Seniorzy oszukiwani metodą na firmę medyczną. UOKiK i policja ostrzegają

Autor:
Monika
Celej
Źródło:
TVN24
Uwaga na oszustwa na firmy medyczne
Uwaga na oszustwa na firmy medyczne
TVN24
TVN24Uwaga na oszustwa na firmy medyczne

Były oszustwa na wnuczka i na policjanta. A teraz na firmy medyczne. Obiecują seniorom szybki i łatwy dostęp do lekarzy, ale za duże pieniądze. Seniorzy, którzy im uwierzą, a nie mają funduszy, nawet biorą kredyt. Potem zostają bez lekarzy i z długiem. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Najpierw był telefon z propozycją bezpłatnego badania dla seniorów, potem rozmowa o stanie zdrowia i wreszcie bardzo atrakcyjna oferta pakietu medycznego. Pan Piotr mówi, że oferowano dostęp do wielu specjalistów bez konieczności oczekiwania, ale - jak podkreśla pani Krystyna - trzeba było dysponować gotówką w wysokości blisko 10 tysięcy złotych.

- Wielu seniorów by kupiło takie pakiety w legalnej, wiarygodnej firmie, działającej na rynku, tylko że takich pakietów jest albo bardzo mało, albo są bardzo drogie - wskazuje prezes Stowarzyszenia MANKO Łukasz Salwarowski.

Oszustwo na firmę medyczną

Seniorzy z Krakowa od ponad dwóch lat próbują odzyskać swoje pieniądze. - Skorzystałam z kilku zabiegów, po czym te spotkania zaczęły się przesuwać w czasie - mówi pani Małgorzata. Zaraz potem firma, która sprzedała pakiety, zawiesiła działalność. - Poszłam i tam wisiała jakaś kartka: nieczynne z powodu jakichś przemian organizacyjnych - wspomina kobieta.

Warszawska prokuratura prowadziła w tej sprawie postępowanie przeciwko siedmiu osobom, które sprzedały pakiety medyczne ponad tysiącowi emerytów w całej Polsce.

Seniorzy stają się ofiarami oszustwa na firmę medycznąShutterstock

- Podejrzanym przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, jak również dokonania wielomilionowych oszustw - przekazała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.

Seniorzy częstym celem oszustów

- Już na etapie zapraszania konsumenta, seniora, firma wprowadza w błąd. Nie informuje o celu handlowym spotkania. Mówi, że to jest spotkanie na przykład badające stan zdrowia konsumenta - wskazuje Małgorzata Cieloch z Urzędu Kontroli Konkurencji i Konsumentów.

Dlatego UOKiK ostrzega, że sprzedaż pakietów i produktów medycznych to jeszcze jedna - obok oszustw na wnuczka czy na policjanta - metoda wyłudzania pieniędzy od osób starszych. Metoda, co widać w statystykach, skuteczna. - 85 milionów złotych co roku jest wyciąganych przez przestępców z kont i portfeli seniorów - wskazuje Łukasz Salwarowski.

Oszuści obiecują seniorom szybki i łatwy dostęp do lekarzy, ale za duże pieniądzeShutterstock

W badaniu, które krakowskie stowarzyszenie MANKO przeprowadziło w marcu, aż 30 procent seniorów przyznało, że ktoś próbował ich oszukać. W co dziesiątym przypadku te próby okazały się skuteczne.

- Niestety, ale właśnie ta grupa społeczna jest często brana na celownik przez oszustów - mówi podkom. Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji. - Są im podsuwane pod nos umowy na różnego rodzaju pakiety medyczne, które często kosztują kilka, kilkanaście tysięcy złotych - dodaje.

Unijna dyrektywa na pomoc konsumentom

A przecież wystarczy, żeby taką umowę emeryt komuś pokazał. - Musi sprawdzić wiarygodność firmy, musi skonsultować się z rodziną, z wnukami, z dziećmi. Jak ich nie ma, to z sąsiadami albo z urzędem. W każdym mieście jest koordynator do spraw polityki senioralnej - podkreśla Łukasz Salwarowski.

Prawa konsumentów ma jeszcze lepiej chronić unijna dyrektywa Omnibus. Dotyczy zakupów poza lokalem przedsiębiorstwa, czyli właśnie podczas pokazów, wycieczek, pobytów w sanatoriach czy wizyt akwizytorów.

- Ona będzie obejmować wszystkie rzeczy związane z pakietami medycznymi - wyjaśnia Małgorzata Cieloch. - To są umowy, które z automatu będą nieważne, jeśli zostaną zawarte poza lokalem przedsiębiorstwa - dodaje.

Każde oszustwo lub jego próbę emeryci powinni zgłosić policji. Niestety nie wszyscy to robią.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:Monika Celej

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości