Szczerski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ: teraz widać, jak blisko jesteśmy potencjalnej eskalacji rosyjskiej agresji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters, tvn24.pl

W środę wieczorem czasu polskiego rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. - Ofiary wybuchu w Przewodowie nie zostałyby zabite, gdyby nie rosyjska wojna przeciwko Ukrainie - powiedział na forum Rady ambasador RP Krzysztof Szczerski. Dodał, że incydent pokazuje, jak blisko jest do potencjalnej eskalacji konfliktu.

NA TVN24 I W TVN24 GO TRWA WYDANIE SPECJALNE

> We wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim doszło do eksplozji, w wyniku której życie straciły dwie osoby. > Po posiedzeniu w BBN rzecznik rządu przekazał, że zdecydowano o podwyższeniu gotowości niektórych jednostek wojskowych i służb mundurowych. > W komunikacie polskiego MSZ napisano, że "w województwie lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej".  > Szef MSZ Zbigniew Rau wezwał ambasadora Rosji "z żądaniem niezwłocznego przekazania szczegółowych wyjaśnień" w sprawie tych wydarzeń. > Prezydent Andrzej Duda przekazał w środę, że to ukraińska rakieta mająca zestrzelić rosyjską spadła w Polsce, doprowadzając do tragicznego wypadku. > Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że to Rosja ponosi ostateczną odpowiedzialność za to, co wydaje się być wypadkiem. > Prezydent USA Joe Biden przekazał wcześniej, że jest "mało prawdopodobne", by rakieta, która spowodowała eksplozję w Polsce, została wystrzelona z Rosji.

CZYTAJ WIĘCEJ O KONFERENCJI RZECZNIKA RZĄDU I SZEFA BBN

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:28

    Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował w środę wieczorem, że Kijów uważnie śledzi przebieg posiedzenia Rady Bezpieczeństwa w sprawie "nowej fali rosyjskiego terroru rakietowego".

    Zaznaczył, że jednym z głównych tematów nadzwyczajnego spotkania RB jest sytuacja w Polsce i "wyjaśnienie wszystkich okoliczności, w jakich rosyjska agresja przekroczyła granicę Polski".

    "Stanowisko Ukrainy jest bardzo jasne: staramy się ustalić wszystkie szczegóły, każdy fakt. Dlatego potrzebujemy, by nasi specjaliści zostali włączeni w międzynarodowe śledztwo i uzyskali dostęp do wszystkich danych, którymi dysponują nasi partnerzy oraz miejsca wybuchu" - czytamy we wpisie Zełenskiego.

    "Wszystkie nasze informacje są w pełni dostępne, przekazujemy je naszym partnerom od nocy, od pierwszych godzin, kiedy świat zaczął się dowiadywać, co się stało".

    Zełenski poinformował, że we wtorek spotkał się z prezydentem Dudą i złożył mu kondolencje. "Rosyjska agresja odebrała życie dwóm polskim obywatelom. Chcę, abyśmy wszyscyuczcili minutą ciszy wszystkich, którzy stracili życie w wyniki rosyjsiej wojny" - dodał prezydent Ukrainy.

  • 23:35

    Rosyjski imperializm musi być traktowany jak to, czym jest naprawdę: globalne zagrożenie o dalekosiężnych konsekwencjach. To globalne zagrożenie musi być zneutralizowane zanim popchnie cały świat dalej w stronę chaosu.

  • 23:34

    Szczerski: wtorkowy rosyjski ostrzał rakietowy Ukrainy - największy do tej pory - pokazuje absolutny brak woli Rosji, by wejść na ścieżkę prowadzącą do rozwiązania konfliktu, który zaczęła. Rosyjskie ataki na infrastrukturę cywilną mają na celu wywołanie dodatkowej fali uchodźców.

  • 23:33

    Chcemy zapewnić całą społeczność międzynarodową o przejrzystości trwającego śledztwa i o gwarancjach obrony zbiorowej, których Polska dotrzyma w stosunku do regionu, zarówno jako pojedynczy kraj, jak i część NATO, które pozostaje sojuszem obronnym

  • 23:33

    Szczerski: wydarzenie z Przewodowa uczy nas, jak blisko jesteśmy potencjalnej eskalacji w rosyjskiej agresji. Będąc tego świadome, polskie władze zdecydowały się działać z pełną powściągliwością i odpowiedzialnością, a wstępne wyniki dochodzenia wskazują, że wybuch nie był skutkiem celowego ataku.

  • 23:32

    Szczerski w RB ONZ: Niezależnie od tego, jaki był dokładny przebieg wydarzeń w Przewodowie tego tragicznego popołudnia, ci niewinni ludzie nie zostaliby zabici, gdyby nie było rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie. Ich jedyną winą był fakt, że mieszkali blisko infrastruktury cywilnej, którą Rosja wciąż atakuje jako cele wojskowe.

  • 22:48

  • 21:35

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina przekazuje partnerom już od poprzedniego wieczora wszelkie dane dotyczące eksplozji rakiety na terenie Polski. - Chcemy ustalić wszystkie szczegóły, każdy fakt - zapewnił.

  • 20:23

    Patel: niezależnie od ostatecznych ustaleń, ostatecznie strona odpowiedzialna za ten tragiczny incydent jest Rosja

  • 20:23

    Vedant Patel, zastępca rzecznika amerykańskiego Departamentu Stanu: nie mamy informacji, które mogłyby podważać wstępne ustalenia Polski

  • 20:11

    Rosja leży na plecach, a jej wojsko okropnie cierpi - powiedział najwyższy rangą amerykański wojskowy gen. Mark Milley. Dodał jednocześnie, że szanse na całkowite militarne wypchnięcie rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy w bliskiej przyszłości nie są wysokie.

  • 19:19

    Austin: zrobimy wszystko, żeby zapewnić Ukraińcom środki potrzebne do dalszej walki, także zimą

  • 19:15

    Mamy pełne przekonanie do zdolności Polski do prowadzenia tego postępowania w sposób odpowiedni, dopóki nie zostanie ono zakończone, nie będziemy wyciągać ostatecznych wniosków. Jednak nasze informacje wspierają to, co powiedział prezydent Duda - powiedział Austin.

  • 19:10

    Generał Mark Milley, szef Kolegium Połączonych Szefów Sztabów: Rosja może zakończyć wojnę w tej chwili

  • 19:05

    Pełne szczegóły eksplozji pocisku we wschodniej Polsce nie są jeszcze znane, ale nie ma wątpliwości, że ostateczną odpowiedzialność za to ponosi Rosja - powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly.

  • 19:00

    - Wciąż zbieramy informacje, ale nie widzieliśmy nic, co przeczy wstępnej ocenie prezydenta Dudy, że ten wybuch był najprawdopodobniej wynikiem niefortunnego lądowania w Polsce ukraińskiego pocisku obrony powietrznej - powiedział Austin podczas konferencji po wirtualnym spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. - Jakiekolwiek będą końcowe wnioski, świat wie, że Rosja ponosi ostateczną odpowiedzialność za ten incydent - dodał.

  • 18:59

    Szef Pentagonu: nie widzimy nic, co przeczyłoby wstępnej ocenie Polski, że przyczyną wybuchu była ukraińska rakieta obrony powietrznej

  • 18:56

    Szef Pentagonu Lloyd Austin: Unia Europejska podejmuje bardzo ważne wysiłki

  • 18:39

    "Nie odnotowaliśmy niczego, co byłoby sprzeczne ze wstępną oceną prezydenta Dudy, że ta eksplozja była najprawdopodobniej skutkiem ukraińskiego pocisku obrony powietrznej, który niestety wylądował w Polsce" - dodała.

  • 18:38

    "Mamy pełne zaufanie do śledztwa polskiego rządu w sprawie wybuchu w pobliżu ich granicy z Ukrainą i pochwalamy profesjonalny i przemyślany sposób, w jaki je prowadzi" - napisała w oświadczeniu rzeczniczka amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson.

  • 18:23

    Ukraina czeka na wyniki dochodzenia w sprawie wtorkowego wybuchu pocisku rakietowego na terenie Polski - przekazał rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat, cytowany przez portal ukraińskiej telewizji publicznej Suspilne.

  • 18:05

    Brzezinski: chcemy, by Ukraińcy wygrali wojnę, ale musimy być przygotowani, że to zajmie długi czas

  • 18:04

    Brzezinski: obywatele ukraińscy wygrywają tę wojnę

  • 18:02

    Brzezinski: relacje amerykańsko-polskie są gotowe na wszelkie wypadki, wszelkie sytuacje

  • 18:01

    Brzezinski: Rosjanie dowiedzieli się, że Polska i USA działają w sposób w pełni zsynchronizowany

  • 18:00

    Brzezinski: kryzysy najbardziej zbliżają ludzi do siebie

  • 17:58

    Brzezinski: wczoraj miała miejsce tragedia, współczujemy rodzinom zmarłych

  • 17:57

    Brzezinski: zobowiązanie USA, by bronić Polski, jest święte, będziemy bronić każdego centymetra terytorium NATO

  • 17:56

    Brzezinski: to był ważny moment próby

  • 17:56

    Brzezinski: posiadane przez nas informacje wskazują, że to był wypadek, ale trzeba to dokładnie zbadać

  • 17:55

    Brzezinski: miała miejsce pełna synchronizacja, żeby wyjaśnić, co się wydarzyło

  • 17:53

    Ambasador USA Mark Brzezinski w rozmowie z TVN24: był to pierwszy raz, kiedy coś takiego miało miejsce na ziemi NATO

  • 17:40

    Nie mam wątpliwości, że to była nie nasza rakieta - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, wypowiadając się na temat wtorkowego wybuchu rakiety w Polsce - podała agencja Interfax-Ukraina. Zełenski dodał, że Ukraina powinna otrzymać dostęp do miejsca wybuchu.

  • 17:36

    Wiceszefowa powołanych przez Rosję okupacyjnych władz obwodu chersońskiego Kateryna Hubariewa przebywa w rosyjskim areszcie w związku ze śledztwem w sprawie przestępstw gospodarczych - podał w środę niezależny rosyjski portal Meduza. Wcześniej informowano o zaginięciu kobiety.

    Meduza powołała się na media państwowe w Rosji, które podały, że Hubariewa została zatrzymana w związku ze sprawą karną dotyczącą malwersacji finansowych.

    Wcześniej Meduza podała, powołując się na męża kobiety - Pawła Hubariewa - że po raz ostatni widziano ją w Heniczesku i od tej pory nie można się było z nią skontaktować.

    Władze okupacyjne obwodu chersońskiego przeniosły się do Heniczeska po tym, gdy w zeszłym tygodniu wojska rosyjskie wycofały się z Chersonia pod naciskiem kontrofensywy ukraińskiej.

    Hubariewa po 2014 roku zasiadała w strukturach władzy powołanych przez prorosyjskich separatystów z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej w Donbasie, na wschodzie Ukrainy. Kilka miesięcy po inwazji rosyjskiej na Ukrainę w lutym br. objęła stanowisko w okupacyjnej administracji obwodu chersońskiego.

  • 17:34

    - Potwierdzamy, że chargé d'affaires Ambasady RP w Moskwie Jacek Śladewski został w środę wezwany do rosyjskiego MSZ. Ta rozmowa trwała około 20 minut i była związana oczywiście z wczorajszym wezwaniem pana ambasadora (Rosji w Polsce – przyp. red.) Siergieja Andriejewa tutaj w Warszawie. Tyle możemy na tę chwilę przekazać - przekazał Polskiej Agencji Prasowej rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

    Jak zaznaczył, polski ambasador Krzysztof Krajewski "do Moskwy dziś wyrusza, ale znajduje się w tym momencie w Warszawie, gdzie przyjechał w związku z obchodami Dnia Służby Zagranicznej".

  • 17:12

  • 16:57

    Po wystąpieniu premiera posłowie odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego".

  • 16:56

    Premier: jesteśmy na posterunku 24 godziny na dobę

  • 16:55

    Premier: proszę wszystkich rodaków o zachowanie spokoju, nie dajmy się sprowokować i oszukać

  • 16:55

    Premier: w tak bezprecedensowej chwili tworzymy jedną partię racji stanu

  • 16:54

    Premier: W odpowiedzialny sposób przedstawię dzisiaj, teraz, te informacje, które są nam znane, są przez nas zweryfikowane. Choć nie znamy dokładnych przyczyn tragedii w Przewodowie, to znamy przyczynę podstawową. Tą przyczyną jest agresja Rosji na Ukrainę. Do tej tragedii nie doszłoby, gdyby Rosja nie prowadziła wczoraj zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę i to Rosja jest w pełni odpowiedzialna za wczorajsze wydarzenia.

  • 16:45

    Morawiecki: Mamy dziś także bardzo mocne wsparcie z zewnątrz. Stoją za nami najpotężniejszy sojusz militarny, można rzec, w historii świata – NATO, Zjednoczona Europa. A wyrazy potępienia słychać dochodzące we wszystkich stron z całego świata

  • 16:43

    Szef rządu: Dlatego jedyne, co pozostało Kremlowi, to kłamstwa i propaganda, rozsiewanie chaosu i strachu. Dlatego my nie możemy się dziś bać


  • 16:43

    Premier Morawiecki: Strach zabija myślenie, strachem żywią się tyrani i despoci. Korzystają z niego jako narzędzia opresji i kontroli, bo strach to uczucie, jakie sami stale odczuwają. Rosja wie, że te wojnę przegrywa, a na pewno jej nie wygrywa.

  • 16:43

    W Sejmie premier Morawiecki udziela informacji posłom w sprawie zdarzenia w Przewodowie.

  • 16:29

    NATO zwróci większą uwagę na obronę powietrzną po tym, gdy we wtorek w Polsce spadła rakieta, która zabiła dwie osoby - powiedział ambasador Litwy przy Sojuszu Deividas Matulionis. Podkreślił, że nic nie wskazuje na to, by był to celowy atak, ale odpowiedzialność za wojnę na Ukrainie i wszystkie jej konsekwencje spada na Rosję.

  • 15:44

    Okrucieństwo Rosji tylko wzmacnia naszą determinację, będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak trzeba - zadeklarował szef Pentagonu Lloyd Austin podczas wirtualnego spotkania ministrów obrony państw wspierających Ukrainę. Poinformował też, że darowane przez USA systemy obrony powietrznej NASAMS miały dotąd 100-procentową skuteczność.

  • 15:43

    Prezydent pytany o to, jaka jest gwarancja, że nie dojdzie do podobnych incydentów i o stan wiedzy w sprawie eksplozji: mamy taką wiedzę, jaką mieliśmy z panem premierem przed RBN, mówiliśmy wtedy o "wysokim prawdopodobieństwie", dalej możemy o takim mówić, my mówimy na podstawie swoich informacji, które zostały pozyskane i przeanalizowane przez nasze służby, natomiast postępowanie w sprawie jeszcze nie nie zakończyło

  • 15:23

    Prezydent: cała scena polityczna mówi jednym głosem

  • 15:21

    Prezydent: gdyby ktokolwiek niepokoił się, że jest tak duży ruch lotniczy na niebie, uspokajam - wszystko dzieje się zgodnie z wydanymi rozkazami

  • 15:20

    Prezydent: nie ma żadnego czytelnego czy też znanego nam w sposób bezpośredni niebezpieczeństwa dla Rzeczypospolitej, dla obywateli, nie mamy żadnych sygnałów o możliwości powtórzenia się tego, co się zdarzyło wczoraj

  • 15:17

    Prezydent mówi o "bardzo konstruktywnej atmosferze spotkania"

  • 15:17

    Prezydent: zakładam, że wszystkie kwestie zostały wyjaśnione, dyskusja była bardzo otwarta, szczera, odpowiedzialna

  • 15:15

    Prezydent po posiedzeniu RBN: wszyscy uczestnicy spotkania zabrali głos, przedstawili swoje stanowiska, zadawali pytania

  • 15:15

    Czarzasty: to było dobre spotkanie, bo i temat jest bardzo poważny

  • 15:14

    Po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego głos zabierają Włodzimierz Czarzasty i Władysław Kosiniak-Kamysz.

  • 14:27

    Wtorkowe zdarzenie w Przewodowie było tematem rozmowy telefonicznej ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua z szefami dyplomacji Węgier - Péterem Szijjártó oraz Holandii - Wopke Hoekstrą.

  • 14:24

    Jasina: ambasador Andriejew przyjął do wiadomości to, co powiedzieliśmy i opuścił budynek bez żadnej grzeczności, kurtuazji

  • 14:22

    Rzecznik MSZ Łukasz Jasina w rozmowie z TVN24 o wezwaniu ambasadora Rosji Siergieja Andriejewa: Przyjechał tutaj we wtorek około godziny 23.30. Spędził w budynku cztery minuty. Został przyjęty przez ministra spraw zagranicznych, który odczytał mu notę, nasze stanowisko na temat tego, co się wczoraj zdarzyło. Pamiętajmy o tym, że bez względu na to, jakie są wyniki dotyczące kwestii pocisku, ta wojna została zaczęta przez Rosję i nie byłoby żadnych ofiar w rejonie Przewodowa, gdyby nie rosyjska agresja.

  • 14:15

    Austin: Ukraina prowadzi ciężką wojnę. Musimy gawłtownie zwiększyć możliwości obrony przeciwlotniczej Ukrainy, która przeciwstawiaa się atakom na krytyczną infrastrukturę energetyczną

  • 14:10

    Austin: pomagamy Ukrainie bronić swojego nieba

  • 14:10

    Szef Pentagonu: wzmacniamy zdolności obronne Ukrainy

  • 14:10

    Austin: w dalszym ciągu Kreml bierze za cel ukraińskich cywilów, wszystkie narody dobrej woli wspierają Ukrainę. USA, jak powiedział prezydent Biden, będą wspierać Ukrainę tak długo jak to będzie konieczne

  • 14:09

    Austin: grupa kontaktowa ds. obrony Ukrainy będzie wspierać poparcie dla samoobrony Ukrainy

  • 14:08

    Szef Pentagonu Lloyd Austin: Po raz kolejny Rosja wystrzeliwuje pociski przeciwko ukraińskim miastom, cywilom. Wczoraj mieliśmy doniesienia o wybuchu w Polsce w pobliżu granicy z Ukrainą. Będziemy obserwować rozwój sytuacji. Rosja przegrywa raz za razem na polu bitwy, dlatego bierze za cel ukraińskich cywilów i infrastrukturę energetyczną.

  • 14:02

    W Przewodowie, gdzie doszło do wybuchu oraz na pobliskim terenie mogą być użyte drony oraz policyjny śmigłowiec - poinformowała w środę Komenda Główna Policji. Dodano, że jest to związane wyłącznie ze szczegółowymi oględzinami i innymi czynnościami w związku z wybuchem.

  • 13:59

    - Tylko Rosja i jej rakietowy terror jest winna temu, co się stało. W związku z tym przypominamy, że zabezpieczyć region Europy Środkowej przed rosyjskimi rakietami można tylko poprzez rozbudowę skutecznej tarczy powietrznej nad terytorium Ukrainy - podsumował Daniłow.

  • 13:59

    Ukraina prosi o niezwłoczny dostęp do miejsca wybuchu rakiety w Polsce dla ukraińskich specjalistów - oświadczył w środę sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.

    Daniłow podkreślił, że Ukraina opowiada się za wspólnym, jak najbardziej szczegółowym zbadaniem tego incydentu. - Jesteśmy gotowi, by przekazać partnerom posiadane przez nas dowody rosyjskiego śladu. Oczekujemy też od partnerów informacji, na podstawie której wyciągnięto ostateczny wniosek na temat tego, że chodzi o rakietę ukraińskiej obrony przeciwlotniczej - dodał.

  • 13:34

    Szatkowski: w wymiarze wojskowym, to, co dzieje się od 24 lutego, to jest istotne podniesienie bezpieczeństwa Polski

  • 13:34

    Szatkowski: Sojusz wykazał się solidarnością w wymiarze politycznym

  • 13:33

    Szatkowski: miał miejsce nieprzewidziany incydent, nie było możliwości ewentualnego przeciwdziałania

  • 13:32

    Ambasador RP przy NATO Tomasz Szatkowski: odpowiedzialność za ten incydent ponosi Rosja, z tym zgodzili się wszyscy sojusznicy

  • 13:26

    "Prezydent Emmanuel Macron zapewnia narody polski i ukraiński, że Francja stoi u ich boku" -napisał na Twitterze ambasador Francji w Polsce Frederic Billet.

  • 13:05

    Stoltenberg: Rosja ponosi odpowiedzialność za to, co się stało wczoraj w Polsce. Ukraina ma prawo zestrzeliwania tych rakiet, które biorą za cel ukraińskie miasta i obiekty infrastruktury krytycznej.

  • 13:02

    Stoltenberg: Gdyby nie wojna w Ukrainie, nie zaistniałaby taka sytuacja, nie byłoby dwóch ofiar śmiertelnych.

  • 13:00

    Stoltenberg: Mamy obronę przeciwlotniczą, która działa bez przerwy w całym Sojuszu. Systemy są aktywne 24 godziny na dobę.

  • 13:00

    Stoltenberg: Nasza wstępna ocena jest taka, że jest to najprawdopodobniej wybuch spowodowany przez ukraińską rakietę obrony powiterznej.

  • 12:57

    Stoltenberg: Nie ma żadnych wskazań, że ten incydent był wynikiem przemyślanego ataku na terytorium NATO. To pokazuje, jakie są niebezpieczeństwa związane z trwającą wojną w Ukrainie. To pokazuje wagę monitorowania, czujności.

  • 12:55

    Stoltenberg: Coraz więcej naszych sojuszników i partnerów oferuje zaawansowane systemy obrony przeciwlotniczej.

  • 12:54

    Stoltenberg: Dzisiaj będzie jeszcze jedno spotkanie w grupie kontaktowej do spraw Ukrainy, która będzie koordynowała wsparcie, które nasi sojusznicy oferują Ukrainie.

  • 12:52

    Sekretarz generalny NATO odpowiada na pytania dziennikarzy.

  • 12:52

    Stoltenberg: Po rozmowach z prezydentem Dudą i prezydentem Bidenem zgodziliśmy się, że musimy zachować czujność, spokój oraz bliską koordynację. NATO jest zjednoczone, zawsze będziemy robić to, co konieczne, aby bronić naszych sojuszników.

  • 12:52

    Stoltenberg: Będziemy nadal wspierać Ukrainę w jej prawie do samoobrony.

  • 12:51

    Stoltenberg: Ale chcę powiedzieć jasno, nie jest to wina Ukrainy. Rosja ponosi ostateczną odpowiedzialność, ponieważ nadal prowadzi nielegalną wojnę przeciwko Ukrainie.

  • 12:50

    Stoltenberg: Nasze wstępne analizy sugerują, że ten wypadek był najprawdopodobniej spowodowany ukraińskim pociskiem, który został wystrzelony, by bronić terytorium Ukrainy przed rosyjskimi pociskami manewrującymi.

  • 12:49

    Stoltenberg: Nie mamy żadnych wskazówek, że był to wynik przemyślanego ataku. Nie mamy tez żadnych dowodów, że Rosja planuje atak na państwo NATO.

  • 12:48

    Głos po posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej zabiera sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

  • 12:43

    Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro: W miejscu eksplozji w Przewodowie odnaleziono szczątki rosyjskiej rakiety S300, której używają wojska Rosji i Ukrainy. Na miejscu pracuje zespół polskich prokuratorów i biegłych techników. Byli też amerykańscy eksperci. Teren jest skanowany techniką 3D.

  • 12:38

    Wtorkowe zdarzenie w miejscowości Przewodów było tematem rozmowy telefonicznej ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua z szefami dyplomacji Francji Catherine Colonną i Wielkiej Brytanii Jemesem Cleverly.

    Wcześniej minister Rau o sytuacji związanej z zdarzeniem przy granicy Polski z Ukrainą rozmawiał również z ministrami spraw zagranicznych: Niemiec - Annaleną Baerbock, Łotwy - Edgarsem Rinkeviczsem, Czech - Janem Lipavskym, Litwy - Gabrieliusem Landsbergisem, Estonii - Urmasem Reinslauem oraz Kanady - Melanie Joly.

  • 12:38

    Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski: Stany Zjednoczone solidaryzują się z Polską po tragicznej eksplozji w pobliżu granicy z Ukrainą i składają kondolencje po śmierci polskich obywateli. Pochwalamy decyzję rządu o dokładnym śledztwie przed wyciągnięciem wniosków. Zgodnie z prośbą, udzielimy Polsce wszelkiej pomocy.

  • 12:35

    Zakończyła się jawna część posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Media zostały poproszone o opuszczenie sali.

  • 12:34

    Premier: Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi sojusznikami w NATO. Dziś odbyła się narada w formacie NAC, artykuł 4 nie został uruchomiony, na moment obecny ta procedura, która została zrealizowana w Brukseli w ramach Paktu Północnoatlantyckiego, wydaje się, że jest właściwa.

  • 12:33

    Premier: Nie możemy niczego wykluczyć, ponieważ wiemy, jak znakomicie strona rosyjska posługuje się propagandą.

  • 12:32

    Premier: Materiały zebrane przez nasze służby, a także przekazane przez sojuszników, wskazują, że wybuch nastąpił na skutek zestrzelenia i zniszczenia rosyjskiej rakiety.

  • 12:30

    Głos podczas Rady Bezpieczeństwa Narodowego zabiera premier Mateusz Morawiecki.

  • 12:29

    Prezydent: Siły NATO, a także nasze wybrane jednostki, zostały postawione w stan podwyższonej gotowości.

  • 12:28

    Prezydent: Badania cały czas trwają, nie mniej z tych informacji, które posiadamy, wynika, że była to rawdopodobnie rakieta S-300, wyprodukowana jeszcze w ZSRR.

  • 12:27

    Prezydent: Jest niestety wysoce prawdopodobne, że jeden z pocisków, które były wystrzelone przez ukraińską obronę przeciwrakietową, niestety spadł na naszym terytorium. Spadł i najprawdopodobniej nie była to eksplozja ładunku wybuchowego, a eksplozja paliwa, która w nim została.

  • 12:25

    Prezydent: Nic nie wskazuje na to, że można by to kwalifikować jako atak wymierzony w Polskę.

  • 12:24

    Prezydent: Prezydent USA Joe Biden od razu zadeklarował wsparcie dla śledztwa. To wsparcie jest udzielane, szczegóły podamy z premierem.

Autorka/Autor:mjz, akw, ft, pp,js/dap, tr, adso

Źródło: PAP, TVN24, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@KSzczerski

Pozostałe wiadomości

- Jestem w niektórych obszarach sceptyczny, jeśli chodzi o drugą kadencję prezydenta Donalda Trumpa, jego zapowiedzi, ale też nie panikowałbym i nie histeryzowałbym - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" były ambasador Polski w USA i Izraelu Marek Magierowski. Dodał, że jego sceptycyzm dotyczy podejścia Trumpa do wojny na Ukrainie oraz sojuszy, w których są Stany Zjednoczone, jak chociażby NATO.

Magierowski o Trumpie w Białym Domu: nie panikowałbym i nie histeryzowałbym

Magierowski o Trumpie w Białym Domu: nie panikowałbym i nie histeryzowałbym

Źródło:
TVN24

Prezydent USA Donald Trump podpisał osiem rozporządzeń i dyrektyw wykonawczych – wśród nich znalazło się wycofanie USA z porozumienia paryskiego. Stało się to podczas prezydenckiej parady na oczach tysięcy widzów.

Trump podpisał osiem rozporządzeń i dyrektyw wykonawczych

Trump podpisał osiem rozporządzeń i dyrektyw wykonawczych

Źródło:
PAP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał w Białym Domu kilkanaście rozporządzeń i dokumentów, między innymi ogłaszając stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem, znosząc prawo ziemi, wstrzymując egzekwowanie ustawy o TikToku i ułaskawiając osoby skazane za szturm na Kapitol w 2021 roku.

Pierwsze podpisy w Białym Domu. Ułaskawił uczestników szturmu na Kapitol, wprowadził stan wyjątkowy

Pierwsze podpisy w Białym Domu. Ułaskawił uczestników szturmu na Kapitol, wprowadził stan wyjątkowy

Źródło:
PAP

Miliarder Elon Musk podczas jednego z wydarzeń, które towarzyszyło inauguracji prezydentury Donalda Trumpa, powiedział do zebranych, że dzięki nim przyszłość cywilizacji jest zapewniona. Podczas krótkiego przemówienia wykonał gest przypominający salut rzymski.

Musk powiedział o "przyszłości cywilizacji" i wykonał "dziwny" gest

Musk powiedział o "przyszłości cywilizacji" i wykonał "dziwny" gest

Źródło:
PAP

Dwie godziny po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa w Pentagonie zdjęto portret Marka Milleya. Do byłego dowódcy sił zbrojnych USA Trump jest tak wrogo usposobiony, że jego poprzednik Joe Biden wydał prewencyjny akt łaski chroniący generała przed zemstą nowego prezydenta.

Portret byłego dowódcy tradycyjnie zawisł w Pentagonie. Zniknął tuż po inauguracji Trumpa

Portret byłego dowódcy tradycyjnie zawisł w Pentagonie. Zniknął tuż po inauguracji Trumpa

Źródło:
PAP

Donald Trump zapowiedział, że spotka się z Władimirem Putinem. Powtórzył, że zamierza zakończyć wojnę w Ukrainie jak najszybciej. Tuż po wystąpieniu prezydenta USA o przyszłości Ukrainy z kongresmanami z Partii Republikańskiej rozmawiał korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona.

"Ameryka musi pokazać prawdziwe przywództwo". Będzie spotkanie z Putinem

"Ameryka musi pokazać prawdziwe przywództwo". Będzie spotkanie z Putinem

Źródło:
TVN24, PAP
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dwóch 14-latków umówiło się na kupno butów i ubrania. Płacić jednak nie zamierzali. Są podejrzani o rozbój, trafili do schroniska dla nieletnich.

Chciał sprzedać buty i odzież. Dwóch 14-latków przyszło do niego z "pistoletem"

Chciał sprzedać buty i odzież. Dwóch 14-latków przyszło do niego z "pistoletem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siatka maskująca, gałęzie, prowizoryczne okienko. Tak wyglądał szałas, który w lesie na terenie Białej Podlaskiej stworzył sobie 38-latek. Policja znalazła w środku amfetaminę, która wystarczyłaby do sporządzenia ponad 300 porcji dilerskich. W namiocie ukrywała się też poszukiwana 29-latka.

Zbudował szałas, w którym miał narkotyki. Ukrywała się tam też poszukiwana 29-latka

Zbudował szałas, w którym miał narkotyki. Ukrywała się tam też poszukiwana 29-latka

Źródło:
tvn24.pl

Kanał Panamski jest i nadal będzie należeć do Panamy - podkreślił prezydent Panamy Jose Raul Mulino. Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa wygłoszonych w trakcie zaprzysiężenia.

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters

Prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel skrytykował decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o przywróceniu tego karaibskiego kraju na listę państw sponsorujących terroryzm. "Jego celem jest dalsze zaostrzanie okrutnej wojny gospodarczej przeciwko Kubie w celu zdobycia dominacji" - napisał na platformie X.

"To jest akt arogancji". Prezydent Kuby krytykuje decyzję Trumpa

"To jest akt arogancji". Prezydent Kuby krytykuje decyzję Trumpa

Źródło:
PAP

Nominacja republikańskiego senatora Marca Rubio na stanowisko sekretarza stanu USA w administracji zaprzysiężonego w poniedziałek prezydenta USA Donalda Trumpa została jednogłośnie zatwierdzona przez Senat. Za jego kandydaturą było 99 głosów, nikt nie głosował przeciw. Rubio jest pierwszą osobą pochodzenia latynoskiego, która pełni funkcję najwyższego dyplomaty USA.

Pierwszy nominat Trumpa zatwierdzony. Jest nowy szef amerykańskiej dyplomacji

Pierwszy nominat Trumpa zatwierdzony. Jest nowy szef amerykańskiej dyplomacji

Źródło:
PAP

Donald Trump został zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Podpisał szereg rozporządzeń i dyrektyw wykonawczych. Z kolei Joe Biden, na chwilę przed opuszczeniem urzędu, prewencyjnie ułaskawił pięcioro członków swojej rodziny. W europarlamencie wszczęto procedurę odebrania immunitetu Danielowi Obajtkowi. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 21 stycznia.

Trump zaprzysiężony, prewencyjne ułaskawienia Bidena, w europarlamencie o immunitecie Obajtka

Trump zaprzysiężony, prewencyjne ułaskawienia Bidena, w europarlamencie o immunitecie Obajtka

Źródło:
PAP

Donald Trump został w poniedziałek zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych podczas ceremonii w Kapitolu - złożenie przysięgi formalnie rozpoczęło jego prezydenturę. Oto zdjęcia z najważniejszych i najciekawszych momentów inauguracji.

Tak przebiegała inauguracja. Najciekawsze fotografie

Tak przebiegała inauguracja. Najciekawsze fotografie

Źródło:
TVN24, PAP

Policjanci z podwarszawskiego Piaseczna zatrzymali mężczyznę, który włamywał się do mieszkań, sklepów i aut. Kajdanki na ręce założyli mu, kiedy był w pracy. - Kradłem dla adrenaliny - przyznał policjantom. Usłyszał 11 zarzutów.

Włamania do mieszkań, sklepów i samochodów. Kradł "dla adrenaliny"

Włamania do mieszkań, sklepów i samochodów. Kradł "dla adrenaliny"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas prezydenckiej inauguracji Donalda Trumpa na Kapitolu piosenkarka Carrie Underwood zaśpiewała patriotyczną pieśń "America the Beautiful". Nie obyło się jednak bez problemów technicznych. Po zaledwie kilku sekundach muzyka urwała się, zapadła krępująca cisza, po czym Underwood wykonała utwór a cappella.

Krępująca cisza i występ a cappella

Krępująca cisza i występ a cappella

Źródło:
TVN24, PAP

Joe Biden prewencyjnie ułaskawił pięcioro członków swojej rodziny. Były już prezydent zrobił to w ostatnich godzinach urzędowania. Swoją decyzję uzasadnił wcześniejszymi "atakami i groźbami" na rodzinę. Polityk zaznaczył też, że jego ruch nie powinien być postrzegany jako dowód na popełnienie przez objętych prawem łaski jakichkolwiek występków.  

Biden ułaskawił prewencyjnie pięcioro członków swojej rodziny. Wskazał powód

Biden ułaskawił prewencyjnie pięcioro członków swojej rodziny. Wskazał powód

Źródło:
PAP, Reuters

Ustępujący ze stanowiska prezydent USA Joe Biden w ostatnich godzinach swojego urzędowania ułaskawił prewencyjnie Anthony’ego Fauciego, generała Marka Milleya oraz członków komisji badającej atak na Kapitol z 6 stycznia 2021 roku. Decyzja ma ochronić ich przed potencjalnym odwetem ze strony administracji Donalda Trumpa. Sam Trump ocenił ruch Bidena jako "haniebny".

Bezprecedensowy ruch Bidena. Trump: haniebny

Bezprecedensowy ruch Bidena. Trump: haniebny

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Donald i Melania Trumpowie są już w Białym Domu. Media przyglądają się założonej przez małżonkę 47. prezydenta USA kreacji i zwracają uwagę na jej znaczenie. To, podobnie jak w przypadku poprzednich pierwszych dam, nie jest przypadkowe. Co kryje się za strojem Melanii?

Wymowny strój Melanii Trump. Co pierwsza dama włożyła na zaprzysiężenie

Wymowny strój Melanii Trump. Co pierwsza dama włożyła na zaprzysiężenie

Źródło:
Vogue, CNN, Women's Wear Daily, tvn24.pl

Co najmniej 27 osób odniosło rany w wyniku trzęsienia ziemi na Tajwanie, do którego doszło we wtorek po północy lokalnego czasu. Wstrząsy o magnitudzie 6,4 były odczuwalne w wielu miejscowościach. Moment zdarzenia został uchwycony przez kamerę bezpieczeństwa w jednym z pubów w położonym blisko epicentrum mieście Tainan.

Siedzieli w barze, nagle wszystko zaczęło się trząść

Siedzieli w barze, nagle wszystko zaczęło się trząść

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

1062 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze poinformowało o zatrzymaniu trzech byłych dowódców, których oskarżono o to, że z powodu ich niewłaściwych decyzji armia rosyjska zdołała zająć część obwodu charkowskiego. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Trzej ukraińscy dowódcy zatrzymani. Za niewłaściwe decyzje

Trzej ukraińscy dowódcy zatrzymani. Za niewłaściwe decyzje

Źródło:
PAP

Były premier Mateusz Morawiecki rzekomo nie został wpuszczony na inaugurację prezydentury Donalda Trumpa. "Nie został wpuszczony z powodu braku dokumentów, próbował potwierdzić swoją tożsamość na Wikipedii ze swojego telefonu" - komentowali internauci. Wyjaśniamy, co widać na popularnym nagraniu.

"Morawiecki pojechał na inaugurację Trumpa z Wikipedią". Co widać na nagraniu

"Morawiecki pojechał na inaugurację Trumpa z Wikipedią". Co widać na nagraniu

Źródło:
Konkret24

Przed sądem stanęła matka Leona Karolina W. oraz jej partner Damian G. Oboje są oskarżeni o zabójstwo 4-letniego chłopca. Zdaniem śledczych, w sierpniu 2022 roku dziecko wpadło do wrzątku, a jego opiekunowie nie wezwali pomocy. Leon umierał przez tydzień, potem jego ciało zakopano w lesie. Przed sądem zeznawali biegli. - Głównym czynnikiem, który doprowadził do tej tragedii był lęk - wynika z ich ustaleń.

Wpadł do wrzątku, umierał przez tydzień. Dlaczego opiekunowie nie pomogli 4-latkowi

Wpadł do wrzątku, umierał przez tydzień. Dlaczego opiekunowie nie pomogli 4-latkowi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmarł Klemens Haselsteiner, szef firmy Strabag - poinformowała spółka w komunikacie. Według informacji przekazanych przez austriackie media przyczyną śmierci 44-letniego miliardera miał być tętniak mózgu.

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Źródło:
strabag.pl, "Kleine Zeitung"

Trwa dogaszanie pożaru szkoły w Szkotowie w powiecie nidzickim (woj. warmińsko-mazurskie). Ogień pojawił się wieczorem na poddaszu i rozwinął w dwóch miejscach. W akcji brało udział 75 strażaków. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych. Służby podały, że od wtorku dzieci zostaną skierowane do szkoły w Rogóżu.

Pożar szkoły. Kilkudziesięciu strażaków w akcji

Pożar szkoły. Kilkudziesięciu strażaków w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Właściciel wypożyczalni quadów i skuterów śnieżnych usłyszał zarzuty spowodowania uszczerbku na ciele i kierowania gróźb karalnych, po tym jak zaatakował nożem zakopiańskich rolników, którzy przyszli porozmawiać o działalności niszczącej ich uprawy. Nagranie z ataku trafiło do internetu. - Celował w klatkę piersiową, na szczęście zasłoniłem się ręką. Przeciął mi palec i przedramię - powiedział nam pan Tomasz. Przedsiębiorca, który go napadł, został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty.

Bójka z nożem o skutery śnieżne na polach górali. Zarzuty dla właściciela wypożyczalni quadów

Bójka z nożem o skutery śnieżne na polach górali. Zarzuty dla właściciela wypożyczalni quadów

Źródło:
TVN24, PAP

Nagranie, które w niedzielę po południu na swoim profilu opublikował poseł Nowej Lewicy Łukasz Litewka, przedstawia księdza, który kopie w ogrodzenie, za którym znajduje się pies, zamachuje się na niego torbą, a następnie wymierza przedmiotem podniesionym z ziemi. Do zdarzenia doszło na terenie parafii św. Marcina w Tolkowcu (woj. warmińsko-mazurskie). Jest reakcja Archidiecezji Warmińskiej.

Ksiądz kopał psa przez ogrodzenie. Jest reakcja kurii

Ksiądz kopał psa przez ogrodzenie. Jest reakcja kurii

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Trzaskowski może przegrać, jeśli popełni błędy Kamali Harris

Trzaskowski może przegrać, jeśli popełni błędy Kamali Harris

Źródło:
tvn24.pl
Premium

- Są słuszne obawy, ale z drugiej strony pierwsze sygnały, dotyczące szczególnie wojny przeciwko Ukrainie, są raczej pozytywne - komentuje powrót Donalda Trumpa do Białego Domu Daniel Fried. Były ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w USA Marcinem Wroną ocenił również, że "załoga Trumpa patrzy na Polskę jak na dobrego Europejczyka".

"Załoga Trumpa patrzy na Polskę jak na dobrego Europejczyka"

"Załoga Trumpa patrzy na Polskę jak na dobrego Europejczyka"

Źródło:
TVN24, PAP
Wiedza o zdrowiu i seksie tylko dla chętnych? Już możemy zgadywać, jak to się skończy

Wiedza o zdrowiu i seksie tylko dla chętnych? Już możemy zgadywać, jak to się skończy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na żywo ogląda kilkaset osób. Wśród gości ze świata są między innymi prezydent Argentyny Javier Milei i wiceprezydent Chin Han Zheng. Jedyną przywódczynią z Unii Europejskiej była Giorgia Meloni.

Kto przybył na zaprzysiężenie Donalda Trumpa

Kto przybył na zaprzysiężenie Donalda Trumpa

Źródło:
tvn24.pl