Spotkanie rozpoczęło się około godziny 19.
Przed godziną 21 Frans Timmermans napisał na Twitterze: "miło było mi poznać nowego polskiego ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza. Poruszaliśmy kwestię praworządności w Polsce. Oczekuję na kontynuację dialogu zarówno w Warszawie, jak i w Brukseli".
"To była bardzo dobra rozmowa"
- To była pierwsza nasza rozmowa, ale bardzo dobra. Będziemy kontynuować rozmowy w przyszłości - powiedział po spotkaniu Jacek Czaputowicz.- Omówiliśmy kwestie funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, powiedziałem jak my to widzimy, że on jest w pełni legalny. Umówiliśmy się też na dalsze konsultacje na szczeblu ekspertów i zaprosiłem Fransa Timmermansa do Warszawy - oznajmił w TVP Info Czaputowicz.Poinformował, że rozmawiał także o "sprawach uchodźczych".
- Panu Timmermansowi zależało na tym, aby Polska angażowała się w kwestie ochrony granicy. Co jest też zbieżne z naszą polityką - powiedział.
- Innymi słowy było to pierwsza nasza rozmowa, ale bardzo dobra rozmowa, będziemy kontynuować te nasze rozmowy w przyszłości - dodał.Szef MSZ poinformował, że zaproponował wysłanie przez Polskę ekspertów, "którzy będą pracować z ekspertami Komisji Europejskiej, być może z ekspertami z innych państw".
- Podczas tych spotkań przedstawimy nasze stanowisko. Uważamy, że mamy rację, że proces reformy sądownictwa odbywa się w sposób zgodny ze standardami Unii Europejskiej - powiedział Czaputowicz.- Szukamy tego, co nas łączy i staramy się wspólnie rozwiązać ten problem, wyjaśnić do końca - dodał.Czaputowicz poinformował też, że kierownictwo przedstawicielstwa polskiego przy UE obejmie Andrzej Sadoś. Sadoś był wiceministrem spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.
Spotkanie z inicjatywy Polski
O spotkanie do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej zwrócił się szef MSZ.
Jak mówił w piątek Czaputowicz w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN, chce nawiązać bezpośrednie stosunki z Timmermansem.
Podkreślał że "nie należy oczekiwać jakichś decyzji, bo nie o to chodzi". Dodał, że "jest to jego gest, Polski", żeby rozmawiać na temat uruchomienia przez Komisję Europejską artykułu 7 i "pokazać otwartość".
Czaputowicz mówił, że chce przekonać wiceszefa KE, że "nasza reforma sądownictwa nie odbiega od standardów, które obowiązują w Unii Europejskiej".
Czaputowicz pytany, w jakich punktach polski rząd byłby gotowy na ustępstwa, powiedział: - Prawo zostało wprowadzone. Najbliższe miesiące to jego realizacja. (…) trudno powiedzieć, żeby na tym etapie Polska mogła wprowadzić jakieś ustępstwa.
Uruchomiony artykuł 7
Komisja Europejska w grudniu ubiegłego roku podjęła decyzję o uruchomieniu wobec Polski procedury z artykułu 7 unijnego traktatu.
Artykuł 7 mówi o tym, że na uzasadniony wniosek jednej trzeciej państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego lub Komisji Europejskiej Rada UE może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez kraj członkowski wartości unijnych. Decyzja w tej sprawie, która jest podejmowana przez kraje większością czterech piątych, nie wiąże się jeszcze z sankcjami, ale jest krokiem na drodze do nich. Same sankcje wymagają jednomyślności.
Timmermans, który poinformował o tej decyzji, podkreślił, że KE daje Polsce trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji dotyczących praworządności.
9 stycznia w Brukseli spotkali się premier Mateusz Morawiecki oraz szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Obie strony chwaliły dobrą i konstruktywną atmosferę.Morawiecki i Juncker umówili się na kolejne spotkanie, by - jak napisali we wspólnym oświadczeniu - kontynuować dyskusję w omawianych sprawach "mającą przynieść postępy do końca lutego".
Zalecenia dla polskiego rządu
KE w zaleceniach przyjętych 20 grudnia 2017 roku wskazała, jakie działania muszą podjąć polskie władze, aby odpowiedzieć na jej zastrzeżenia. Chodzi m.in. o wprowadzenie zmian do ustawy o Sądzie Najwyższym, w tym o niestosowanie obniżonego wieku emerytalnego wobec obecnych sędziów.Komisja domaga się też zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Chce, by nie przerywano kadencji sędziów-członków Rady a nowe rozwiązania gwarantował wybór członków KRS przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego. Innym z zaleceń jest "przywrócenie niezależności i legitymacji Trybunału Konstytucyjnego przez zapewnienie, aby prezes i wiceprezes byli wybierani zgodnie z prawem, oraz aby wyroki Trybunału były publikowane i w całości wykonywane".
Polska na celowniku UE
Polska na celowniku UE
Autor: js/AG / Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP | Tymon Markowski/MSZ