Śląsko-Dąbrowska Solidarność nie zaprosiła prezydenta Bronisława Komorowskiego na obchody 30-lecia podpisania Porozumień Jastrzębskich. Według szefa śląskich struktur związku decyzja została podjęta ze względu na "godność urzędu prezydenta".
Jak powiedział na wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach przewodniczący śląsko-dąbrowskiej "S" Piotr Duda, w tym roku w porozumieniu z Kancelarią Prezydenta, nie zaproszono na uroczystość prezydenta Bronisława Komorowskiego. Powodem jest gorąca polityczna atmosfera w kraju. Przeważył fakt, że uroczystości w Jastrzębiu Zdroju mają otwarty, plenerowy charakter.
- Gdyby uroczyste spotkanie było w tej sali, jestem otwarty, bo wiem, jakie osoby będą. Tej gwarancji nie mam w Jastrzębiu na tym placu. Rok temu w obecności Lecha Kaczyńskiego były jakieś gwizdy. To wszystko jest jeszcze gorące, choćby rzeczy, które się dzieją z krzyżem. Jeśli ja zapraszam gościa, to jestem odpowiedzialny za to, żeby był przyjęty godnie - wyjaśnił Duda dziennikarzom.
Duda zapewnił, że Kancelaria Prezydenta decyzję Solidarności "przyjęła ze zrozumieniem".
Premier niezaproszony, Buzek będzie
Na uroczystości nie został zaproszony również premier Donald Tusk. Jak przyznał Duda, w tym przypadku zdecydował jednak fakt, że kilkakrotnie zapraszany, w tym przed objęciem stanowiska szefa rządu, Tusk nigdy z zaproszenia śląsko-dąbrowskiej "S" nie skorzystał.
- Neutralną osobą był pan marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, ale przedzwonił, że jest w tym czasie na urlopie. Będzie wicepremier Waldemar Pawlak, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek - wyliczał Duda.
Dostali co chcieli
Porozumienie Jastrzębskie było trzecim, po gdańskim i szczecińskim, porozumieniem robotników z władzami PRL, podpisanym latem 1980 r. Zdaniem wielu historyków, masowe strajki na Śląsku, których efektem były ustalenia zawarte w Jastrzębiu, wpłynęły na tempo i skuteczność negocjacji prowadzonych w Gdańsku i Szczecinie, a podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego przypieczętowało wcześniejsze umowy.
3 września 1980 roku przy dawnej kopalni Manifest Lipcowy - obecna Zofiówka - podpisano porozumienia pomiędzy komisją rządową a strajkującymi górnikami. Dokument zawierał między innymi zobowiązanie strony rządowej do wprowadzenia wszystkich wolnych sobót, a także do podniesienia zarobków.
Było to jedno z tak zwanych porozumień sierpniowych, które przyczyniło się do obalenia komunizmu.
Źródło: Polskie Radio, PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP