Rząd chce więcej dzieci

 
Rząd kolejnymi udogodnieniami chce przekonać kobiety, by rodziły dzieci
Źródło: TVN24

Co zrobić, by Polki zdecydowały się na dziecko? Według rządu, potrzeba więcej ustaw prorodzinnych. Wszystko po to, by kobieta, która urodzi dziecko nie bała się, że straci pracę czy zabraknie jej środków finansowych.

W Polsce już od 1 stycznia obowiązuje ustawa, dzięki której urlop macierzyński wydłużony został do 20 tygodni. Jeśli zaś matki zdecydują się zrezygnować z urlopu wychowawczego i wrócić do pracy nawet na część etatu, pracodawca przez rok nie będzie mógł jej zwolnić. Jednak - jak przekonują politycy - to za mało, by zachęcić Polki do rodzenia dzieci.

Polsce grozi kryzys demograficzny

Jak pisze "Polska", jeśli w Polsce nadal utrzymywać będzie się tendencja z ostatnich lat to Polsce grozi poważny kryzys demograficzny. Obecnie na jedna parę przypada 1,2 dziecka, co oznacza, że za 25 lat liczba ludności spadnie o ponad 2,5 mln. A to oznacza nie tylko totalne załamanie systemu emerytalnego, lecz także niewydolność gospodarczą.

Zasiłki i wydłużone urlopy macierzyńskie

Według rządu, zapobiec takiej sytuacji mogą kolejne udogodnienia kierowane w stronę młodych rodziców. Już od przyszłego roku pojawić się mają urlopy ojcowskie. A pracodawcy, jeśli zatrudnią osoby po urlopach rodzicielskich, przez trzy lata będą zwolnieni ze składek na fundusz pracy. W kolejnych latach rząd planuje następne ofensywy: kolejne wydłużenie urlopów macierzyńskich, zwiększenie zasiłków rodzinnych, aż do ok. tysiąca złotych rocznie i ułatwienia w zakładaniu domowych żłobków i przedszkoli.

Wychowawcze to strata dobrego pracownika

- Polityka rządu może odnieść skutek odwrotny do zakładanego - mówi dr Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. Według ekspertów, dłuższe urlopy to dla pracodawców utrata dobrego pracownika, aż na 5 miesięcy, i straty finansowe. Podobnie jest z gwarancjami zatrudnienia dla kobiet, które wracają po urlopie wychowawczym. Może się okazać, że pracodawcy będą obawiać zatrudniać młode kobiety. Jednak minister pracy Jolana Fedak uspokaja i zapowiada dalsze posunięcia m.in. podniesienia zasiłków na dzieci, wszechstronną pomoc dla rodzin zastępczych oraz urlopy wychowawcze dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą.

Źródło: tvn24.pl, "Polska", PAP

Czytaj także: