Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich bada, czy skarga europosła PiS Ryszarda Legutki na przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska nadaje się do rozpatrzenia przez tę instytucję. Z kolei rzecznik szefa RE ocenia, że skarga "wydaje się umotywowana politycznie".
We wtorek PiS poinformowało, że jeszcze 28 maja szef delegacji tej partii w PE Ryszard Legutko skierował skargę do Europejskiej Rzecznik Praw Obywatelskich na szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska za poparcie w wyborach prezydenckich Bronisława Komorowskiego. Zdaniem PiS Tusk jako urzędnik nie miał do tego prawa.
W liście do europejskiej rzeczniczki praw obywatelskich Emily O'Reilly Legutko wskazuje, że Tusk złamał zasady określone w Europejskim Kodeksie Dobrej Administracji (EKDA). Wskazał na dwa artykuły tego kodeksu - dotyczące nadużywania uprawnień oraz bezstronności i niezależności.
"Przewodniczący Donald Tusk przyjął do wiadomości skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich i oczekuje na decyzję. Wydaje się, że skarga motywowana jest bardziej politycznie niż rzeczywiście odnosi się do błędów w administracji. Deklaracje polityczne składane przez Przewodniczącego Rady Europejskiej nie są aktami administracyjnymi. Dodatkowo Donald Tusk wypowiadał się w charakterze prywatnym a nie w charakterze Przewodniczącego Rady Europejskiej. Co więcej Donald Tusk nie brał udziału w kampanii Bronisława Komorowskiego ani nikogo innego w trakcie wyborów w Polsce ale jedynie odpowiadał na zadane mu pytania." - poinformował w komunikacie przesłanym reporterowi TVN24 Maciejowi Sokołowskiemu Preben Aamann, rzecznika Donalda Tuska.
"Zbadamy, czy skarga w ogóle może być ona rozpatrzona"
- Otrzymaliśmy skargę dotyczącą przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Najpierw zbadamy, czy w ogóle może być ona rozpatrzona przez Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, bo musi ona spełniać pewne kryteria. Prawdopodobnie decyzje w tej sprawie podejmiemy w nadchodzących dniach - poinformowała natomiast rzeczniczka europejskiego ombudsmana Gundi Gadesmann. Według niej jedno z przykładowych warunków, jakie należy spełnić, by skarga do ERPO nadawała się do rozpatrzenia, jest wcześniejsze podjęcie przez skarżącego próby wyjaśnienia sprawy na drodze administracyjnej. - Oznacza to, że należy poinformować instytucję UE, której dotyczy problem. Tylko wówczas, gdy nie nadejdzie zadowalająca odpowiedź od tej instytucji, można się zwrócić do ombudsmana - powiedziała Gadesmann.
Poszło o słowa poparcia
15 maja w Gdańsku Donald Tusk powiedział, że Bronisław Komorowski był, jest i, ma nadzieję, będzie dobrym prezydentem, mimo że może nie jest najskuteczniej walczącym kandydatem. - Może nie powinienem tego robić, ale uznałem, że powinienem skomentować to, co się dzieje w tej chwili w naszym kraju w kampanii wyborczej. Nie z tytułu funkcji, jaką pełnię, ale dlatego, że czuję się cały czas współodpowiedzialny za to, co w Polsce się dzieje, jako obywatel Polski, Gdańska, jestem tym wszystkim bardzo przejęty - uzasadniał Tusk. Skargę do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich może złożyć każdy obywatel państwa członkowskiego Unii lub osoba mieszkająca na stałe w państwie członkowskim.
Autor: eos\mtom / Źródło: tvn24