Umowy odszkodowawcze podpisane po wojnie z właścicielami majątku pozostawionego w Polsce będą odtajnione – pisze "Rzeczpospolita". Tak zdecydował minister finansów. Ma to zapobiec wyłudzeniom i pomyłkom.
Odszkodowania wypłacono na mocy tzw. układów indemnizacyjnych – powojennych porozumień odszkodowawczych, które w latach 1948 – 1971 rząd PRL zawarł z 12 krajami, m.in. USA, Wielką Brytanią, Szwajcarią, Francją, Danią, Austrią, Grecją.
Do tej pory lista nieruchomości, za które wypłacono odszkodowania była tajna. Odtajnienie wykazu ma ukrócić nieprawidłowości, jakie od lat dzieją się w Polsce – kiedy spadkobiercy byłych właścicieli bez problemu odzyskują w polskich sądach wypłacone już raz majątki. To wina państwa, które zapłaciło odszkodowanie, a latami nie uporządkowało ksiąg wieczystych - pisze "Rz".
Jak ustaliła "Rz", utajniony do tej pory wykaz zostanie opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów, a "pierwsza ujawniona zostanie lista ponad 10 tys. nieruchomości, za które wypłacono odszkodowania obywatelom USA".
Komplementowanie dokumentacji
Na pełną listę nieruchomości, która liczy kilkadziesiąt tysięcy pozycji (gruntów, kamienic, fabryk, ale także akcji czy obligacji), trzeba będzie poczekać.
Kompletowanie dokumentów jest nie tylko czasochłonne, ale nierzadko również trudne w realizacji. Często potrzebna jest pomoc MSZ, które w imieniu rządu Polski występuje o informacje czy dokumenty - informuje gazeta.
Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy kamienice przejęły gminy, po czym sprzedały mieszkania na własność lokatorom.
Autor: zś//bgr / Źródło: Rzeczpospolita
Źródło zdjęcia głównego: NAC | PAP/EPA