Ponad połowa badanych Polaków (51 procent) uważa, że sprawy w kraju zmierzają w złym kierunku, a 36 procent jest przeciwnego zdania - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kantar Public. 13 procent badanych nie ma zdania na ten temat.
Odsetek pozytywnych ocen wzrósł o trzy punkty procentowe w porównaniu z poprzednim badaniem, a o jeden punkt procentowy wzrósł odsetek osób, które uważają, że sprawy w Polsce idą w złym kierunku.
Gospodarka według ankietowanych
Zdaniem niespełna dwóch piątych Polaków (37 procent) gospodarka znajduje się w kryzysie. Przy czym jedna trzecia (30 procent) ankietowanych uważa, że jest to lekki kryzys, a według 7 procent głęboki. Nieco ponad połowa badanych (52 procent) uważa, że polska gospodarka rozwija się. Zdaniem 47 procent jest to jednak powolny rozwój, a pięć procent badanych jest przekonanych o dynamicznym rozwoju. W kwietniu w porównaniu do poprzedniego miesiąca zwiększył się odsetek osób, które uważają, że gospodarka znajduje się w stanie powolnego rozwoju (z 42 procent do 47 procent), przy jednoczesnym spadku odsetka osób, które sądzą, że gospodarka jest w głębokim kryzysie (z 11 procent do 7 procent).
Przyszłość w oczach badanych
Dwie piąte Polaków (39 procent) uważa, że w ciągu najbliższych trzech lat warunki życia Polaków nie zmienią się. Nieco ponad jedna trzecia (34 procent) osób jest nastawiona optymistycznie i wierzy, że warunki materialne poprawią się. Zdecydowanie mniejszy odsetek badanych (21 procent) zakłada pesymistyczny scenariusz i uważa, że nastąpi pogorszenie.
W porównaniu do wyników z marca, w najnowszym badaniu o pięć punktów procentowych zwiększył się odsetek osób optymistycznie patrzących w przyszłość.
W podsumowaniu oceny trzyletniej prognozy materialnych warunków życia i oceny stanu gospodarki były dodatnie. Oznacza to, że pod tymi względami nastroje częściej były pozytywne. Wskaźnik kierunku zmian w kraju niezmiennie pozostaje ujemny, co - jak zauważają autorzy badania - świadczy o tym, że wśród Polaków przeważają negatywne opinie w tej kwestii.
Nastroje związane z rynkiem pracy
Na pytanie o możliwość znalezienia pracy w Polsce ponad połowa (57 procent) odpowiedziała, że można znaleźć pracę bez większych kłopotów, przy czym zdaniem 51 procent niekoniecznie taką, jaką by się chciało.
Prawie co trzeci ankietowany (30 procent) uważa, że trudno jest znaleźć jakąkolwiek pracę, natomiast sześć procent sądzi, że nie jest to w ogóle możliwe.
Kantar Public przeprowadził badanie między 6 a 11 kwietnia na ogólnopolskiej, reprezentatywnej, 1067-osobowej próbie mieszkańców Polski, w wieku 15 i więcej lat.
Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
W dniach 24-25 kwietnia 2017 na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 został przeprowadzony sondaż (przez Kantar Millward Brown SA), w którym zadano Polakom pytanie: czy w sprawie reformy edukacji powinno zostać przeprowadzone referendum.
Respondentom przypomniano, że "w ostatnim czasie w Sejmie zostało złożone ponad 900 tysięcy podpisów pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie reformy edukacji m.in. likwidującej gimnazja. Przedstawiciele rządu mówią, że na referendum jest zbyt późno, ponieważ reforma rusza od września".
Odpowiedź, że "referendum powinno zostać przeprowadzone" wybrało 55 procent uczestników badania. Za tym, że "referendum nie powinno zostać przeprowadzone" opowiedziało się 36 procent. 9 procent ankietowanych odpowiedziało "nie wiem" lub "nie mam zdania".
Autor: bpm/sk / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock