Do połowy lipca wyznaczono dziewięć posiedzeń w Izbie Pracy w sprawie pozwów o ustalenie nieistnienia stosunku służbowego sędziego Sądu Najwyższego dotyczące sędziów wyłonionych w postępowaniach przed nową Krajową Radą Sądownictwa. Poinformował o tym w czwartek zespół prasowy Sądu Najwyższego.
O pozwach pisały w ostatnich miesiącach media, według których jest ich 15. Wnieśli je sędziowie związani ze Stowarzyszeniem Sędziów Polskich "Iustitia" oraz ze Stowarzyszeniem Sędziów "Themis". Pozwy dotyczą sędziów wyłonionych w postępowaniach przed aktualną Krajową Radą Sądownictwa i orzekających przede wszystkim w dwóch powstałych w 2018 roku izbach Sądu Najwyższego - w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izbie Dyscyplinarnej, a także w Izbie Cywilnej. W pozwach wskazuje się, że procedura nominacyjna tych sędziów była nieskuteczna.
Wnioski będą rozpoznane na posiedzeniach niejawnych
Jednocześnie pozwy zawierają wnioski o zabezpieczenie postępowań poprzez odsunięcie wskazanych sędziów Sądu Najwyższego od orzekania do czasu ostatecznego ich rozstrzygnięcia. - Na lipcowych posiedzeniach będą rozpoznane wnioski o przekazanie spraw do Izby Dyscyplinarnej i ewentualnie wnioski o udzielenie zabezpieczenia, jeśli sprawy nie zostaną przekazane - powiedział w czwartek Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego. Dodał, że wnioski te będą rozpoznane na posiedzeniach niejawnych.
Łącznie obecnie w Izbie Pracy Sądu Najwyższego jest siedem posiedzeń odnoszących się do tych pozwów jest wyznaczonych na 8 lipca, jedno na 9 lipca i jedno na 15 lipca. Jeszcze w zeszłym roku pozew taki skierowała na przykład sędzia z Poznania Monika Frąckowiak. Sędzia ta domaga się uznania, że sędzia Jan Majchrowski z Izby Dyscyplinarnej nie pozostaje w stosunku służbowym sędziego Sądu Najwyższego.
Ostatnio - na początku maja pozew wniósł krakowski sędzia Waldemar Żurek. Domaga się w nim stwierdzenia, że sędzia Kamil Zaradkiewicz z Izby Cywilnej nie jest sędzią, a jego powołanie było nieskuteczne. W obszernym pozwie sędzia Żurek zwrócił się też o zabezpieczenie w formie odsunięcia sędziego Zaradkiewicza od pełnienia wszelkich uprawnień, obowiązków i czynności w Sądzie Najwyższym.
Inne z takich pozwów złożyli między innymi prezes "Iustitii" Krystian Markiewicz oraz sędziowie: Bartłomiej Starosta i Paweł Juszczyszyn.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock