Polska

8 lat więzienia dla Karoliny P., która po pijanemu śmiertelnie potrąciła 15-latkę

Polska

tvn24Karolinę P. skazano na 8 lat więzienia

Na 8 lat więzienia sąd w Szczecinie skazał Karolinę P., która jadąc po pijanemu potrąciła śmiertelnie 15-latkę. Kobieta dostała także dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wyrok nie jest prawomocny.

Proces kobiety, która w maju tego roku śmiertelnie potrąciła 15-latkę w Wielgowie, rozpoczął się w czwartek. Prokuratura Rejonowa oskarżyła Karolinę P. o kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu, spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym oraz ucieczkę z miejsca zdarzenia i nieudzielenie pomocy.

Wyrok bardziej surowy od żądania prokuratury

Akt oskarżenia w sprawie "drogowej zabójczyni z Wielgowa" - jak nazwała sprawczynię rodzina zabitej nastolatki - rozpatrzył Sąd Rejonowy Szczecin-Prawobrzeże i Zachód. Prokuratura żądała dla 37-letniej Karoliny P. 8 lat więzienia i 10-letniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Kobietę skazano na 8 lat więzienia oraz wydano jej dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

W uzasadnieniu stwierdzono, że jechała ewidentnie za szybko i zostawiła 15-letnią Weronikę umierającą.

"Zawsze jest szansa na to, że nawet gdy zrobiło się coś złego, to można to jakoś naprawić, oskarżona z tej szansy nie skorzystała" - czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Wcześniej Karolina P. była już skazana za prowadzenie auta pod wpływem alkoholu. W 2012 roku dostała wyrok w zawieszeniu oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wtedy też okazało się, że nigdy wcześniej nie posiadała prawa jazdy.

Uciekła z miejsca zdarzenia

Podczas procesu P. wielokrotnie przepraszała rodzinę ofiary.

- Chciałam bardzo przeprosić wszystkich. Niestety, już czasu nie cofnę. Wielka tragedia. Nie ma wytłumaczenia na to, co zrobiłam - mówiła po raz kolejny w piątek.

Jeden ze świadków zeznał podczas procesu, że po wypadku prosił, aby Karolina P. zadzwoniła na pogotowie. Według jego słów, sprawczyni wypadku, zataczając się miała powiedzieć: "Nic się nie stało". Po czym odjechała z miejsca zdarzenia.

Miała 2 promile alkoholu

Wypadek, w którym zginęła nastolatka, miał miejsce 3 maja 2015 r. w szczecińskiej dzielnicy Wielgowo.

Oskarżona wypiła przed jazdą kilka piw. Jechała rozpędzonym terenowym SUV-em drogą, na której było ograniczenie prędkości do 30 km/h. Straciła panowanie nad pojazdem i potrąciła pieszą idącą poboczem.

Jak mówiła wtedy asp. Irena Kornicz, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, auto uderzyło następnie w ogrodzenie budynku. Karolina P. uciekła z miejsca wypadku.

Sprawczynię znaleziono dzięki świadkom, którzy zapamiętali numery rejestracyjne pojazdu. Tego samego wieczora zatrzymano ją w mieszkaniu - miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Potrącona nastolatka doznała licznych obrażeń ciała i dzień później zmarła w szpitalu.

Rozpoczął się proces pijanej kobiety, która śmiertelnie potrąciła 15-latkę
Rozpoczął się proces pijanej kobiety, która śmiertelnie potrąciła 15-latkę tvn24

Autor: mart / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości