Jak poinformował w środę rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, Andrzej Duda skieruje do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej przepisy ze specustawy w sprawie walki z koronawirusem dotyczące funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego. "Solidarność takich rzeczy nie zapomina" - tak przyjęte w Sejmie regulacje komentował wcześniej szef tego związku zawodowego Piotr Duda.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO>>> We wtorek późnym wieczorem ukazały się w Dzienniku Ustaw trzy ustawy: specustawa ws. wsparcia firm w związku z obecną epidemią, ustawa rozszerzająca kompetencje Polskiego Funduszu Rozwoju oraz nowelizacja ustaw z obszaru ochrony zdrowia, która ma ułatwić walkę z COVID-19. Prace nad wszystkimi trzema ustawami zakończyły się w Sejmie we wtorek. Jeszcze tego samego dnia podpisał je prezydent Andrzej Duda.
Zmiany w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego (Senat przyjął poprawkę skreślającą te przepisy, jednak Sejm tę poprawkę odrzucił) umożliwiają premierowi w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii odwoływanie członków Rady, powołanych przez pracodawców lub związki zawodowe. Jednym z powodów odwołania członka RDS ma być fakt współpracy z PRL-owskimi służbami specjalnymi, innym "sprzeniewierzenie się działaniom Rady" i doprowadzenie do "braku możliwości prowadzenia przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu".
"Solidarność takich rzeczy nie zapomina"
Solidarność takich rzeczy nie zapomina i będzie to miało swoje negatywne konsekwencje w przyszłości – napisał w oświadczeniu opublikowanym na portalu tysol.pl przewodniczący związku Piotr Duda, komentując zmiany w ustawie o RDS. Dodał, że decyzja Sejmu podważa zaufanie NSZZ "Solidarność" do rządu i reprezentującej go większości parlamentarnej.
Ocenił, że w ramach walki ze skutkami epidemii, "tylnymi drzwiami wprowadzono do ustawy zapisy podważające suwerenność i ograniczające niezależność partnerów społecznych w RDS poprzez przyznanie prezesowi Rady Ministrów uprawnienia do odwoływania członków Rady, niestety nie tylko z powodów lustracyjnych, ale także innych, bliżej nieokreślonych (czytaj: niepokornych)". Zdaniem szefa "S" w ten sposób "zawłaszczono uprawnienia przysługujące wyłącznie Prezydentowi RP".
Szef związku przypomniał, że Solidarność od roku zabiega o lustrację w RDS. "Dotychczas nie spotkało się to z żadną reakcją, pomimo tego że na znak protestu Solidarność nie bierze udziału w plenarnych posiedzeniach z udziałem obecnego przewodniczącego. Jednak umieszczanie tej kwestii w tarczy antykryzysowej jest zwyczajnym nieporozumieniem" – czytamy w oświadczeniu.
Przewodniczący "S" wskazał, że związek oczekuje od prezydenta Andrzeja Dudy zdecydowanej reakcji, na – jak napisano – "ten bezprecedensowy atak na niezależny dialog społeczny w Polsce oraz bezsensowne podważenie prerogatyw prezydenta RP".
Pracodawcy przeciwko
Organizacje pracodawców i związków zawodowych, reprezentowane w Radzie Dialogu Społecznego, protestują przeciw zapisowi, wprowadzonemu do tarczy antykryzysowej, który daje premierowi prawo do odwoływania członków RDS - wskazała także Konfederacja Lewiatan.
Jak napisano, partnerzy społeczni, reprezentujący w RDS największe centrale związków zawodowych i organizacje pracodawców, "zdecydowanie protestują przeciwko ingerencji w niezależność tej najważniejszej instytucji dialogu społecznego w Polsce".
Podkreślono, że ustawa wypracowana w 2015 r. daje "wszystkim organizacjom reprezentatywnym, które spełniają warunki zapisane w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, gwarancję udziału w pracach Rady ich przedstawicieli, wskazanych przez ciała statutowe tych organizacji i powoływanych przez Prezydenta RP".
Według sygnatariuszy protestu, niezależność i autonomia organizacji związkowych oraz organizacji pracodawców jest fundamentem dialogu społecznego, zagwarantowanym nie tylko w ustawie, ale także w dokumentach międzynarodowych, w tym w Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy i Traktatach Unii Europejskiej. "Takie uprawnienie organu rządowego – Prezesa Rady Ministrów to zamach na niezależność organizacji związkowych i organizacji pracodawców" - dodano.
Rada Dialogu Społecznego została powołana w 2015 r. i zastąpiła Komisję Trójstronną. Głównym zadaniem Rady jest prowadzenie dialogu w celu zapewnienia warunków właściwego rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki i spójności społecznej. Obecnym przewodniczącym RDS jest Andrzej Malinowski.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24