Już ponad sto miast w Polsce tworzy budżety obywatelskie - tak wynika z danych Związku Miast Polskich. Dzięki nim mieszkańcy mają realny wpływ na to, na co władze wydadzą pieniędzy. Na dziś mają do rozdania ok. 250 milionów złotych.
Idea budżetu obywatelskiego polega na tym, że mieszkańcy poprzez głosowanie decydują o tym, w jaki sposób wydawać część miejskich pieniędzy.
Rewitalizacja ulicy i inne wybory
W Łodzi mieszkańcy mieli do wydania 20 milionów złotych - to rekord. Na co te pieniądze wydać decydowało blisko 130 tysięcy osób - to też w skali kraju rekord. I tak łodzianie zdecydowali, że w centrum miasta będzie darmowy dostęp do wi-fi. Jest też pomysł rewitalizacji ulicy 6 Sierpnia. W Sopocie zamontowano np. monitoring w miejscach, w których brakowało go mieszkańcom. W sumie sopotczanie sami zdecydowali już o ponad 50 inwestycjach. O sposobie wydania pieniędzy decydują też m.in. mieszkańcy Bielska-Białej, Poznania, Szczecina i Białegostoku. Stopniowo też obniżany jest wiek osób, które mogą wziąć udział w wyborze. - Coraz więcej miast obniża wiek osób, które mogą głosować i takim standardem jest dzisiaj 16 lat - mówi Andrzej Porawski z Związku Miast Polskich.
Autor: ktom//gak / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN