Komisja Europejska otrzymała od Polski odpowiedź na pierwszy etap wszczętej procedury w sprawie naruszenia prawa Unii Europejskiej w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym i będzie analizować ten dokument - poinformowała w czwartek Polską Agencję Prasową rzeczniczka Komisji Europejskiej Natasha Bertaud.
Procedurę o naruszenie unijnego prawa wobec polskiej ustawy o Sądzie Najwyższym Komisja uruchomiła 2 lipca. Komisja Europejska uznała, że obniżenie wieku emerytalnego sędziów SN z 70 do 65 lat narusza zasadę nieusuwalności sędziów, a przepisy mają też zastosowanie do pierwszej prezes SN, której sześcioletnia kadencja zostałaby w ten sposób przedwcześnie zakończona.
Miesiąc na odpowiedź
Komisja wysłała do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia. Warszawa miała miesiąc na odpowiedź.
Komisja Europejska może wszcząć procedurę o naruszenie unijnego prawa, jeśli uzna, że w danym kraju doszło do naruszenia prawa UE, unijne przepisy nie są wdrażane albo zostanie złożona skarga w sprawie ich naruszenia.
Postępowanie obejmuje trzy przewidziane w traktatach etapy: KE początkowo zwraca się do rządów krajowych o usunięcie naruszenia prawa ("wezwanie do usunięcia uchybienia"), w kolejnym kroku daje krajom określony czas na wprowadzenie zmian ("uzasadniona opinia"), a w następnym może pozwać kraj do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.
Komunikat MSZ
Polskie MSZ stwierdziło w czwartkowym oświadczeniu, że Warszawa "odniosła się w sposób kompleksowy do wątpliwości podniesionych przez Komisję co do zgodności ustawy o Sądzie Najwyższym z prawem UE, wskazując na ich bezzasadność".
"Rzeczpospolita Polska podkreśliła, że zgodnie z traktatami UE organizacja wymiaru sprawiedliwości jest kompetencją wyłączną państw członkowskich. Z tego względu określenie wieku przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku nie może być uznane za naruszenie przez Polskę ogólnych przepisów prawa UE, na które powołała się Komisja" - czytamy w komunikacie.
"Polska wskazała również, że obniżenie wieku przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku nie ogranicza w sposób systemowy możliwości orzekania w sposób niezawisły i nie wpływa na sytuację prawną jednostek i ich prawa do sprawiedliwego procesu" - dodano.
Autor: jt//kg / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock