Ustawa lex Czarnek przyjęta przez Sejm

Źródło:
tvn24.pl
Ustawa lex Czarnek przyjęta przez Sejm
Ustawa lex Czarnek przyjęta przez SejmTVN24
wideo 2/8
Ustawa lex Czarnek przyjęta przez SejmTVN24

Sejm przyjął w czwartek po południu ustawę nazywaną lex Czarnek, która zwiększa władzę kuratorów. Przepisy krytykowały od samego początku liczne organizacje pozarządowe, związki zawodowe działające w oświacie, a także korporacje samorządowe.

Za ustawą zagłosowało 227 posłów, przeciw - 214. Nikt nie wstrzymał się od głosu. W głosowaniu nie brało udziału 19 posłów. 

Ustawę poparło 219 posłów klubu PiS, czworo z koła Porozumienie, dwóch z Kukiz’15 i dwóch niezrzeszonych. Przeciwko ustawie głosowało 124 posłów Koalicji Obywatelskiej, 43 Lewicy, 23 z klubu Koalicja Polska, 9 Konfederacji, ośmioro Polski 2050, dwoje z koła Polskie Sprawy, troje z Polskiej Partii Socjalistycznej, jeden z Kukiz’15 i jeden poseł niezależny. 

Odrzucono wnioski i poprawki opozycji

Wcześniej Sejm nie przyjął wniosku KO, KP-PSL i Lewicy o odrzucenie nowelizacji. Odrzucono też wszystkie poprawki opozycji zgłoszone podczas drugiego czytania projektu oraz wszystkie wnioski mniejszości.

"Sejm przyjął lex Czarnek. Ustawa, która sprawi, że antyszczepionkowcy tacy jak Barbara Nowak będą decydować o wszystkim co się dzieje w Polskich szkołach. Celem tej ustawy jest formowanie młodych Polaków na podobieństwo Ministra Czarnka" - napisał na Twitterze rzecznik koła parlamentarnego Porozumienia Jan Strzeżek.

Na uwagę internautów, że posłowie Porozumienia, jak wynika ze stron sejmowych, głosowali za przyjęciem ustawy, odpisał: "Pomyłka. Zostaną złożone stosowne oświadczenia do Marszałek Sejmu".

"Wolna szkoła, nie partyjna"

Prace nad zmianami w przepisach oświatowych zaczęły się jeszcze w ubiegłym roku. Już w pierwszej połowie czerwca w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się zapowiedź nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, która formalnie była pilotowana przez wiceministra Dariusza Piontkowskiego. Cel? "Wzmocnienie roli organu nadzoru pedagogicznego, w tym w szczególności kuratora oświaty, tak aby jak najpełniej mógł wykonywać powierzone mu ustawowo zadania". Te przepisy, które w praktyce wzmocnić miały władze kuratorów nad szkołami, zaczęto nazywać lex Czarnek. Krytykowały je od samego początku liczne organizacje pozarządowe, związki zawodowe działające w oświacie, a także korporacje samorządowe.

JAK ZMIENIAŁA SIĘ ROLA KURATORÓW OŚWIATY?

Mimo zmasowanej krytyki projekt trafił do Sejmu. Pierwsze czytanie zaplanowane było na 14 grudnia - przed Sejmem odbył się protest pod hasłem "Pogrzeb polskiej edukacji". Manifestanci mieli ze sobą transparenty z napisami: "Edukacja, nie indoktrynacja", czy "Edukacja ważna rzecz, tylko Czarnek łapy precz". Krzyczeli: "Wolna szkoła, nie partyjna". Kilka godzin wcześniej po głosowaniu przeprowadzonym na wniosek Koalicji Obywatelskiej i wygranym przez opozycję, zawieszono posiedzenie dwóch komisji, na których miało się odbyć pierwsze czytanie.

Szumilas: nie będzie dzisiaj drugiego czytania lex Czarnek
Szumilas: nie będzie dzisiaj drugiego czytania lex CzarnekTVN24

Na początku 2022 roku minister Czarnek zapowiedział, że wycofa się z jednego z krytykowanych zapisów, który zakładał, że kuratorzy dostaną więcej głosów w komisjach wybierających dyrektorów placówek oświatowych.

Ostatecznie komisje edukacji oraz obrony na wspólnym ponadośmiogodzinnym posiedzeniu debatowały nad projektem dopiero 4 stycznia.

Bez poprawek opozycji

Przepisy trafiły pod obrady całego Sejmu 12 stycznia. - Demonizowanie tej ustawy przez opozycję nie ma nic wspólnego z rozwiązaniami proponowanymi w omawianych przepisach - zapewniał poseł Tomasz Zieliński z PiS. A członkowie opozycji kolejno wymieniali zagrożenia związane m.in. z centralizacją oświaty, osłabieniem roli rodziców, ideologizacją szkolnych programów. Po sejmowej debacie projekt tzw. lex Czarnek ponownie został skierowany do komisji. Tam posłowie w czwartek, 13 stycznia rano nie przyjęli ani jednej poprawki opozycji.

#bezprzerwy

W tvn24.pl przyglądamy się pomysłom ministra Przemysława Czarnka i jego doradców. Urzędniczy język ustaw i rozporządzeń przekładamy dla Was na język szkolnej praktyki. Z ekspertami oceniamy, czy to, co się za tymi pomysłami i postulowanymi rozwiązaniami kryje, będzie korzystne dla uczniów i nauczycieli. Sprawdzamy, czy autonomia szkół jest zagrożona i czy rodzice rzeczywiście będą mieli wpływ na edukację i wychowanie swoich dzieci. Wszystko to - artykuły, wywiady, materiały wideo, interaktywne infografiki, omówienia badań - możecie znaleźć w naszym serwisie pod hasłem #bezprzerwy.

Autorka/Autor:Justyna Suchecka,js

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2024 roku wyniosło 8408,79 złotego brutto - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Oznacza to wzrost o 12 procent rok do roku.

Najnowsze dane w sprawie wynagrodzeń. "Silny wzrost"

Najnowsze dane w sprawie wynagrodzeń. "Silny wzrost"

Źródło:
PAP

Marian Banaś, prezes Najwyższej Izby Kontroli, zawiadomił prokuraturę. Chodzi o - jak czytamy w komunikacie NIK - "celowe dążenie do usunięcia go przemocą z funkcji". Osoby, o których mowa, w okresie "od 2015 roku, działając wspólnie i w porozumieniu, poprzez nadużycie udzielonych im uprawnień lub niedopełnienie ciążących na nich obowiązków, mogły doprowadzić między innymi do naruszenia porządku publicznego, bezpieczeństwa państwa i obywateli".

Banaś zawiadamia prokuraturę. Chce "bezwzględnego ukarania"

Banaś zawiadamia prokuraturę. Chce "bezwzględnego ukarania"

Źródło:
tvn24.pl

TikTok ocenił, że wprowadzenie zakazu działania aplikacji w USA będzie "podeptaniem wolności słowa", które uderzy w 170 milionów Amerykanów. Według szacunków właśnie tylu użytkowników korzysta z tej aplikacji w Stanach Zjednoczonych. Zapewniono, że ByteDance, czyli obecny właściciel TikToka, "nie jest agentem Chin, ani żadnego innego kraju".

Ciemne chmury nad popularną aplikacją. Gigant odpowiada

Ciemne chmury nad popularną aplikacją. Gigant odpowiada

Źródło:
BBC, Reuters

Na Krecie trwają największe w Grecji ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi - informuje w poniedziałek grecka agencja AMNA. Uczestniczą w nich władze wyspy i jej mieszkańcy.

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w marcu spadła o 6 procent rok do roku - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Produkcja przemysłowa mocno w dół

Produkcja przemysłowa mocno w dół

Źródło:
tvn24.pl

66-latka nie żyje, a trzy osoby są w szpitalu w wyniku wypadku, do którego doszło w miejscowości Ławnica (woj. podkarpackie). Kierująca osobowym seatem 32-latka doprowadziła do czołowego zderzenia z inną osobówką. Jak podała policja, kobieta miała w organizmie blisko promil alkoholu.

Po alkoholu doprowadziła do czołówki. Jedna osoba nie żyje, trzy w szpitalu

Po alkoholu doprowadziła do czołówki. Jedna osoba nie żyje, trzy w szpitalu

Źródło:
tvn24.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie próbowali w poniedziałek rano blokować skrzyżowanie ulicy Świętokrzyskiej z Marszałkowską. Kilka osób przykleiło się do asfaltu. Na miejscu pojawiła się policja.

Aktywiści przykleili się do asfaltu w centrum Warszawy

Aktywiści przykleili się do asfaltu w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rząd podejmie decyzję dotyczącą cen prądu do końca miesiąca - powiedziała w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Podkreśliła, że obecnie planowane rozwiązania dotyczą drugiej połowy 2024 roku.

Duże zmiany w rachunkach za prąd. Decyzja "do końca miesiąca"

Duże zmiany w rachunkach za prąd. Decyzja "do końca miesiąca"

Źródło:
tvn24.pl

Ulewne opady deszczu wywołały powodzie i osuwiska na południu Chin. Kilka osób zostało rannych, a co najmniej 11 osób zaginęło. Dziesiątki tysięcy mieszkańców musiały się ewakuować.

Ranni i zaginieni. Władze mówią o "powodzi stulecia"

Ranni i zaginieni. Władze mówią o "powodzi stulecia"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Katarzyna Kuczyńska-Budka z Koalicji Obywatelskiej wygrała w wyborach na prezydenta Gliwic. Została ona pierwszą kobietą prezydentką w historii miasta. W drugiej turze wyborów samorządowych otrzymała 50,56 proc. głosów.

Katarzyna Kuczyńska-Budka została pierwszą prezydentką w historii Gliwic

Katarzyna Kuczyńska-Budka została pierwszą prezydentką w historii Gliwic

Źródło:
PAP

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki głosowania w tak zwanym warszawskim obwarzanku. Wiadomo, kto będzie burmistrzem w Markach, Łomiankach, Ząbkach czy Konstancinie-Jeziornie.

Konstancin, Łomianki, Pruszków, Wołomin, Ząbki. Kto będzie rządził w podwarszawskich miastach?

Konstancin, Łomianki, Pruszków, Wołomin, Ząbki. Kto będzie rządził w podwarszawskich miastach?

Źródło:
PAP

- Wybrano łącznie 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, z czego 569 wójtów i burmistrzów w gminach do 20 tysięcy mieszkańców i 179 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w gminach powyżej 20 tysięcy mieszkańców - przekazał w czasie poniedziałkowej porannej konferencji wyborczej Sylwester Marciniak. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej podsumował przebieg II tury wyborów samorządowych. PKW podała wyniki ze 100 procent obwodów głosowania. Frekwencja wyniosła 44,06 procent.

Jak przebiegało głosowanie i ilu uprawnionych zagłosowało w II turze

Jak przebiegało głosowanie i ilu uprawnionych zagłosowało w II turze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jastrzębie-Zdrój to największe polskie miasto, w którym po wyborach samorządowych 2024 kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość będzie prezydentem. PKW poinformowało, że tym liczącym prawie 83 tysiące mieszkańców miastem będzie rządził Michał Urgoł. Pokonał tym samym urzędującą prezydentkę Annę Hetman.

Największe miasto w Polsce z prezydentem popieranym przez PiS. Leży na Śląsku

Największe miasto w Polsce z prezydentem popieranym przez PiS. Leży na Śląsku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Łukasz Filipowicz pokonał Agnieszkę Nowak-Gąsienicę z PiS - wynika z danych podawanych przez Państwową Komisję Wyborczą. - Nie było nam łatwo jako małemu lokalnemu komitetowi zmierzyć się z dwoma największymi siłami politycznymi tak naprawdę w tym kraju, natomiast udało się - skomentował przed kamerą TVN24.

To będzie najmłodszy w historii Zakopanego burmistrz

To będzie najmłodszy w historii Zakopanego burmistrz

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała na poniedziałkowej konferencji, że był problem z policzeniem głosów w Legionowie. - Opóźniło to podanie wyników dla całego kraju - powiedział przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Ostatecznie protokół wiozła na sygnale do Warszawy policja.

Nie mogli się doliczyć głosów, opóźnili podanie wyników wyborów. Protokół wiozła na sygnale policja

Nie mogli się doliczyć głosów, opóźnili podanie wyników wyborów. Protokół wiozła na sygnale policja

Źródło:
PAP

Wybory samorządowe dobiegły końca. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała już pełne wyniki II tury wyborów na prezydentów wszystkich miast, w których w niedzielę toczyła się walka o zwycięstwo. Frekwencja wyniosła 44,06 procent. W tvn24.pl podajemy listę zwycięzców (tekst aktualizowany).

Wybory samorządowe - II tura. Pełne wyniki z miast

Wybory samorządowe - II tura. Pełne wyniki z miast

Źródło:
tvn24.pl

Od poniedziałku w programie Czyste Powietrze obowiązują nowe zasady dotyczące między innymi dopłat na pompy ciepła. Przez niespełna dwa miesiące potrwa okres przejściowy, a następnie dofinansowania przyznawane będą tylko na urządzenia spełniające określone parametry techniczne. Czym jest Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów oraz gdzie ją sprawdzimy?

Od dziś zmiany w wielkim rządowym programie

Od dziś zmiany w wielkim rządowym programie

Źródło:
PAP

Wszystkie pięć członkiń zespołu Spice Girls znów razem. Wokalistki spotkały się w Londynie z okazji 50. urodzin jednej z nich - Victorii Beckham. Wykonały wspólnie jeden ze swoich wielkich hitów, co uwiecznił David Beckham.

Spice Girls znów razem. W pełnym składzie zaśpiewały swój wielki hit - jest nagranie

Spice Girls znów razem. W pełnym składzie zaśpiewały swój wielki hit - jest nagranie

Źródło:
BBC

W poniedziałek zebrał się zarząd Platformy Obywatelskiej. Rozmowy dotyczą list do Parlamentu Europejskiego. Jak zapowiedziała Izabela Leszczyna podczas posiedzenia zarządu PO zostaną uzgodnione "fundamentalne kwestie" w tej sprawie. Na 12.30 zapowiedziano konferencję Donalda Tuska.

Zebrał się zarząd PO. Ma "uzgodnić fundamentalne kwestie" przed kolejnymi wyborami

Zebrał się zarząd PO. Ma "uzgodnić fundamentalne kwestie" przed kolejnymi wyborami

Źródło:
TVN24

Przed komisją śledczą do spraw afery wizowej stanie w poniedziałek były szef MSWiA Mariusz Kamiński. - Będziemy pytać o konkretne dokumenty, o konkretne decyzje, które zostały podjęte lub też ich nie podejmowano - zapowiedział szef komisji Michał Szczerba. Przesłuchanie Kamińskiego ma się rozpocząć o godzinie 13.

Dziś przesłuchanie Mariusza Kamińskiego przed komisją śledczą do spraw afery wizowej

Dziś przesłuchanie Mariusza Kamińskiego przed komisją śledczą do spraw afery wizowej

Źródło:
PAP

Będzin, Częstochowa, Słupsk - to niektóre miasta, w których lewicowi kandydaci i kandydatki utrzymali władzę w nowej kadencji samorządu. Największą nowością jest prezydent elekt Włocławka, którym został senator Nowej Lewicy Krzysztof Kukucki.

"Miasta powiatowe stawiają na Lewicę". Działacze świętują

"Miasta powiatowe stawiają na Lewicę". Działacze świętują

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jeden głos przewagi wójta nad kontrkandydatem w Korycinie, burmistrz z 14 głosami więcej od konkurenta w Bolimowie i 34 głosy różnicy w gminie Przechlewo. To samorządy, w których pojedyncze głosy wyborców zadecydowały o tym, kto będzie rządził nimi przez najbliższe pięć lat. Emocjonująco było do samego końca w Krakowie, gdzie między kandydatami na prezydenta tego 800-tysięcznego miasta różnica wyniosła zaledwie 5434 głosy.

Każdy głos się liczył. Samorządowcy, którzy wygrali o włos

Każdy głos się liczył. Samorządowcy, którzy wygrali o włos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Radny Rafał Ślęczka został burmistrzem Wieliczki (woj. małopolskie). Pokonał Artura Kozioła, który sprawował ten urząd od 2006 roku. W pierwszej turze kandydatów dzieliła różnica zaledwie 74 głosów. Teraz Ślęczka wygrał zdecydowanie, uzyskując ponad 61 procent poparcia. 

Po 18 latach żegna się z fotelem burmistrza. Pokonał go były zastępca

Po 18 latach żegna się z fotelem burmistrza. Pokonał go były zastępca

Źródło:
tvn24.pl

Zimowa aura ma się w Polsce dobrze. Tydzień zaczyna się opadami śniegu w południowych i północnych regionach Polski. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia i nagrania z Gdyni oraz Koszalina.

Zima nie daje za wygraną. Sypie na północy i południu

Zima nie daje za wygraną. Sypie na północy i południu

Źródło:
tvnmeteo.pl

48-letni Rafał Zwolak zwyciężył w drugiej turze wyborów na prezydenta Zamościa (woj. lubelskie), uzyskując 64,78 proc. poparcia - podała Państwowa Komisja Wyborcza. Zwolak pokonał dotychczasowego włodarza miasta Andrzeja Wnuka, popieranego przez PiS.

Zamość odbity z rąk PiS. Rafał Zwolak nowym prezydentem

Zamość odbity z rąk PiS. Rafał Zwolak nowym prezydentem

Źródło:
PAP

Julia Nawalna, wdowa po rosyjskim opozycjoniście i znanym krytyku Kremla Aleksieju Nawalnym, ostrzegła w rozmowie z niemiecką agencją dpa, że prezydent Rosji jest "nieprzewidywalny". - Nikt nie wie, co Władimir Putin zrobi jutro - przyznała.

Nawalna: nikt nie wie, co Putin zrobi jutro

Nawalna: nikt nie wie, co Putin zrobi jutro

Źródło:
PAP, dpa

Korea Północna wystrzeliła w poniedziałek kilka rakiet balistycznych krótkiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego - poinformowała Korea Południowa. Seul uznał to za poważne zagrożenie dla stabilności na Półwyspie Koreańskim - donosi Reuters. Dwa dni wcześniej Pjongjang dokonał prób z głowicą bojową i nowym pociskiem przeciwlotniczym.

Pjongjang testuje broń ofensywną, wystrzelił kolejne rakiety. Seul o "poważnym zagrożeniu"

Pjongjang testuje broń ofensywną, wystrzelił kolejne rakiety. Seul o "poważnym zagrożeniu"

Źródło:
PAP, Reuters

Amerykański dziennikarz Terry Anderson, który w 1985 roku został porwany i przez prawie siedem lat więziony w Libanie, zmarł w wieku 76 lat. O jego śmierci poinformowała córka.

Przez 7 lat był zakładnikiem w Libanie. Nie żyje dziennikarz Terry Anderson

Przez 7 lat był zakładnikiem w Libanie. Nie żyje dziennikarz Terry Anderson

Źródło:
CNN, Reuters

Chorwacja mierzy się z katastrofą demograficzną. Liczba zgonów drastycznie przewyższa liczbę urodzeń, a trend zwiastuje jedynie pogorszenie sytuacji - podaje w niedzielę dziennik "Jutarnji list". "Jeżeli w Chorwacji problem ten nadal będzie lekceważony, czekają nas dramatyczne problemy społeczne" - czytamy.

Katastrofa demograficzna w Chorwacji. "Czekają nas dramatyczne problemy społeczne"

Katastrofa demograficzna w Chorwacji. "Czekają nas dramatyczne problemy społeczne"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wenecja już na dniach ma wprowadzić opłaty za wstęp do historycznego centrum miasta. W ostatnią niedzielę przed wejściem w życie przepisów miasto odwiedziła rekordowa liczba 60 tysięcy turystów. W tych dniach miasto przeżyło turystyczne oblężenie, także za sprawą Biennale Sztuki, przyciągającego tłumy gości z całego świata.

Ta ostatnia niedziela w Wenecji. Jest rekord

Ta ostatnia niedziela w Wenecji. Jest rekord

Źródło:
PAP
Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Po wyborach parlamentarnych w Chorwacji częścią przyszłej rządzącej większości będzie musiała być skrajna prawica - prognozuje tygodnik "NIN", powołując się na wyniki głosowania. Przewodniczący Ruchu Ojczyźnianego Ivan Penava jest powszechnie znany ze swoich poglądów nacjonalistycznych.

Media: o rządzie w Chorwacji może zdecydować skrajna prawica

Media: o rządzie w Chorwacji może zdecydować skrajna prawica