Polska

Pytanie o likwidację gimnazjów. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Polska

[object Object]
W najnowszym sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 ankietowani zostali zapytani o ocenę likwidacji gimnazjów tvn24
wideo 2/27

Według najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 likwidację gimnazjów dobrze oceniło 48 procent respondentów. Źle tę zmianę oceniło natomiast 42 procent badanych.

Uczestnikom badania zadano pytanie: "W ciągu ostatnich lat zlikwidowano gimnazja. Jak ocenia Pan(i) tę zmianę?".

Kto odpowiada za problemy z rekrutacją młodzieży do liceów? ZOBACZ SONDAŻ >

Dobrze likwidację gimnazjów oceniło 48 procent respondentów, z czego 20 procent badanych wskazało na odpowiedź "raczej dobrze", a 28 procent na "zdecydowanie dobrze".

Źle tę zmianę oceniło natomiast 42 procent ankietowanych. Odpowiedzi "zdecydowanie źle" udzieliło 26 procent respondentów, a 16 procent - "raczej źle".

Zdania w tej sprawie nie miało 10 procent uczestników sondażu. Badanie Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 zostało przeprowadzone na grupie 1002 osób.

"W ciągu ostatnich lat zlikwidowano gimnazja. Jak ocenia Pan(i) tę zmianę?". Wyniki sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24tvn24

Poglądy polityczne a ocena likwidacji gimnazjów

W grupie osób, która zadeklarowały w innym badaniu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, że w najbliższych wyborach parlamentarnych oddadzą głos na wspólną listę Prawa i Solidarności, 80 procent ankietowanych oceniło likwidację gimnazjów "dobrze" (w tym "raczej dobrze" i "zdecydowanie dobrze"), a "źle" 12 procent (w tym "raczej źle" i "zdecydowanie źle").

8 procent wybrało odpowiedź "nie wiem / trudno powiedzieć".

Z kolei w grupie osób deklarujących oddanie głosu na Koalicję Obywatelską (Platformę Obywatelską i Nowoczesną) likwidację gimnazjów "dobrze" ("raczej dobrze" i "zdecydowanie dobrze") oceniło 13 procent ankietowanych, 82 procent wybrało odpowiedź "źle" ("raczej źle" i "zdecydowanie źle").

5 procent zdecydowało się wskazać opcję "nie wiem / trudno powiedzieć".

Jak likwidację gimnazjów oceniają zwolennicy rządu PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia? Wyniki sondażutvn24
Jak likwidację gimnazjów oceniają zwolennicy Koalicji Obywatelskiej?tvn24

Zdecydowany lider i trzy partie w Sejmie

Według ostatniego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 42 procent badanych zagłosowałoby na koalicję PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski, gdyby wybory do parlamentu odbyły się w najbliższych dniach. Koalicja Obywatelska zajmuje w badaniu drugie miejsce z wynikiem 27 procent.

Do Sejmu dostałyby się także ruch Kukiz'15 z 6-procentowym poparciem i Wiosna Roberta Biedronia z wynikiem na poziomie 5 procent. Pozostałe ugrupowania - w tym PSL (3 procent) i SLD (2 procent) - nie przekroczyłyby wyznaczonego ordynacją 5-procentowego progu wyborczego dla partii politycznych. Dla koalicji próg ten wynosi 8 procent.

CZYTAJ WIĘCEJ O WYNIKACH SONDAŻU >

Podwójny rocznik walczy o miejsca

W związku z likwidacją gimnazjów w tym roku rekrutacja do szkół średnich jest szczególna, bo o miejsca walczy podwójny rocznik. Rekrutacje prowadzone są równolegle dla absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej i absolwentów gimnazjów. W związku z tym pojawiają się problemy między innymi z dostępnością miejsc w wybranych przez uczniów szkołach.

Osoby, które nie dostały się do żadnej z wybranych szkół, będą mogły wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej na miejsca, które pozostaną wolne.

Ilu uczniów nie dostało się do wybranych szkół? CZYTAJ WIĘCEJ >

W szkołach średnich absolwenci ośmioletniej szkoły podstawowej i absolwenci gimnazjów będą się uczyć w odrębnych klasach. Związane jest to z tym, że absolwenci ośmioletnich szkół podstawowych będą się uczyć zgodnie z nową podstawą programową dla czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum, a absolwenci gimnazjów zgodnie ze starą podstawą dla trzyletniego liceum i czteroletniego technikum.

Autor: akr//now / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości