Speckomisja: resort Ziobry, CBA i ABW naruszyły obowiązki

Paweł Graś z PO przedstawia ustalenia speckomisji
Paweł Graś z PO przedstawia ustalenia speckomisji
TVN24
TVN24Paweł Graś z PO przedstawia ustalenia speckomisji

- Ministerstwo sprawiedliwości, CBA i ABW naruszyły swoje obowiązki - uznała po ponownym przesłuchaniu Janusza Kaczmarka sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych. Speckomisja chce też powołania dwóch komisji śledczych ds. zbadania akcji CBA w ministerstwie rolnictwa i okoliczności śmierci Barbary Blidy.

- Do zbadania prawdziwości słów b. szefa MSWiA Janusza Kaczmarka niezbędne jest powołanie komisji śledczych - uznała speckomisja. Było za tym pięciu jej członków; jeden przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Pytany o termin powołania komisji śledczych, przewodniczący speckomisji Paweł Graś z PO odpowiedział, że decyzja o terminie ich powołania leży w gestii Sejmu: - Są to decyzje polityczne, decyzje ugrupowań wchodzących w skład Sejmu. Jędrzej Jędrych z PiS nie wątpliwości, co do tego, że komisje powstaną. Zastanawia go tylko, czy nie posłużą one do "bezprecedensowego politycznego rozgrywania".

Jędrzej Jędrych ma wątpliwości co do intencji działań komisji śledczych
Jędrzej Jędrych ma wątpliwości co do intencji działań komisji śledczychTVN24

Speckomisja: stosowano nieuprawnione techniki operacyjne W komunikacie po spotkaniu z Kaczmarkiem speckomisja napisała, że najwyższy niepokój budzą informacje, iż działalność kierownictw ministerstwa sprawiedliwości, CBA i ABW mogła być "nakierowana" na nielegalne zbieranie informacji o przeciwnikach politycznych, dziennikarzach, przedsiębiorcach i innych osobach.

Komisja wskazuje, że te działania miały doprowadzić do wpłynięcia na opinię publiczną i inne organy władzy. Cele te osiągano przez nieuprawnione stosowanie technik operacyjnych, nieuprawnione - ze względu na brak przesłanek - prowadzenie czynności operacyjnych w celu zbierania informacji kompromitujących przeciwników politycznych.

Marek Biernacki z PO mówi o istnieniu "układu"
Marek Biernacki z PO mówi o istnieniu "układu"TVN24

Według komisji, istniał też świadomy i zorganizowany proceder podsyłania zaprzyjaźnionym dziennikarzom informacji ze śledztw i materiałów operacyjnych, by uzyskać pożądany efekt w mediach oraz świadome i zorganizowane podsycanie konfliktów przez nagłaśnianie w mediach wybranych ustaleń z postępowań karnych.

W przyszły piątek speckomisja ma się spotkać z b. szefem policji Konradem Kornatowskim i b. szefem CBS Jarosławem Marcem.

Janusz Kaczmarek dwukrotnie zeznawał przed speckomisją i zapewnił, że wszystko co jej powiedział, powtórzy przed komisjami śledczymi.

mtom

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości