Służba Kontrwywiadu Wojskowego poinformowała o wszczęciu kontrolnego postępowania sprawdzającego wobec Agnieszki Glapiak i Piotra Zuzankiewicza. Sprawa wiąże się z zawiadomieniem prokuratury przez SKW w sprawie byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka.
Podstawą postępowań są ustalenia kontroli doraźnej stanu zabezpieczenia informacji niejawnych w MON, gdy resortem kierował Mariusz Błaszczak (PiS).
"W nawiązaniu do komunikatu z dnia 17 lipca br. informującego o zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka dotyczącego ujawnienia informacji z planów operacyjnych Sił Zbrojnych RP, Służba Kontrwywiadu Wojskowego 24 lipca 2024 r. wszczęła kontrolne postępowania sprawdzające wobec pani Agnieszki Glapiak i pana Piotra Zuzankiewicza. Podstawę do wszczęcia kontrolnych postępowań sprawdzających stanowiły ustalenia wynikające z przeprowadzonej przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego kontroli doraźnej stanu zabezpieczenia informacji niejawnych w Ministerstwie Obrony Narodowej" – poinformowała SKW.
Kontrola dotyczyła okresu od czerwca 2023 roku do stycznia 2024 roku i była prowadzona pod kątem sprawdzenia "prawidłowości zmian i znoszenia klauzuli tajności na materiałach niejawnych przetwarzanych w Ministerstwie Obrony Narodowej".
Wcześniej SKW zawiadomiła prokuraturę w sprawie odtajnienia części dokumentu
Według SKW, Glapiak, pełniąca wówczas funkcję zastępczyni przewodniczącego KRRiT (doradzała Błaszczakowi, wcześniej kierowała centrum Operacyjnym MON) i Zuzankiewicz będący wtedy dyrektorem departamentu strategii i planowania obronnego MON, "współuczestniczyli w procederze nieuprawnionego znoszenia klauzuli tajności z dokumentów planowania operacyjnego i przyczyniły się do powstania ustalonych w ramach kontroli nieprawidłowości".
Przed tygodniem SKW zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa przez Błaszczaka. Chodzi o odtajnienie części dokumentu planu użycia sił zbrojnych "Warta".
Odtajniona część planów opisywała sposób obrony w razie ataku Rosji. Jesienią 2023 roku w czasie kampanii wyborczej do parlamentu część planów została odtajniona i wykorzystana do formułowania zarzutów wobec ówczesnej opozycji, że ta zamierzała oddać najeźdźcy terytorium na wschód od Wisły.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Albert Zawada/PAP