Ponad 80 proc. nastolatków codziennie korzysta z internetu dla przyjemności, a prawie jedna trzecia bez powodzenia próbuje ograniczyć czas spędzany w sieci. Problem uzależnienia od internetu nie dotyka jednak tylko młodzieży. O tym, jak rozpoznać, że spędzamy przed komputerem zbyt wiele czasu opowiedział w programie "Wstajesz i weekend" psycholog Tomasz Kozłowski o akcji "Wyloguj się do życia". Kampania ruszyła w tym tygodniu, a promują ją muzycy - Sokół i Marysia Starosta.
W tym tygodniu zainaugurowano kampanię "Wyloguj się do życia", która ma zwracać uwagę na problem uzależnienia od internetu. Ma ona uświadomić rosnące zagrożenie uzależnieniem od komputera i internetu oraz zachęcić do szukania autentycznych emocji, relacji i doświadczeń w prawdziwym życiu, a nie wirtualnym świecie.
Jak rozpoznać, że spędzamy w internecie zbyt wiele czasu? Kozłowski wyjaśnił w TVN24, że jest to uwarunkowane indywidualnie. - To zależy od tego, co robimy, w jakim jesteśmy wieku i czy internet jest naszym narzędziem pracy - tłumaczył psycholog.
Jeśli jednak zauważamy, że zbyt duża aktywność w sieci zaczyna wpływać negatywnie na inne obszary naszego życia, powinniśmy czuć się zaniepokojeni.
"Ludzie uzależnieni łamią plan, który sobie zakładają"
Kiedy zwykłe użytkowanie internetu zamienia się w nałóg? - Można to poznać po tym, że ludzie uzależnieni mają subiektywne poczucie kontroli, ale mimo wszystko łamią plan, który sobie zakładają - wyjaśnił. Jednym z pierwszych symptomów uzależnienia jest to, że zaczynamy przekładać część życia do sieci, bo tak jest nam wygodniej. W najgorszej fazie nałogu uciekamy ze świata realnego do sieci.
Granicę wyznacza zarówno nasze zaangażowanie w świat wirtualny, jak i czas, który spędzamy w sieci. - Nawet cykl dobowy potrafi się zmienić u ludzi, zaczynają żyć w nocy - powiedział Kozłowski.
Młodzież czuje się w sieci "bardziej sobą"
Adresatami pierwszego etapu kampanii "Wyloguj się do sieci" są uczniowie gimnazjów, czyli młodzież w wieku 13 -16 lat. Jak pokazują badania EU Kids Online 2011 ponad 38 proc. polskich nastolatków w wieku 11-16 lat "czuje się bardziej sobą online" niż w kontaktach bezpośrednich z innymi ludźmi. 35 proc. dzieci w tym wieku zaniedbuje rodzinę, znajomych, naukę lub hobby z powodu spędzania czasu w internecie. 32 proc. bez powodzenia próbuje spędzać w sieci mniej czasu, co oznacza, że tracą nad tym kontrolę. Z kolei badania Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego pokazują, że 80-85 proc. gimnazjalistów w wieku 15-16 lat codziennie lub prawie codziennie korzysta z internetu bez żadnych korzyści edukacyjnych; 30-40 proc. - co najmniej cztery godziny dziennie. 60-75 proc. gimnazjalistów stale funkcjonuje w sieci w godzinach nocnych.
Żyjcie naprawdę
Z myślą o nastolatkach przygotowano kilkunastominutowy film edukacyjny, w którym popularny raper Sokół pokazuje świat alternatywny dla wirtualnego i zachęca do "życia naprawdę". "Czy tak ciężko być sobą w dzisiejszych czasach?" - pyta w filmie, przypominając, że w rzeczywistości nie mamy kilku żyć, nie zdobędziemy kodów na nieśmiertelność, a sieć nie może zabierać nam przyjaźni, przygód, podróży - tego wszystkiego, co możemy realnie przeżyć. "Nie możesz uciekać od prawdziwego życia w iluzję. Wyloguj się do życia, zanim życie cię ominie" - radzi narrator filmu. Film trafi do ponad 7,5 tys. szkół w Polsce. W pakiecie nauczyciele otrzymają także schemat lekcji, który może stać się podstawą do przeprowadzenia zajęć wychowawczych na temat uzależnienia od sieci i komputera oraz do organizacji konkursu na plakat inspirowany tematyką projektu. Ambicją autorów projektu jest wykreowanie mody na bycie "wylogowanym", czyli korzystanie z dobrodziejstw, jakie oferuje wirtualna rzeczywistość, zachowując zdrową równowagę i nie tracąc kontaktu z prawdziwym światem.
Autor: kg//kdj / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Kampania Społeczna "Wyloguj się do życia"