TVN24 | Polska

Sejm zajmie się wyborem prezesa NBP. Opozycja przeciw kandydaturze Adama Glapińskiego

TVN24 | Polska

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Adam Glapiński na posiedzeniu klubu PiS przy ulicy Nowogrodzkiej
Adam Glapiński na posiedzeniu klubu PiS przy ulicy Nowogrodzkiejtvn24
wideo 2/4
tvn24Adam Glapiński na posiedzeniu klubu PiS przy ulicy Nowogrodzkiej

Sejm w środę rozpoczął dwudniowe posiedzenie. Dziś posłowie zdecydują, czy Adam Glapiński przez kolejną kadencję będzie prezesem Narodowego Banku Polskiego. Szef NBP może liczyć na poparcie polityków PiS. Opozycja jest przeciwna.

W czwartek Sejm zakończy dwudniowe posiedzenie. Zaplanowany jest blok głosowań, wśród których odbędzie się głosowanie nad wyborem Adama Glapińskiego na prezesa NBP na kolejną kadencję.

Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska pytana o stanowisko klubu PiS w sprawie prezesa NBP powiedziała, że ugrupowanie "bardzo pozytywnie ocenia kandydaturę" Adama Glapińskiego na kolejną kadencję szefa NBP.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

- To oczywiste, że Klub Parlamentarny PiS będzie głosował za jego wyborem na kolejną kadencje - zapowiedziała posłanka. Dodała, że w klubie będzie zarządzona dyscyplina.

Pozytywnie na temat prezesa NBP wyraził się również poseł Solidarnej Polski Jan Kanthak, który wziął udział w środowych rozmowach przy Nowogrodzkiej.

Opozycja przeciw kandydaturze Glapińskiego

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (Koalicja Polska - PSL) oraz posłanka Joanna Mucha (Polska 2050) jednoznacznie zadeklarowali, że będą głosować przeciw kandydaturze Adama Glapińskiego na kolejną kadencję.

Głosowanie przeciw kandydaturze Glapińskiego zapowiadają również pozostałe sejmowe ugrupowania opozycyjne - Koalicja Obywatelska, Lewica i Konfederacja.

- Prezes, który wyciera dywany w partii politycznej, właściwie nie jest szefem banku centralnego. Jest politykiem, który działa w interesie politycznym partii politycznej, a nie kieszeni Polaków - powiedział w środę były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz z Koalicji Obywatelskiej.

Odnosząc się do wypowiedzi polityków PiS, którzy mówili, że Adam Glapiński pilnował wzrostu gospodarczego, Sienkiewicz stwierdził, że to nie jest zadanie prezesa NBP.

Szef banku centralnego jest powoływany przez Sejm na wniosek prezydenta RP na 6 lat. Andrzej Duda złożył wniosek w styczniu. Kadencja pełniącego swój urząd od 2016 roku Glapińskiego upływa w czerwcu. Powołanie prezesa NBP następuje w Sejmie bezwzględną większością głosów.

Głosowanie w sprawie informacji premiera na temat inflacji

Posłowie w głosowaniu rozstrzygną też, czy wysłuchają informacji premiera o działaniach przeciwdziałających wysokiej inflacji.

W porządku obrad Sejmu jest również sprawozdanie komisji o przedstawionym przez prezydenta projekcie ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich, a także pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze.

Na zakończenie posłowie mają wysłuchać informacji ministra infrastruktury o realizacji programu ochrony brzegów morskich w 2021 roku.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości