Postanowienia lubelskiego sądu administracyjnego o odrzuceniu skarg na wymierzone w środowiska LGBT uchwały sejmiku województwa lubelskiego oraz powiatu ryckiego zostaną zaskarżone do Naczelnego Sądu Administracyjnego – zapowiedziało w środę Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.
Środowe rozstrzygnięcia, o których informował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, to kolejne z serii zapadłych w ostatnich miesiącach orzeczeń w sprawach skarg RPO na samorządowe uchwały wymierzone w środowiska LGBT. Rozstrzygnięcia różnych sądów administracyjnych w tych sprawach są rozbieżne - niektóre z uchwał zostały unieważnione, inne ze skarg zaś zostały odrzucone.
O postanowieniach lubelskiego WSA poinformowano na stronie internetowej sądu. Zapadły one na posiedzeniu niejawnym. "W obydwu sprawach zgłoszone zostały zdania odrębne" – przekazano. Jak zapowiedziano, "uzasadnienia tych postanowień z uzasadnieniami zdań odrębnych będą dostępne niezwłocznie po ich sporządzeniu w wersji zanonimizowanej w bazie internetowej orzeczeń sądów administracyjnych".
"RPO nie zgadza się z postanowieniami WSA w Lublinie i zaskarży je do Naczelnego Sądu Administracyjnego" - zapowiedziano w komunikacie Biura Rzecznika. Jak dodano, odrzucając skargi, lubelski sąd "uznał, że uchwały nie zostały podjęte w sprawie z zakresu administracji publicznej, a tym samym nie mogą być przedmiotem kontroli sądu administracyjnego". RPO podkreślił jednocześnie, że WSA nie badał zasadności skarg pod względem merytorycznym. "Nie oceniał postawionych w skardze zarzutów, nie wypowiadał się na temat dyskryminującego charakteru uchwały i nie stwierdził, czy jest lub nie jest ona zgodna z prawem" - dodał Rzecznik.
Jednocześnie RPO przypomniał, że dotychczas po skargach Rzecznika unieważnione zostały cztery uchwały "anty-LGBT" organów samorządów. Chodzi o uchwały gmin Istebna, Klwów, Serniki i rady miejskiej w Osieku. O wniesieniu skarg kasacyjnych do NSA w niektórych z tych spraw informowała jesienią zeszłego roku Prokuratura Krajowa. Z kolei - jak w środę na Twitterze napisał prezes "Ordo Iuris" mec. Jerzy Kwaśniewski - wraz z ostatnimi orzeczeniami WSA w Lublinie "to już 10 postanowień sądów potwierdzających legalność deklaracji sprzeciwu wobec ideologii LGBT". Zaskarżenia tych orzeczeń do NSA kieruje RPO.
Radni PiS przeciw "promowaniu ideologii LGBT"
Jedno z środowych postanowień dotyczyło wydarzeń z kwietnia 2019 roku, gdy lubelski sejmik przyjął stanowisko wyrażające "sprzeciw wobec pojawiających się sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT". Wnieśli je pod obrady radni PiS.
Radni zadeklarowali w nim między innymi obronę "naszej szkoły i rodziny" przed "rozprzestrzeniającą się ideologią sprzeczną z chrześcijańskimi wartościami", brak zgody na wprowadzanie do szkół wychowania seksualnego w myśl standardów Światowej Organizacji Zdrowia oraz "instalowanie funkcjonariuszy politycznej poprawności w szkołach (tzw. 'latarników')".
Rzecznik Praw Obywatelskich domagał się stwierdzenia nieważności tej uchwały sejmiku bądź skierowanie pytania w sprawie jej zgodności z prawem unijnym do Trybunału Sprawiedliwości UE. Według Rzecznika, sejmik przekroczył zakres swoich kompetencji, a jego uchwała stanowi próbę ingerencji – jak określił w uzasadnieniu skargi – "w kształtowanie powszechnego programu nauczania, a także w organizację szkół i placówek oświatowych".
Źródło: PAP