Wybrana przez polityków nowa Krajowa Rada Sądownictwa opublikowała w czwartek listę kandydatów do Sądu Najwyższego. Znajduje się na niej między innymi nazwisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego Mariusza Muszyńskiego.
Z listy wynika, że do Sądu Najwyższego zgłosiło się 199 kandydatów.
Najwięcej, bo 92 kandydatur, wpłynęło na wakaty w Izbie Dyscyplinarnej SN, w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych - 65, w Izbie Cywilnej - 30, a na wakaty w Izbie Karnej - siedem kandydatur.
Jeden z sędziów nie wskazał w zgłoszeniu do której Izby kandyduje. Czterech złożyło oświadczenia o wycofaniu karty zgłoszenia.
Wśród kandydatów do Izby Dyscyplinarnej znalazł się między innymi sędzia Trybunału Konstytucyjnego Mariusz Muszyński.
Nie ma na niej - wbrew spekulacjom medialnym - nazwiska wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka.
Kim jest sędzia Muszyński? Materiał "Czarno na białym" z 14.09.2017:
Mitera zapowiedział opublikowanie listy
Upublicznienie listy kandydatów do Sądu Najwyższego zapowiedział wcześniej w czwartek w rozmowie z reporterką TVN24 Agatą Adamek rzecznik nowej Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Mitera.
- Jest decyzja. Jest decyzja pana przewodniczącego, który autorytarnie uznał, że opinia publiczna jest tak zainteresowana, że należy dać temu posłuch, przyspieszyć. I nie ma nic już na przeszkodzie, żebyśmy to upublicznili - tłumaczył.
Przyznał wówczas, że na liście jest nazwisko Muszyńskiego.
W poniedziałek rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa tłumaczył w rozmowie z TVN24, że lista kandydatów do SN nie zostanie ujawniona. Powoływał się na przepisy RODO.
We wtorek Mitera zmienił jednak zdanie. Stwierdził, że przepisy o dostępie do informacji publicznej obligują Radę do tego, aby na stronie pojawiła się lista kandydatów. Wskazywał, że lista kandydatów pojawi się jednak "dopiero po zakończeniu procesu rekrutacji pod względem formalnym". Jak mówił, nastąpi to "prawdopodobnie pod koniec sierpnia".
Sąd Najwyższy zawiesza przepisy o przechodzeniu w stan spoczynku
Zgodnie z ustawą o SN, która weszła w życie 3 kwietnia, w trzy miesiące od tego terminu - czyli 3 lipca - w stan spoczynku musieli przejść sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. Mogliby oni dalej pełnić swoją funkcję, jeśli - w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy, czyli do 2 maja - złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent wyraziłby zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego SN.
Sąd Najwyższy w czwartkowym komunikacie, że "zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE zastosował środek zabezpieczający i postanowił zawiesić stosowanie przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym z dnia 8 grudnia 2017 r. określających zasady przechodzenia sędziów SN w stan spoczynku – zarówno w zwykłym trybie jak i w przepisach przejściowych".
Kandydaci do Sądu Najwyższego poszukiwani
Pod koniec czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta Andrzeja Dudy o wolnych stanowiskach sędziego w SN. Zgodnie z obwieszczeniem, do objęcia są łącznie 44 wakaty sędziowskie. Zgodnie z ustawą o SN, każda osoba, która spełnia warunki do objęcia stanowiska sędziego SN, mogła zgłosić swoją kandydaturę KRS w terminie miesiąca od dnia obwieszczenia.
Termin na zgłoszenie kandydatur upłynął 29 lipca, ale z uwagi, że była to niedziela - jak informowało Biuro KRS - kandydatury mogły wpływać jeszcze w poniedziałek 30 lipca. W związku z tym, na ostateczne podsumowanie trzeba więc będzie poczekać najprawdopodobniej do drugiej połowy tygodnia.
Jak informowała w czerwcu KRS, kandydaturę zgłasza się przez złożenie karty zgłoszenia kandydata na wolne stanowisko sędziego SN we wskazanej w obwieszczeniu izbie oraz dołącza się do niej – z wyjątkiem gdy kandydatem jest sędzia albo prokurator – informację z Krajowego Rejestru Karnego dotyczącą kandydata oraz zaświadczenie stwierdzające, że jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków sędziego.
Zgodnie z ustawą kandydat na sędziego SN musi m.in. posiadać wyłącznie polskie obywatelstwo, korzystać z pełni praw cywilnych i publicznych, mieć powyżej 40 lat, wyróżniać się wysokim poziomem wiedzy prawniczej, posiadać co najmniej dziesięcioletni staż na stanowisku sędziego, prokuratora, prezesa, wiceprezesa lub radcy Prokuratorii Generalnej lub przez co najmniej dziesięć lat wykonywać w Polsce zawód adwokata, radcy prawnego lub notariusza.
Autor: pk//kg / Źródło: TVN24, PAP