Rząd Mateusza Morawieckiego bez wotum zaufania

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Morawieckiego
Głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Morawieckiego TVN24
wideo 2/21
Głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Morawieckiego TVN24

Sejm nie udzielił rządowi Mateusza Morawieckiego wotum zaufania. Wcześniej Morawiecki wygłosił exposé. Przez ponad godzinę mówił o wizji Polski, która "musi wygrać" i podsumował działania jego ekipy. Następnie odbyła się debata, w której wystąpili przedstawiciele wszystkich klubów i koła. Później posłowie zadawali premierowi liczne pytania. Głos zabrało ponad stu parlamentarzystów, ale byli to przedstawiciele PiS i Konfederacji.

W poniedziałek po południu Sejm w głosowaniu nie udzielił wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego. Za wotum zagłosowało 190 posłów, przeciwnych było 266, nikt nie wstrzymał się od głosu. W głosowaniu nie wzięło udziału troje posłów klubu PiS: Agnieszka Ścigaj, Zbigniew Ziobro i Szymon Szynkowski vel Sęk.

CZYTAJ: Zbigniew Ziobro nieobecny w czasie expose Mateusza Morawieckiego

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że w związku z tym, że Sejm nie udzielił wotum zaufania rządowi Morawieckiego, inicjatywa wskazania premiera i Rady Ministrów przechodzi w ręce Sejmu. 

Większość, 248 posłów, ma koalicja Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy, a jej kandydatem na premiera jest Donald Tusk.

Podczas poniedziałkowych obrad Sejmu posłowie przejdą do wyboru premiera w drugim kroku konstytucyjnym. Wówczas odbędzie się dyskusja, a następnie głosowanie nad wyborem premiera.

Zobacz też: Relacja z sejmowego poniedziałku w tvn24.pl

Sejm obraduje od rana

Poniedziałkowe obrady Sejmu rozpoczęły się o godzinie 10. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia rozpoczął obrady od powitania obecnych na sali prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego wraz z Radą Ministrów oraz byłego prezydenta Lecha Wałęsy, który został przywitany przez część posłów gromkimi oklaskami.

Lech Wałęsa na obradach Sejmu
Lech Wałęsa na obradach SejmuTVN24

- Wznawiam posiedzenie w tym dniu, w którym na sali, w której zwykle dzieje się polityka, dziać również będzie się historia - powiedział Hołownia.

Hołownia: na sali, w której zwykle dzieje się polityka, dziać również będzie się historia"
Hołownia: na sali, w której zwykle dzieje się polityka, dziać również będzie się historia" TVN24

Marek Suski zajął mównicę i zgłosił wniosek formalny

Hołownia oddał następnie głos Mateuszowi Morawieckiemu, by wygłosił swoje exposé. Ten nie zdążył jednak wejść na mównicę, bo pojawił się tam Marek Suski z PiS z wnioskiem formalnym. Polityk domagał się wydłużenia czasu poniedziałkowej debaty. Argumentował, że "debata nad programem działania Rady Ministrów to jest najważniejsza debata w parlamencie". Kiedy Suski mówił, Morawiecki stał przy ławach sejmowych z teczką i czekał na swoją kolej. Odpowiedział mu prowadzący obrady marszałek Szymon Hołownia. - Na konwencie tę sprawę Sejm rozstrzygnął już w głosowaniu. Pana wniosek jest tożsamy z tym, co rozstrzygnęliśmy przed chwilą - stwierdził.

Morawiecki miał zacząć wygłaszać expose, Suski zajął mównicę
Morawiecki miał zacząć wygłaszać expose, Suski zajął mównicęTVN24

Exposé Morawieckiego

Exposé premiera Morawieckiego rozpoczęło się kilkanaście minut po godzinie 10 i trwało nieco ponad godzinę.

Kamery sejmowe zarejestrowały, że jedna z posłanek, Henryka Krzywonos, słuchała przemówienia, stojąc odwrócona plecami do mównicy sejmowej.

Morawiecki mówił o wizji Polski, która "musi wygrać" i podsumował sukcesy jego ekipy.

Mówił, że Prawo i Sprawiedliwość odniosło w tych wyborach "drugi w historii III RP wynik" i to "właśnie dlatego prezydent Andrzej Duda, zgodnie z obyczajem parlamentarnym, powierzył misję tworzenia rządu" właśnie Morawieckiemu. - Urząd można sprawować dłuższą lub krótszą chwilę, ale służba Polsce to zobowiązanie na zawsze - mówił w Sejmie. Przedstawił w swoim wystąpieniu "siedem wyzwań dla Polski".

Morawiecki o tarczy antyrakietowej w Redzikowie: za kilka dni osiągnie zdolność operacyjną 
Morawiecki o tarczy antyrakietowej w Redzikowie: za kilka dni osiągnie zdolność operacyjną TVN24

- Musimy zakończyć wojnę polsko-polską. Wzywam do tego nas wszystkich, także siebie, skończmy z tą wojną, wybierzmy dialog, szukajmy tego, co nas łączy - apelował.

Morawiecki: ograniczyliśmy dług publiczny do PKB o około 3 punkty procentowe
Morawiecki: ograniczyliśmy dług publiczny do PKB o około 3 punkty procentoweTVN24
Morawiecki: lżej pracować, lepiej żyć
Morawiecki: lżej pracować, lepiej żyć

Morawiecki mówił między innymi, że zaproponuje "dyskusję nad pakietem demokratycznym dla polskiego Sejmu". - Nie na teraz, na przyszłą kadencję, od przyszłej kadencji - sprecyzował. Jego propozycje wzbudziły wyraźne rozbawienie u posłów obecnej większości sejmowej. Kamery zarejestrowały śmiech liderów Koalicji Obywatelskiej.

Morawiecki chce "dnia opozycji". Śmiech w ławach większości sejmowej
Morawiecki chce "dnia opozycji". Śmiech w ławach większości sejmowejTVN24

W trakcie exposé premiera Mateusza Morawieckiego do miejsca, gdzie siedzi marszałek Sejmu Szymon Hołownia, podszedł - po krótkiej wymianie zdań z Jarosławem Kaczyńskim - Ryszard Terlecki. Jak podała reporterka "Faktów" TVN, przekazał on "wiadomość od Jarosława Kaczyńskiego".

"Wiadomość od Jarosława Kaczyńskiego". Ryszard Terlecki przy fotelu marszałka Sejmu, w trakcie exposé

Ryszard Terlecki podszedł do Szymona Hołowni w trakcie exposé Morawieckiego
Ryszard Terlecki podszedł do Szymona Hołowni w trakcie exposé MorawieckiegoTVN24

Wystąpienia w imieniu klubów i koła

Po wystąpieniu premiera zarządzono krótką przerwę w obradach Sejmu. Następnie rozpoczęła się debata, którą rozpoczął z mównicy prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W swoim wystąpieniu odniósł się między innymi do kwestii polityki zbrojeniowej polskiego państwa. Exposé podsumował "najcelniej jako apel do całej klasy politycznej, by próbowała - pomijając spory, o których wszyscy wiemy - znaleźć drogę do bezpiecznej i dobrze rozwijającej się Polski w nowych okolicznościach, nowych realiach dzisiejszego świata".

Kaczyński: Wystąpienie Morawieckiego można by określić jako apel do całej klasy politycznej
Kaczyński: Wystąpienie Morawieckiego można by określić jako apel do całej klasy politycznejTVN24
Kaczyński: klub PiS poprze inwestyturę pana premiera
Kaczyński: klub PiS poprze inwestyturę pana premieraTVN24

Nowacka: milczcie, bo o śmierci mówię!

Potem na mównicy pojawili się kolejni parlamentarzyści.

W imieniu klubu KO głos zabrała Barbara Nowacka. Przypomniała między innymi o śmierci Pawła Adamowicza i syna Magdaleny Filiks, nawiązując do postawy mediów rządowych w ostatnich latach. Posłanka przypomniała też czasy pandemii COVID-19 i wizytę Jarosława Kaczyńskiego na cmentarzu w trakcie trwania obostrzeń covidowych.

Barbara Nowacka w Sejmie: milczcie, bo o śmierci mówię!

Kiedy mówiła o katastrofie smoleńskiej, w której zginęła jej matka, na sali sejmowej słychać było głośne komentarze. - Milczcie, bo o śmierci mówię! - rzuciła w stronę sejmowych ław posłanka KO.

Nowacka: Milczcie, bo o śmierci mówię!TVN24

Następnie głos poza kolejką chciał zabrać Antoni Macierewicz. Wszedł na mównicę sejmową, twierdząc że chce sprostować słowa Nowackiej. Marszałek Szymon Hołownia głosu mu jednak nie udzielił.

"Proszę o ciszę, rozmawiam z panem posłem Macierewiczem". Zamieszanie na mównicy sejmowej

Antoni Macierewicz na mównicy sejmowej
Antoni Macierewicz na mównicy sejmowejTVN24

Kobosko do Morawieckiego: dziś pana czas się kończy

Następnie parlamentarzyści zgłosili się do zadawania pytań. Zgłosiło się 107 posłów. 

W imieniu klubu Polska 2050 - Trzecia Droga głos zabrał poseł Michał Kobosko.

- Żegnanie się z Polską udało się panu przedłużyć o dwa tygodnie. Dziś pana czas się kończy. Należy się panu podsumowanie i ocena, choć w tej sprawie mam przeczucie, że nie będzie to ostatnia ocena i również inne instytucje, nie tylko Sejm, takiej oceny dokonają - zwrócił się do Morawieckiego.

Kobosko: Żegnanie się z Polską udało się panu przedłużyć o dwa tygodnie. Dziś pana czas się kończy
Kobosko: Żegnanie się z Polską udało się panu przedłużyć o dwa tygodnie. Dziś pana czas się kończyTVN24

Później głos zabrał inny przedstawiciel klubu Ryszard Petru.

- Przez osiem lat zapomnieliście o zwykłych ludziach. Szczególnie o najbiedniejszych, bo to ich najbardziej dotknęła inflacja. Po ośmiu latach zostawiacie Polskę z wzrostem gospodarczym na poziomie zero - zwrócił się do rządzących.

Petru: przez osiem lat zapomnieliście o zwykłych ludziach
Petru: przez osiem lat zapomnieliście o zwykłych ludziachTVN24

Paszyk: panie premierze, nie ma pan za grosz wiarygodności

W imieniu klubu PSL - Trzecia Droga głos zabrał jego szef Krzysztof Paszyk.

- Panie premierze, nie ma pan za grosz wiarygodności. Polacy nie czuli się bezpieczni i nie mieli poczucia, że państwo o nich dba - zwrócił się do premiera.

Paszyk: W polityce zagranicznej mówiliście, że wstajecie z kolan. Jak to się zaczęło? Od przegranej 1:27
Paszyk: W polityce zagranicznej mówiliście, że wstajecie z kolan. Jak to się zaczęło? Od przegranej 1:27TVN24

Gawkowski: na pierwszym miejscu stawialiście zawsze dobro swojej partii

W imieniu klubu Lewicy głos zabrał Krzysztof Gawkowski, który odniósł się do słów premiera.

- Powiedział pan dzisiaj, że dobro Polski stawialiście zawsze na pierwszym miejscu. Ale wasze działania przez osiem lat pokazały, że na pierwszym miejscu stawialiście zawsze dobro swojej partii, dobro PiS - ocenił.

Zdaniem szefa Lewicy "osiem lat rządów PiS to próba likwidacji niezależnych mediów, największa od 30 lat, skumulowana inflacja sięgająca ponad 30 procent, zniszczone relacje z Unią Europejską i z sąsiadami". - Osiem lat rządów PiS to tysiąc dni bez pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, to upolitycznione służby specjalne, to podsłuchy i policja, która często zamiast stawać po stronie obywatela, stawała naprzeciwko obywatela na polecenie władzy i funkcjonariuszy PiS - ocenił.

Gawkowski: Wy tak szanowaliście polskie kobiety, że je upodliliście wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego
Gawkowski: Wy tak szanowaliście polskie kobiety, że je upodliliście wyrokiem Trybunału KonstytucyjnegoTVN24

Mentzen: Nowy Ład to najgorsza reforma podatkowa w historii III RP

W imieniu klubu Konfederacji głos zabrał Sławomir Mentzen.

- Gdy przejęliście władzę w roku 2015, zakończyła się transformacja polskiej gospodarki z systemu socjalistycznego w kierunku gospodarki wolnorynkowej. Nie udało się osiągnąć zakładanego celu, zaczęliśmy znowu iść w kierunku socjalizmu oraz etatyzmu - powiedział Mentzen.

W jego ocenie "Prawo i Sprawiedliwość przez ten czas realizowało gospodarczy program Razem, było na lewo od SLD". Jego zdaniem "potwierdzał to nawet sam premier, mówiąc, że 'robotnicza myśl, socjalistyczna jest głęboko obecna w filozofii Prawa i Sprawiedliwości'". - Potwierdzał pan to czynem, wprowadzając mnóstwo postulatów wcześniej zapowiadanych przez Razem - ocenił.

- Przez te osiem lat zwalczaliście klasę średnią (...), zwalczaliście przedsiębiorców, specjalistów, ludzi zaradnych - mówił. - W państwie rządzonym przez was zarabianie pieniędzy jest źle widziane, czasami się nawet staje przestępstwem - dodał. - Jednocześnie mieliście ulgi podatkowe, zachęty, dopłaty dla wielkich międzynarodowych korporacji. Bardzo ceniliście zarządzane przez waszych kolegów spółki Skarbu Państwa, które niemiłosiernie doiliście na utrzymanie aparatu partyjnego - mówił.

Poseł Konfederacji ocenił, że "program Nowy Ład to najgorsza reforma podatkowa w historii III RP". - Kiedy weszła w życie, to nikt w całej Polsce nie wiedział, jakie ma płacić podatki - przypomniał. - A kiedy już wszyscy zorientowali się, jak mają płacić, okazało się, że mają płacić więcej niż w poprzednim roku - dodał.

Mentzen: "Nowy Ład" był najgorszą reformą podatkową w historii
Mentzen: "Nowy ład" był najgorszą reformą podatkową w historiiTVN24

Sachajko: rząd Morawieckiego był trudny we współpracy, ale obietnice zasługują na poparcie

W imieniu koła Kukiz'15 głos zabrał poseł Jarosław Sachajko. Zapowiedział, że koło zagłosuje za wyrażaniem rządowi Morawieckiego wotum zaufania.

Stwierdził, że rząd premiera Morawieckiego "był trudny we współpracy". - Ale rzeczy, które zrobiliśmy w ubiegłej kadencji, jak i to, co już zrobiliśmy, oraz obietnice, które zostały zawarte w programie wyborczym Zjednoczonej Prawicy, dotyczące zmian ustrojowych, (...), zasługują na poparcie tego rządu – zadeklarował Sachajko.

Liczne pytania do szefa rządu. Zgłoszonych było ponad stu posłów

Sejmowa debata nad exposé premiera Mateusza Morawieckiego zakończyła się przed godziną 13.

Później posłowie przeszli do zadawania pytań szefowi rządu. Do zadania pytań zapisało się ponad stu posłów - byli to jednak tylko przedstawiciele PiS i Konfederacji.

Po godzinie 15 na mównicy ponownie pojawił się premier Morawiecki, odpowiadając na liczne pytania posłów.

Autorka/Autor:momo, mjz,js

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Na autostradzie A2 pod Świebodzinem (Lubuskie) kierowcy jadący pod prąd zablokowali korytarz życia. Przez to do wypadku busa, gdzie doszło do rozszczelnienia butli gazowych, co groziło skażeniem i wybuchem, nie mogła dojechać specjalistyczna grupa strażaków zajmująca się zagrożeniami chemicznymi.

Jechali pod prąd korytarzem życia, przez nich strażacy nie mogli dojechać na miejsce wypadku

Jechali pod prąd korytarzem życia, przez nich strażacy nie mogli dojechać na miejsce wypadku

Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup. Są duże utrudnienia w ruchu.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Jeśli USA nie wyślą broni, Ukraina może przegrać wojnę do końca roku - zaalarmował szef CIA William Burns. Dodał, że brak wsparcia może doprowadzić do sytuacji, w której Władimir Putin będzie mógł dyktować warunki.

Szef CIA: Ukraina może przegrać wojnę jeszcze w tym roku

Szef CIA: Ukraina może przegrać wojnę jeszcze w tym roku

Źródło:
PAP

Dwoje nastolatków odpowie za zniszczenie pszczelich uli znajdujących się na terenie Muzeum Pałacu Króla III w Wilanowie. Chcieli spróbować świeżego miodu i rozbili gaśnicami pięć uli. Mieszkało tu 20 pszczelich rodzin.

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od grudnia 2022 roku do kwietnia 2023 roku wpływały zalecenia ówczesnego wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka o przyjęcie wniosków wizowych od grup obywateli Filipin w procedurze przyspieszonej - powiedział przed komisją śledczą do spraw afery wizowej były konsul RP w Manili Aleksander Parzych. Mówił także o mailu od asystentki ówczesnego wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, który wzbudził jego "zaniepokojenie".

Zalecenia Wawrzyka, mail od asystentki, który wzbudził "zaniepokojenie". Były konsul w Manili przed komisją śledczą

Zalecenia Wawrzyka, mail od asystentki, który wzbudził "zaniepokojenie". Były konsul w Manili przed komisją śledczą

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W południe w Warszawie zawyły syreny w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przed Pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się jednocześnie oficjalne uroczystości, gdzie złożono wieńce i upamiętniono bohaterów zrywu.

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Źródło:
tvnwarzawa.pl, PAP

Nie żyje czternastoletnia uczennica, która dostała ataku serca po tym, jak we wschodniej Francji nożownik zaatakował dzieci przed szkołą - poinformowała w piątek agencja AFP.

Po ataku nożownika zatrzymało się jej serce. Nie żyje 14-letnia uczennica

Po ataku nożownika zatrzymało się jej serce. Nie żyje 14-letnia uczennica

Źródło:
PAP, Le Figaro, tvn24.pl

Po bardzo spokojnym początku roku w połowie kwietnia gwałtownie wzrosła średnia liczba rezerwowanych lokali. Na celowniku głównie Warszawa i Poznań - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Źródło:
PAP

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku.

Tragedia na przystanku. 15-latka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami

Tragedia na przystanku. 15-latka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk w kwestii polityki migracyjnej pod względem merytorycznym jest równie twardy jak jego poprzednicy z Prawa i Sprawiedliwości – ocenia niemiecki dziennik "Die Welt". Szef polskiego rządu podchwycił panujące w polskim społeczeństwie nastroje, dodała gazeta.

"Die Welt": postawa Tuska ws. paktu migracyjnego równie twarda jak PiS-u

"Die Welt": postawa Tuska ws. paktu migracyjnego równie twarda jak PiS-u

Źródło:
PAP

Aktywny rodzic, czyli nowa forma wsparcia dla rodziców, ma wystartować już w październiku. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na najważniejsze pytania dotyczące tak zwanego babciowego. Między innymi, czy konieczne jest spełnienie kryteriów dochodowych, co z rolnikami i osobami prowadzącymi własną firmę, a także czy świadczenie jest wstrzymywane, gdy rodzic bierze L4 na opiekę nad chorym dzieckiem?

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Jak przekazał litewski prokurator generalny, zatrzymani to obywatele Polski.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. Litewski prokurator generalny: to obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. Litewski prokurator generalny: to obywatele Polski

Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Sąd rozważa w stosunku do pięciu oskarżonych zmianę kwalifikacji czynu z pobicia skutkującego śmiercią na nieumyślne spowodowanie śmierci w procesie w sprawie zgonu 25-letniego obywatela Ukrainy we Wrocławskim Ośrodku Pomocy Osobom Nietrzeźwym. Na ławie oskarżonych w tej sprawie zasiada dziewięć osób: czterej byli policjanci, trzej opiekunowie, lekarz i kierownik zmiany ośrodka.

Odpowiadają za śmierć 25-latka w izbie wytrzeźwień, sąd rozważa zmianę kwalifikacji czynu

Odpowiadają za śmierć 25-latka w izbie wytrzeźwień, sąd rozważa zmianę kwalifikacji czynu

Źródło:
PAP/tvn24.pl

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Strażacy z Opatowa (Świętokrzyskie) uratowali kozę ze studni. Zwierzę mogło tam spędzić kilka dni. Na szczęście kozie nic poważnego się nie stało, została zwrócona właścicielowi.

Uwięziona w studni, na głębokości 35 metrów, kilka dni czekała na pomoc

Uwięziona w studni, na głębokości 35 metrów, kilka dni czekała na pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odniosła się w piątek do informacji o zwolnieniach grupowych w działających w Polsce firmach. - Faktycznie tych zwolnień grupowych jest sporo – przyznała, dodając jednocześnie, że resort monitoruje tę kwestię.

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Dowódca ukraińskich sił lądowych potwierdził, że po raz pierwszy udało się im zestrzelić rosyjski bombowiec dalekiego zasięgu Tu-22M3. Wcześniej w piątek resort obrony w Moskwie przekazał, że maszyna rozbiła się na opuszczonym terenie po wykonaniu misji bojowej.

Ukraińcy: zestrzeliliśmy rosyjski bombowiec dalekiego zasięgu

Ukraińcy: zestrzeliliśmy rosyjski bombowiec dalekiego zasięgu

Źródło:
Meduza, Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Wrocław to nasz sukces. Głęboko wierzymy, że Izabela Bodnar zostanie prezydentką - mówiła w TVN24 Aleksandra Leo, posłanka Polski 2050. Oskarżała też kontrkandydata Izabeli Bodnar Jacka Sutryka o prowadzenie "bardzo brudnej kampanii" wyborczej. Leo odpowiadała na krytykę, która spadła na nią w czwartek po tym, jak opublikowała zdjęcie z pokładu samolotu, którym udała się z Warszawy do Wrocławia.

Leo: niestety we Wrocławiu jest bardzo brudna kampania

Leo: niestety we Wrocławiu jest bardzo brudna kampania

Źródło:
TVN24
"Nie byłam gotowa umierać, żeby mieć 'piękną śmierć'. Po co?"

"Nie byłam gotowa umierać, żeby mieć 'piękną śmierć'. Po co?"

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Kogo pani tam ma? Wszystkich. Wszyscy, którzy tam są, są moi"

"Kogo pani tam ma? Wszystkich. Wszyscy, którzy tam są, są moi"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jest coraz więcej bankrutów i firm będących w restrukturyzacji – alarmuje w piątkowym artykule "Puls Biznesu". Kłopoty dotyczą w szczególności jednej branży.

Upadłości wciąż przybywa. Wyróżnia się jedna branża

Upadłości wciąż przybywa. Wyróżnia się jedna branża

Źródło:
PAP

Za niespełna dwa miesiące wybory do Parlamentu Europejskiego. Ugrupowania rejestrują już swoje komitety, niedługo poznamy nazwiska kandydatów. Startu nie wykluczają między innymi obecni posłowie Koalicji Obywatelskiej: Dariusz Joński i Michał Szczerba.

Kto do europarlamentu? W KO "selekcjoner dobiera najlepszych", w PiS lista "znakomitych nazwisk"

Kto do europarlamentu? W KO "selekcjoner dobiera najlepszych", w PiS lista "znakomitych nazwisk"

Źródło:
PAP, TVN24

Izrael wykonał atak na cel w Iranie - potwierdzają trzy źródła cytowane przez agencję Reutera. O przeprowadzeniu przez Izrael uderzenia na bliżej niesprecyzowany irański obiekt informowały wcześniej amerykańskie stacje ABC News i CNN. Irańskie media podają, że w pobliżu lotniska w mieście Isfahan były słyszane eksplozje i uruchomiono systemy obrony powietrznej.

Media: Izrael uderzył na cel w Iranie, eksplozje słyszane w pobliżu miasta Isfahan

Media: Izrael uderzył na cel w Iranie, eksplozje słyszane w pobliżu miasta Isfahan

Źródło:
Reuters, ABC News, CNN, PAP
Majchrowski oddaje Kraków. Po najdłuższych rządach w historii miasta

Majchrowski oddaje Kraków. Po najdłuższych rządach w historii miasta

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oskarżenia o brudną kampanię, związki z deweloperami i biznesowe powiązania, a zarazem niemal zbieżne wizje przyszłości miasta – tak wygląda kampania Łukasza Gibały (bezpartyjny) i Aleksandra Miszalskiego (KO), walczących o fotel prezydenta Krakowa. W walce politycznej wykorzystywano fake newsy, manipulacje i gazetki z niejasnego źródła. - To najostrzejsza kampania w historii wyborów na prezydenta Krakowa - ocenia prof. Marek Bankowicz, politolog.

"To najostrzejsza kampania w historii Krakowa. Bardzo brutalna"

"To najostrzejsza kampania w historii Krakowa. Bardzo brutalna"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Nikt nie spodziewał się, że ta dwójka zmierzy się w II turze wyborów na prezydenta Gdyni. A jednak to właśnie Aleksandra Kosiorek i Tadeusz Szemiot zdołali przekonać do siebie większą rzeszę mieszkańców, niż zrobił to rządzący przez ponad 26 lat prezydent Wojciech Szczurek. W niedzielę przekonamy się kto zajmie jego miejsce.

Gdynia przed wielką zmianą. Kandydaci deklarowali powyborczą współpracę

Gdynia przed wielką zmianą. Kandydaci deklarowali powyborczą współpracę

Źródło:
TVN24, PAP

Skamieniałe szczątki gigantycznego węża, który mógł mierzyć nawet 15 metrów, odkryto na terenie kopalni węgla brunatnego w miejscowości Panandhro w stanie Gudżarat, w zachodniej części Indii. Naukowcy nazwali gada Vasuki indicus.

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Źródło:
PAP, CNN, Reuters

Północnokoreańskie media wyemitowały nową piosenkę propagandową na cześć Kim Dzong Una, a analitycy wskazują możliwe powody wybrania daty premiery utworu.

Dyktator Korei Północnej w teledysku do nowej piosenki. Nieprzypadkowa data premiery "Przyjaznego ojca"

Dyktator Korei Północnej w teledysku do nowej piosenki. Nieprzypadkowa data premiery "Przyjaznego ojca"

Źródło:
Reuters, The Telegraph

Książę William powrócił do wykonywania publicznych obowiązków. W czwartek następca brytyjskiego tronu odwiedził bank żywności nieopodal Londynu. Było to jego pierwsze oficjalne wystąpienie od czasu, gdy jego małżonka podzieliła się swoją diagnozą nowotworową. Wizytę z entuzjazmem komentowali użytkownicy mediów społecznościowych. Zdaniem CNN, może ona świadczyć o poprawie stanu zdrowia księżnej.  

Książę William wrócił do pracy. CNN: to sygnał, że jego żona czuje się dobrze

Książę William wrócił do pracy. CNN: to sygnał, że jego żona czuje się dobrze

Źródło:
CNN, NBC News, The Standard, TVN24.pl

Słowacy, wbrew swojemu premierowi, zbierają środki na zakup amunicji dla Ukrainy. Kiedy rozpoczęli kampanię na rzecz wsparcia walczącego z reżimem Putina kraju, liczyli na zebranie 250 tysięcy euro. Organizatorzy nie docenili jednak hojności Słowaków – po trzech dniach zgromadzono już ponad 1,5 mln euro. Organizatorzy ogłosili w czwartek, że akcja nie ma żadnych limitów kwoty i czasu.

Chcieli zebrać 250 tysięcy euro dla Ukrainy, mają już 1,6 mln

Chcieli zebrać 250 tysięcy euro dla Ukrainy, mają już 1,6 mln

Źródło:
PAP

Lubelscy policjanci zatrzymali 44-latka poszukiwanego czterema listami gończymi i dwoma nakazami m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. Mężczyzna ma do odbycia karę blisko 6,5 roku więzienia.

Szukali go sześć lat, próbował jeszcze uciec przez balkon

Szukali go sześć lat, próbował jeszcze uciec przez balkon

Źródło:
PAP

Przedstawiciel władz w Teheranie po piątkowym ataku dronów na prowincję Isfahan stwierdził, że "nie zostało potwierdzone zagraniczne źródło ataku". Iran "nie ma planu natychmiastowego odwetu", dodał. Atak początkowo przypisywany był Izraelowi. Zarówno władze, jak i armia Izraela nie udzieliły mediom komentarzy na temat piątkowych wydarzeń. Według CNN, "tego rodzaju operacje nie będą kontynuowane".

Iran "nie ma planu natychmiastowego odwetu"

Iran "nie ma planu natychmiastowego odwetu"

Źródło:
PAP, Reuters

Główne lotnisko w Dubaju zaczyna powoli wracać do pracy po zakłóceniach związanych z powodziami. Utrudnień doświadczyło i wciąż doświadcza wielu pasażerów. - Po dwudziestu siedmiu godzinach czekania na lotnisku linie proponują nam lot powrotny dopiero 23 kwietnia - przekazała w czwartek Polka znajdująca się na lotnisku.

"Chaos nie do opisania". Sytuacja na lotnisku w Dubaju

"Chaos nie do opisania". Sytuacja na lotnisku w Dubaju

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

W piątek do wczesnopopołudniowych godzin nie działała witryna e-Urzędu Skarbowego. "Mamy przerwę w działaniu" - taki komunikat widniał na rządowej stronie internetowej. Awaria została już usunięta, a rządowa strona działa poprawnie.

Awaria e-Urzędu Skarbowego usunięta

Awaria e-Urzędu Skarbowego usunięta

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl