Rzecznik MSZ: W Egipcie będzie tylko gorzej

[object Object]
Sytuacja w Egipcie się pogarsza tvn24
wideo 2/20

MSZ odradza Polakom wyjazdy do Egiptu - powiedział w studiu TVN24 rzecznik MSZ, Marcin Bosacki. Zdaniem Bosackiego, sytuacja w Egipcie nie poprawi się w najbliższym czasie, a ostatnie wydarzenia - takie jak np. zabójstwo 27 egipskich policjantów - wskazują, że może się pogorszyć.

Władze USA zaapelowały do swoich obywateli o jak najszybszy wyjazd z Egiptu. Polski MSZ rekomenduje naszym obywatelom jedynie wstrzymanie się od zaplanowanych wyjazdów. Skąd ta różnica?

- Amerykanie traktowani są zupełnie inaczej na świecie, zwłaszcza w tym rejonie świata, niż Europejczycy, szczególnie Polacy - podkreślał Bosacki, dodając, że 80 proc. państw europejskich wydało taką samą rekomendację jak Polska. - Amerykanie mówią: wyjeżdżajcie z Egiptu. My mówimy: Nie jedźcie już do Egiptu. Wydarzenia potwierdzają, że nasze rekomendacje są słuszne - podkreślił.

I dodał: - Rekomendujemy na podstawie tego, co się dzieje na miejscu i na podstawie bardzo ostrożnych, ale kompetentnych analiz. W tej chwili nie ma powodów do tego, żeby wywozić setki tysięcy zachodnich turystów z Egiptu, nawet gdyby było to możliwe. Nie ma takiego powodu, w kurortach nie dzieje się nic na tyle dramatycznego, aby w trybie pilnym wywozić turystów.

Jak podał Bosacki, w Egipcie znajduje się w tej chwili 200 - 300 tys. zachodnich turystów.

W Egipcie będzie tylko gorzej

W ocenie rzecznika MSZ, w Egipcie będzie dziać się jednak "raczej gorzej niż lepiej". - W związku z tym lepiej, żeby było tam coraz mniej zachodnich turystów - powiedział Bosacki. - Obawiamy się, że nie będzie lepiej przez wiele następnych tygodni, a może miesięcy - powiedział. Jak podkreślił, konflikt polityczny jest bardzo ostry i sytuacja pogarsza się z każdym tygodniem.

W popularnych wśród Polaków kurortach nad Morzem Czerwonym sytuacja wciąż jest spokojna, jednak jak zaznaczył Bosacki, również tam dochodzi do niepokojących incydentów. - Dwa dni temu w nocy, na głównej ulicy Hurghady wojsko przeprowadziło rajd wobec jednej restauracji, gdzie znaleziono broń. Co by się stało, gdyby podczas tej operacji ktoś tej broni użył? - pytał Bosacki. - Nawet jeśli tego nie widać, my mamy informacje o tym, że do takich incydentów, również w kurortach, dochodzi - dodał.

Rekomendacje MSZ nie mają skutków prawnych

Bosacki podkreślił również, że rekomendacje MSZ nie mają żadnych skutków prawnych. To od biura podróży zależy, czy klient, który chciałby zrezygnować z wycieczki do Egiptu, będzie mógł liczyć na zwrot pieniędzy lub alternatywny wyjazd.

- To jest bardzo dobry przykład, jak uważnie trzeba czytać umowy i nastawać na to, aby były w nich ubezpieczenia od nagłych wypadków - przekonywał.

Procedura ewakuacji

Z kolei wiceminister sportu Katarzyna Sobierajska podkreśliła we "Wstajesz i wiesz" w TVN24, że Polska, jak każdy kraj, ma przewidzianą procedurę ewakuacji Polaków, gdyby w Egipcie zaistniała taka potrzeba. - Każdy kraj ma przewidziany scenariusz ewakuacji. Jest specjalna procedura ewakuacji obywateli na wypadek bardzo poważnego stanu. Ta procedura jest przyjęta i obowiązuje cały czas - poinformowała.

Zastrzegła, że "na razie analiza, którą MSZ dokonuje na bieżąco nie wskazuje, że zachodzi taka potrzeba".

Wiceminister sportu podkreśliła, że Polska ma gotową procedurę ewakuacji Polaków
Wiceminister sportu podkreśliła, że Polska ma gotową procedurę ewakuacji Polakówtvn24

Polak mieszkający w Hurghadzie: w kurorcie jest bezpiecznie

Polak mieszkający w Hurghadzie zapewnia, że sytuacja w kurorcie jest opanowana. - Nie ma tutaj żadnych protestów - podkreślił pan Rafał w rozmowie z TVN24. Jak opowiadał, kilka dni temu protestowała grupa kilkudziesięciu osób, jednak, jego zdaniem, była ona zupełnie nieszkodliwa. - W Hurghadzie nie odczuwamy w jakichkolwiek zamieszek związanych z Kairem - zaznaczył.

W jego ocenie jedyną zmianą zauważalną w kurorcie jest mniejsza liczba turystów, a biura podróży odwołały wycieczki niepotrzebnie. - Jesteśmy zdziwieni tym, że ludzie stąd wyjeżdżają - dodał.

Polak mieszkający w Hurghadzie: w kurorcie jest bezpiecznie
Polak mieszkający w Hurghadzie: w kurorcie jest bezpiecznie tvn24

Autor: kg,mn//bgr/kdj / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości