Sąd: państwo może stać się właścicielem na podstawie Kodeksu Napoleona

tvn24Kodeks Napoleona obowiązywał w Polsce na terenach dawnego Królestwa Kongresowego aż do 1946 r.

Skarb Państwa może stać się właścicielem nieruchomości na podstawie XIX-wiecznych przepisów Kodeksu Napoleona - orzekł w czwartek Sąd Najwyższy w uchwale. Sprawa dotyczyła działki w Łodzi, która nie miała ani właściciela, ani księgi wieczystej.

We wniosku o ustanowienie księgi i wpis własności prezydent Łodzi - występujący w imieniu Skarbu Państwa - powołał się na nieobowiązujący już dziś Kodeks Napoleona z 1804 roku.

Historyczne prawo

Kodeks Napoleona obowiązywał w Polsce na terenach dawnego Królestwa Kongresowego aż do 1946 r. Jeden z jego przepisów (art. 713) przewidywał domniemanie własności państwowej dla wszystkich gruntów o nieuregulowanej sytuacji prawnej. Tak też było w sprawie dotyczącej działki w Łodzi - nigdy wcześniej nie była dla niej założona księga wieczysta, a w dostępnych rejestrach i ewidencjach nie było żadnych informacji o dawnych właścicielach.

Łódzki Sąd Rejonowy oddalił wniosek prezydenta miasta, natomiast sąd okręgowy skierował pytanie w tej sprawie do Sądu Najwyższego. Pytał, czy przepisy Kodeksu Napoleona mogą być w takim wypadku samodzielną podstawą do dokonania wpisu w księdze wieczystej prawa własności nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa. W czwartek Sąd Najwyższy odpowiedział na to pytanie w uchwale (sygn. III CZP 29/13). Uznał, że przepis Kodeksu Napoleona może być samodzielną podstawą do dokonania wpisu w księdze wieczystej prawa własności na rzecz Skarbu Państwa.

Autor: mn/iga / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości