Jeśli zgoda wojewody udzielona Solidarności zostanie utrzymana, gdański samorząd nie będzie mógł zorganizować uroczystości na placu Solidarności w Gdańsku - wskazał Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do wojewody pomorskiego. Gdański magistrat zaplanował w tym miejscu obchody 30-lecia wyborów z 4 czerwca, tymczasem związkowcy - decyzją wojewody - mają prawo wtedy zorganizować na placu Solidarności całodzienne cykliczne zgromadzenie. Zdaniem RPO uzasadnienie tej decyzji nie spełnia "wytycznych Trybunału Konstytucyjnego".
Solidarność Stoczni Gdańskiej uzyskała pod koniec marca zgodę wojewody pomorskiego na organizację cyklicznych, całodobowych zgromadzeń na placu przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku - 10 kwietnia, 3 maja, 4 czerwca, 14 sierpnia i 11 listopada. Decyzja została wydana na trzy lata.
Również gdańskie władze samorządowe przy współudziale grupy prezydentów największych polskich miast planowały zorganizowanie na Placu Solidarności obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku.
W ocenie rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, jeżeli zgoda wojewody dla Solidarności zostanie utrzymana, to gdański samorząd nie będzie mógł tam zorganizować swoich uroczystości.
RPO: uzasadnienie wojewody niewystarczające
Uzasadnienie decyzji wojewody Dariusza Drelicha dotyczącej zgody dla Solidarności jest niewystarczające - przekonywał RPO. "Nie spełnia bowiem wytycznych Trybunału Konstytucyjnego, według których organizator musi wykazać, że wydarzenia, zgłaszane, jako zgromadzenie cykliczne, odbywały się już z jego inicjatywy w ostatnich 3 latach" - czytamy w komunikacie.
Rzecznik w wystąpieniu do wojewody pomorskiego wyraził wątpliwości, czy organizator zgromadzeń cyklicznych spełnia przesłanki artykułu 26a ust. 1 przepisów Prawa o zgromadzeniach. Zapis ten głosi: "Jeżeli zgromadzenia są organizowane przez tego samego organizatora w tym samym miejscu lub na tej samej trasie, co najmniej 4 razy w roku według opracowanego terminarza lub co najmniej raz w roku w dniach świąt państwowych i narodowych, a tego rodzaju wydarzenia odbywały się w ciągu ostatnich 3 lat, chociażby nie w formie zgromadzeń i miały na celu w szczególności uczczenie doniosłych i istotnych dla historii RP wydarzeń, organizator może zwrócić się z wnioskiem do wojewody o wyrażenie zgody na cykliczne organizowanie tych zgromadzeń".
Bodnar przypomniał, że według orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego organizator musi wykazać, "iż organizował cykliczne wydarzenia przez 3 lata". RPO uznał, że "w świetle wyroku TK nie można uznać za wystarczające wyjaśnienie stanu faktycznego oraz uzasadnienie decyzji przedstawione przez Wojewodę Pomorskiego".
W wyjaśnieniach dla rzecznika wojewoda miał napisać, że "na potrzeby postępowania przyjęto, że przepisy ustawy nie nakładają na wnioskodawcę obowiązku prowadzenia dokumentacji tych wydarzeń, a zainteresowany wyjaśnił ustnie, że wydarzenia miały miejsce w terminach podanych we wniosku w innej niż zgromadzenia publiczne formie".
Decyzja wojewody
28 marca Solidarność Stoczni Gdańskiej uzyskała zgodę wojewody pomorskiego na organizację cyklicznych, całodobowych zgromadzeń na placu przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Wniosek o zgodę na cykliczne zgromadzenia złożył do wojewody wiceprzewodniczący stoczniowej Solidarności i radny PiS sejmiku pomorskiego Karol Guzikiewicz.
Wojewoda pomorski określił dwa miejsca cyklicznych zgromadzeń dla stoczniowej Solidarności: ulica Doki od bramy historycznej nr 2 oraz cały Plac Solidarności wokół Pomnika Poległych Stoczniowców. W tych miejscach manifestacje mogą być organizowane w godzinach od 6 do 22.
Po otrzymaniu zgody Guzikiewicz zaprosił na 4 czerwca na godzinę 10 do złożenia kwiatów prezydentów, burmistrzów, wójtów, marszałka województwa pomorskiego i innych gości. - Jeżeli ktoś będzie chciał uczcić tę rocznicę, to nie będziemy nikogo wykluczać - powiedział.
Święto Wolności i Solidarności
Obchody 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 organizuje grupa prezydentów największych polskich miast. Od 1 do 11 czerwca w 13 miejscach w centrum Gdańska odbędzie się "Święto Wolności i Solidarności".
Wśród wielu wydarzeń 4 czerwca o godzinie 12 na scenie przed budynkiem Europejskiego Centrum Solidarności planowane jest wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego", proklamacja Deklaracji Wolności i Solidarności, wspólne zdjęcie i degustacja tortu z okazji 30. urodzin polskiej demokracji.
Tego samego dnia o godzinie 17.30 na Długim Targu odbędzie się wiec z udziałem gości specjalnych Święta Wolności i Solidarności oraz odegranie hymnu Europy.
Autor: tmw//now / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24