Kilkanaście z 44 poprawek Senatu do nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego zostało odrzuconych przez Sejm, między innymi poprawki wykreślające przepis zmieniający zasady publikacji zasądzonych przeprosin. Przyjęto zaś zobowiązanie Ministerstwa Sprawiedliwości do zbadania funkcjonowania noweli po trzech latach.
Sejm odrzucił w czwartek kilkanaście z 44 poprawek Senatu do zmian procedur cywilnych w Kodeksie postępowania cywilnego. Odrzucono między innymi poprawki wykreślające przepis zmieniający zasady publikacji zasądzonych przeprosin. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy.
Obszerne zmiany zapisów odnoszących się do procedur cywilnych Sejm przyjął w końcu stycznia. Na mocy tej noweli zmienić się ma m.in. próg wartości sporu dzielący sprawy między sądy rejonowe i okręgowe. Sprawami, w których wartość przedmiotu sporu będzie niższa niż 100 tysięcy złotych, zajmą się działające w danym okręgu sądy rejonowe.
Pojawić się ma także nowe postępowanie z udziałem konsumentów. W takich postępowaniach konsument będzie mógł "wytoczyć powództwo również przed sąd właściwy dla miejsca swojego zamieszkania", a przepisy o postępowaniu z udziałem konsumentów będą miały zastosowanie także w przypadku, gdy przedsiębiorca zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej.
Nowe przepisy przewidują ponadto obniżenie opłat komorniczych i powiązanie ich wysokości z rzeczywistymi efektami pracy komornika, aby zwiększyć dostęp wierzycieli do instytucji zabezpieczenia roszczeń pieniężnych przed wszczęciem lub w toku procesu.
Kontrowersje w sprawie publikacji przeprosin
Szczególne kontrowersje podczas prac legislacyjnych wywołał jeden z zapisów nowelizacji dotyczący publikacji przeprosin orzeczonych wyrokiem sądu. Zgodnie z tym zapisem zmienić mają się zasady publikacji przeprosin w sprawie naruszenia dóbr osobistych.
Przewidziano, że jeśli pozwany nie opublikuje przeprosin, sąd będzie mógł nakazać ich opublikowanie na łamach ogólnodostępnego Monitora Sądowego i Gospodarczego na koszt pozwanego. Treść oświadczenia będą mogły powielać inne media. Sąd będzie mógł również nałożyć na pozwanego do 15 tysięcy złotych grzywny. Przepis dotyczyć miałby także postępowań będących już w toku.
Poprawki zmierzające do wykreślenia tego przepisu wprowadził Senat. W czwartek zostały one odrzucone przez Sejm - za odrzuceniem głosowało 232 posłów, przeciw było 214, zaś trzech wstrzymało się od głosu.
Sejm przyjął 26 senackich poprawek
Sejm przyjął natomiast 26 senackich poprawek, w większości o charakterze redakcyjnym. Przyjęta została także poprawka, która zobowiązała resort sprawiedliwości do przeprowadzenia przeglądu funkcjonowania przepisów tej nowelizacji i przedstawienia parlamentowi pisemnej informacji o jej skutkach po trzech latach od wejścia w życie noweli.
Inna z poprawek senackich przyjętych przez Sejm dotyczy uelastycznienia zapisów odnoszących się do postąpienia, czyli kwoty, o jaką zmienia się podczas licytacji komorniczej proponowana cena. Senatorowie uznali, że próg przy licytacjach ruchomości określony na 5 proc. ceny wywołania, może być wartością "blokującą" licytację.
W związku z tym próg ten został uelastyczniony w zależności od wartości ruchomości. Zasadniczo postąpienie nie mogłoby wynosić mniej niż 5 proc. ceny wywołania, ale jeśli wartość ta przekracza 100 tys. zł - mniej niż 1 proc. ceny wywołania.
Według Ministerstwa Sprawiedliwości, które przygotowało nowelizację, zmiany mają przyspieszyć i uprościć postępowania cywilne, szczególnie postępowania uproszczone oraz sprawy gospodarcze. - Cele są oczywiste: przyspieszenie postępowań i odbiurokratyzowanie sądów, a także cele prokonsumenckie - mówił we wrześniu zeszłego roku wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
Źródło: PAP