Sejm uchwalił ustawę dotyczącą działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, czyli rozszerzenie pakietu antykryzysowego. Zakłada ona między innymi dokapitalizowanie Agencji Rozwoju Przemysłu, zwiększenie ochrony pożyczkobiorców, wsparcie sektora drzewnego.
Projekt zmian w niektórych ustawach w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 został przyjęty we wtorek przez rząd, a w środę prace nad nim rozpoczął Sejm.
W czwartek za uchwaleniem ustawy wraz z poprawkami głosowało 233 posłów, przeciw było 212, a 11 parlamentarzystów się wstrzymało. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.
Przed przystąpieniem do głosowań przewodniczący komisji finansów Henryk Kowalczyk powiedział posłom, że w trakcie drugiego czytania do projektu ustawy zgłoszono 72 poprawki. Komisja rozpatrzyła wszystkie i zarekomendowała przyjęcie kilku z nich, w większości autorstwa PiS.
Jedna z przyjętych poprawek, zaproponowana wspólnie przez PiS i Lewicę, dotyczy tego, by przesyłki pocztowe dla prokuratury oraz sądów były roznoszone przez listonoszy, a nie dostarczane w formie elektronicznej.
Izba przyjęła poprawkę zgłoszoną przez Koalicję Obywatelską i Lewicę, która wykreśla z ustawy przepisy dotyczące Karty Nauczyciela.
Poparcia większości posłów nie uzyskała z kolei - wcześniej pozytywnie zarekomendowana przez komisję finansów - poprawka KO zakładająca zwiększenie zasiłku dla bezrobotnych do 1,8 tys. zł.
Co znajduje się w nowym pakiecie?
Uchwalona w czwartek ustawa to rozszerzenie obowiązującego pakietu antykryzysowego. Nowe przepisy zakładają m.in. dokapitalizowanie Agencji Rozwoju Przemysłu 900 milionami złotych na dodatkowe wsparcie dla przedsiębiorców. Chodzi np. o zwiększenie inwestycji prowadzonych przez firmy.
W ustawie znalazły się również przepisy antylichwiarskie, które przewidują kary więzienia za np. żądanie od dłużnika zapłaty kosztów innych niż odsetki w kwocie przekraczającej co najmniej dwukrotnie maksymalną wysokość tych kosztów określoną w ustawie. Podobna zależność dotyczyć będzie także odsetek.
W ustawie znalazły się także przepisy mające ułatwić funkcjonowanie przemysłu drzewnego w dobie koronawirusa. Zgodnie z nimi jednostki organizacyjne Lasów Państwowych mają np. nie naliczać odsetek przy opóźnionych transakcjach handlowych, czy kar umownych za to, że firma do 31 maja br. zrezygnuje z kupna zamówionego wcześniej drewna.
Nowy podatek, który obejmie serwisy VOD
W przyjętej ustawie zawarta została także nowelizacja ustawy o kinematografii. Wprowadzone zmiany nakładają na podmioty dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie obowiązek dokonywania wpłat na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Składki w wysokości 1,5 procent przychodu, uzyskanego z opłat umożliwiających korzystanie z portali usług medialnych, wejdą w pulę środków, które są rozdysponowywane na przedsięwzięcia z zakresu kinematografii, czyli np. na produkcję filmów, organizację festiwali i innych wydarzeń filmowych.
Obecnie analogiczną opłatę wnoszą m.in. nadawcy telewizyjni, właściciele kin, dystrybutorzy, czyli podmioty, które czerpią przychody z eksploatacji dorobku polskiej kinematografii.
Zmiany dotyczące środowiska akademickiego
W toku sejmowych prac w nowelizacji pojawiły się przepisy dające uczelniom możliwość wprowadzenia zmian w zasadach i terminach rekrutacji na studia w roku akademickim 2020/2021 (chodzi też o zmiany dotyczące przyjmowania na studia laureatów olimpiad). Pojawiła się też możliwość zmian w zasadach rekrutacji do szkół doktorskich. Poza tym nowe przepisy dotyczą zawieszenia spłaty kredytu studenckiego. "Kredytobiorca po złożeniu wniosku do instytucji kredytującej uzyska zawieszenie nie tylko raty kapitałowej, ale również odsetkowej, na okres do 6 miesięcy. W konsekwencji nastąpi całkowite wstrzymanie spłaty kredytu studenckiego" - napisano w uzasadnieniu. Dodano, że kredytobiorca nie będzie zobowiązany do spłaty wyższych rat kapitałowych po wykorzystaniu okresu zawieszenia.
Ponadto przepisy o rok przesuwają termin umorzenia niezakończonych postępowań w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego, tytułu profesora oraz przewody doktorskie prowadzone na zasadach sprzed Konstytucji dla Nauki (czyli obowiązującej od 1 października 2018 r. ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce). Wcześniej był na to czas do końca 2021 r., a teraz - ma być do końca 2022 r. Wydłużony ma być też okres przejściowy, w którym osoby ubiegające się o stopień lub tytuł naukowy do osiągnięć publikacyjnych zaliczyć mogą artykuły naukowe opublikowane w czasopismach spoza nowego wykazu czasopism. Nowelizacja umożliwia też instytutom Sieci Badawczej Łukasiewicz korzystanie ze źródeł finansowania dostępnych dla instytutów badawczych. Dotychczasowe przepisy ograniczały Sieci Badawczej Łukasiewicz wykorzystanie środków z subwencji wyłącznie do bieżącej działalności, co utrudniało np. realizację inwestycji. Zmiana doprecyzowuje, że środki z subwencji mogą zostać przeznaczone także na działalność naukową, działania związane z optymalizacją i rozwojem Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz na działania związane z restrukturyzacją instytutów Sieci.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Leszek Szymański