Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w środę z prezes Małgorzatą Gersdorf - przekazał rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski. Nie chciał mówić o szczegółach trwającego około pół godziny spotkania, które odbyło się w siedzibie SN.
- Przed południem doszło do takiej rozmowy, pan premier (Mateusz) Morawiecki przybył do Sądu Najwyższego, gdzie został przyjęty przez pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf w jej gabinecie - powiedział Michał Laskowski.
Dodał, że odbyła się około półgodzinna rozmowa. Przekazał, że nie jest upoważniony do informowania o jej przebiegu.
Z inicjatywy premiera
Sędzia Laskowski powiedział na konferencji prasowej, że do spotkania doszło z inicjatywy premiera. Rzecznik dodał, że zostało ono zaplanowane "krótko wcześniej". - Nie będziemy udawać, że takiego typu spotkania odbywają się spontanicznie - zaznaczył.
Podkreślił, że "pozostaje niezmienne" stanowisko prezentowane przez Małgorzatę Gersdorf, iż zgodnie z konstytucją jest ona pierwszym prezesem SN do 2020 roku.
Laskowski wskazał, że na prośbę uczestników spotkania nie będzie żadnego komunikatu ani komentarza dotyczącego jego konkluzji. - Taka jest prośba uczestników rozmowy i ja tę prośbę szanuję - podkreślił sędzia. Pytany przez dziennikarzy, czy będą kolejne takie spotkania, odparł, że nie wie.
Małgorzata Gersdorf przekazała dziennikarzom, że przebieg jej rozmów z premierem "to nasza słodka tajemnica".
- Rozmawiałem rano z panią prof. Gersdorf - to była sympatyczna rozmowa, ale obie strony umówiły się, że nie będziemy ujawniać żadnych szczegółów, zresztą nie było żadnych sensacyjnych szczegółów, żadnych ustaleń, ale na pewno dobra rozmowa - powiedział w środowy wieczór premier Morawiecki.
Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska poinformowała z kolei, że "rozmowa premiera Mateusza Morawieckiego z profesor Małgorzatą Gersdorf dotyczyła reformy sądownictwa". Dodała, że "zmiany te są zgodne z konstytucją i standardami europejskimi, a rząd jest otwarty na dialog między innymi z Komisją Europejską".
- Rozmawiamy w kraju na temat reformy, którą przeprowadzamy. Mamy mocne argumenty. Staramy się przekonać, że reforma jest potrzebna, o tym zadecydowali Polacy i tak wskazywali - podkreśliła.
Jako pierwsze informację o spotkaniu podało Radio Zet.
Zmiany w Sądzie Najwyższym
Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia b.r., w dniu następującym po upływie trzech miesięcy od tego terminu w stan spoczynku musieli przejść sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. W związku z tym od 4 lipca przestali - według ustawy - pełnić swoje funkcje. Mogli dalej orzekać, jeśli w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent wyraził zgodę na dalsze zajmowanie przez nich stanowiska sędziego SN. Małgorzata Gersdorf, która także ukończyła 65. rok życia, nie złożyła takiego oświadczenia. Gersdorf - wybrana na I prezesa SN w 2014 r. - podkreślała wielokrotnie, że kadencja I prezesa SN zgodnie z konstytucją trwa 6 lat. W końcu czerwca Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN w przyjętej jednogłośnie uchwale potwierdziło to i podkreśliło, że sędzia Gersdorf pozostaje zgodnie z Konstytucją RP I prezesem Sądu Najwyższego do 30 kwietnia 2020 r.
Autor: js//rzw / Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24