Polska

Sikorski udał się do Kijowa. W czwartek spotka się z Janukowyczem

Polska

Aktualizacja:
Radosław Sikorski jest w drodze do Kijowa
tvn24Radosław Sikorski udał się na Ukrainę na prośbę Catherine Ashton

Szef MSZ Radosław Sikorski, na prośbę szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, udał się w środę do Kijowa. Będzie rozmawiał m.in. z prezydentem Wiktorem Janukowyczem i szefem ukraińskiej dyplomacji.

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski poinformował w środę wieczorem, że przed wylotem do Kijowa minister Sikorski rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Andersem Fogh Rasmussenem. Sikorski udał do Kijowa, aby przedstawić stanowisko UE przed czwartkowym nadzwyczajnym spotkaniem szefów MSZ państw Unii Europejskich i poznać stanowisko Ukrainy o ostatnich wydarzeniach na tym kraju. - Wizyta odbędzie się w formacie Trójkąta Weimarskiego, w Kijowie do ministra Sikorskiego dołączą szefowe dyplomacji Niemiec i Francji, planowane są spotkania na najwyższym szczeblu z przedstawicielami ukraińskich władz oraz opozycji. W tej chwili mamy potwierdzenie spotkania z szefem ukraińskiej dyplomacji Leonidem Kożarą oraz prezydentem (Wiktorem) Janukowyczem - powiedział Wojciechowski.

Spotkania od samego rana

Jak doprecyzował, spotkania Sikorskiego odbędą się w czwartek z samego rana; tego dnia prosto z Kijowa ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji udadzą się do Brukseli na nadzwyczajne spotkanie szefów MSZ państw UE. Pytany, jakie mogą być sankcje wobec Ukrainy Wojciechowski podkreślił, że tą kwestią będzie się zajmowała w czwartek Rada Spraw Zagranicznych. - Rozmowy w Kijowie będą odpowiednim materiałem do podjęcia właściwych decyzji i pozwolą obu stronom wypracować pełne spojrzenie, pełny obraz sytuacji i przedstawić swoje stanowisko - zaznaczył rzecznik MSZ. Premier Donald Tusk w swoim wystąpieniu w Sejmie opowiedział się w środę za wprowadzeniem sankcji wobec osób odpowiedzialnych za tragiczne wydarzenia w Kijowie. Sikorski nie był obecny na sali plenarnej podczas debaty na temat Ukrainy. Wojciechowski powiedział wcześniej, że szef MSZ "konsultuje się z zagranicznymi partnerami" w związku z sytuacją na Ukrainie. - Minister Sikorski cały czas prowadzi konsultacje, jest w kontakcie z przywódcami europejskimi i światowymi. Pracuje nad budowaniem koalicji ws. Ukrainy. Formalnie minister jest na urlopie, natomiast to nie przeszkadza mu w pełnieniu obowiązków - zaznaczył Wojciechowski. - Sikorski jest w stałym kontakcie z panią Ashton, ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Leonidem Kożarą. To są dla ministra właściwi partnerzy. Minister jest na urlopie, ale w każdej chwili spodziewam się jego powrotu - powiedział z kolei Tusk, pytany o nieobecność szefa dyplomacji w Sejmie.

Nadzwyczajne spotkanie szefów MSZ

W czwartek dojdzie do nadzwyczajnego spotkania szefów MSZ państw UE, poświęconego sytuacji na Ukrainie. Ministrowie mają dyskutować m.in. o sankcjach wobec winnych przemocy w Kijowie. Wprowadzenia sankcji oczekuje szef KE Jose Barroso. Catherine Ashton poinformowała, że "rozważone zostaną wszelkie możliwe opcje, w tym wprowadzenie restrykcji przeciwko odpowiedzialnym za represje oraz łamanie praw człowieka" na Ukrainie. Szefowie dyplomacji Francji, Niemiec i Polski będą w czwartek rano w Kijowie, by ocenić sytuację przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli - mówił w środę francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius podczas konferencji prasowej z szefem amerykańskiej dyplomacji Johnem Kerrym. Z kolei Kerry poinformował, że USA rozmawiają ze swoimi sojusznikami na temat wprowadzenia sankcji. Dodał, że nadal jest czas na osiągnięcie kompromisu. Od wtorku sytuacja w Kijowie ulega eskalacji. W nocy z wtorku na środę demonstranci Majdanu usiłowali odgrodzić się od otaczającej ich milicji ścianą ognia z płonących barykad, jednak nad ranem milicja dokonała kolejnego ataku. Według ukraińskiego resortu zdrowia w starciach w Kijowie zginęło już 26 osób; 16 zabitych to manifestanci

Autor: kde//tka / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MSZ

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości