Polska

W poniedziałek spotkanie prezydenta z I prezes Sądu Najwyższego

Polska

Na nagraniu wypowiedź prof. Gersdorf podczas debaty sejmowej z 18 lipca
Na nagraniu wypowiedź prof. Gersdorf podczas debaty sejmowej z 18 lipcatvn24
wideo 2/26

Prezydent Andrzej Duda spotka się w poniedziałek z I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf - powiedział TVN24 rzecznik SN Michał Laskowski. Informację potwierdził rzecznik prezydenta. Z prośbą o spotkanie prezes Gersdorf apelowała do prezydenta w przesłanym w piątek liście.

Jak potwierdził rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński, do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf dojdzie w poniedziałek.

Gersdorf: dziś drzwi są zamknięte

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Gersdorf w piątek napisała list do prezydenta Andrzeja Dudy. Zwróciła się do niego z prośbą o spotkanie oraz z apelem o podjęcie merytorycznej dyskusji nad problemami oraz kształtem wymiaru sprawiedliwości w Polsce. "Panie Prezydencie, dziś staje Pan przed próbą, której wierzę, że Pan sprosta" - napisała Gersdorf.

"Wobec usilnych starań doprowadzenia do spotkania z Panem Prezydentem, które jak dotychczas nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, pozwalam sobie zwrócić się do Pana z kolejną prośbą o spotkanie, jak również z apelem o podjęcie spokojnej oraz merytorycznej dyskusji nad problemami oraz kształtem wymiaru sprawiedliwości w Polsce" - napisała na wstępie prof. Gersdorf.

Przypomniała obietnice prezydenta, które padły po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów prezydenckich 25 maja 2015 roku, że "drzwi Pałacu Prezydenckiego będą otwarte".

"Niestety, dziś drzwi są zamknięte. Odmawiając spotkania, dziś odbiera Pan należny szacunek urzędowi Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Odbiera Pan szacunek również wbrew obietnicom, jakie złożył Pan w orędziu inauguracyjnym. Powiedział Pan wówczas, abyśmy 'szanowali swoje prawa, oczywiście bez narzucania ich innym, ale żebyśmy umieli te prawa nawzajem szanować'. Prosił Pan wówczas o szacunek, który 'musi być podstawą wspólnoty'. Dziś proszę o to samo" - zwróciła uwagę pierwsza prezes Sądu Najwyższego.

Autor: mm\mtom / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości