnej dezynfekcji pomieszczeń. Wszystko, łącznie z długopisami jest jednorazowe - po użyciu utylizowane. Przygotowania imponują nawet ratownikom medycznym.

Do gabinetu nie trafił jeszcze pacjent z potwierdzonym dodatnim wynikiem na obecność koronawirusa, ale takie miejsca z pewnością będą potrzebne. – Osoby, które są na kwarantannie lub są chorzy również mogą cierpieć na różnego rodzaju problemy stomatologiczne i one są często niecierpiące zwłoki – zauważa prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i kierownik Katedry Chirurgii Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu profesor Marzena Dominiak.

Tę potrzebę zauważył już Narodowy Fundusz Zdrowia. Na razie zgodnie z jego zarządzeniem opieka stomatologiczna dla osób z COVID-19 będzie odbywać będzie się w mobilnych gabinetach, czyli dentobusach.

Wrocławski gabinet stomatologiczny spełnia liczne wymogi bezpieczeństwa
Wrocławski gabinet stomatologiczny spełnia liczne wymogi bezpieczeństwa
Źródło: TVN24

Zdaniem doktora Pawła Kornety z Corten Medic dentobusy w ciągu kilku dni zaczną pełnić swoją nową rolę. Mają one stacjonować przy szpitalach zakaźnych przeznaczonych do walki z koronawirusem, a w razie potrzeby dojeżdżać pod dom pacjenta.

Część gabinetów dentystycznych całkowicie zawiesiła działalność. Nic dziwnego, bo taka praca niesie za sobą obecnie duże zagrożenie. – Lekarz stomatolog pracując w torze oddechowym pacjenta, jest bezpośrednio narażony, ale i w drugą stronę, nie wiadomo, czy lekarz w tym przypadku nie zakaża – wyjaśnia prof. Marzena Dominiak.

Ale pacjenci z bólem, w nagłych przypadkach muszą jakoś skorzystać z pomocy – między innymi w Poznaniu już niebawem będą mogli na nią liczyć. – Nie jesteśmy tak daleko jak doktor Jadach, który jest tu ewidentnym pionierem. Dajemy sobie jeszcze czas, kilka dni, żeby móc bezpiecznie pracować z pacjentami – mówi stomatolog Jakub Koralewski z Mio-Dent.

Dentyści dzielą się między sobą pomysłami, jak chronić innych i siebie, bo chorym może być potencjalnie każdy, a niekoniecznie każdy o tym wie. – Pacjenta też chcemy ubierać w jednorazowe kitle i gogle, ewentualnie w czepek. Dostęp do jamy ustnej musimy mieć – mówi lek. dent. Jakub Koralewski.

Czytaj także: