TVN24 | Polska

Konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego

TVN24 | Polska

Autor:
akr
Źródło:
PAP, TVN24
Noga o styczniowej podwyżce stóp procentowych
Noga o styczniowej podwyżce stóp procentowychTVN24 BiS
wideo 2/6
TVN24 BiSNoga o styczniowej podwyżce stóp procentowych

W środę odbyła się konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. We wtorek Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej podwyżce stóp procentowych. W tvn24.pl relacjonowaliśmy konferencję prezesa NBP.

Konferencja była poświęcona ocenie bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 16:32

  Zakończyła się konferencja prezesa NBP. Dziękujemy za uwagę.

 • 16:31

  Podwyżka stóp procentowych ma wiele negatywnych skutków, jednym z nich jest zmniejszanie zdolności kredytowej Polaków, a w związku z tym - ilości udzielanych kredytów. To tak samo uderza w rząd, powyższa koszty obsługi długu.

 • 16:22

  Za mojej prezesury, jeszcze mam pół roku, NBP osiągnął ponad 30 miliardów zysku. To jest bardzo duża suma. 95 procent z tego wpłynęło do budżetu państwa.

 • 16:01

  Biorąc pod uwagę obecną prognozę, ja bym namawiał Radę Polityki Pieniężnej do kolejnej podwyżki stóp procentowych, co najmniej o 50 punktów bazowych.

 • 15:55

  Mnie osobiście się wydaje, i to zdanie podziela większość członków obecnej Rady, że stopa procentowa do 3 procent nie spowoduje żadnych negatywnych skutków w gospodarce, których należałoby się obawiać. Niestety każda podwyżka stóp procentowych powoduje spowolnienie wzrostu gospodarczego.

 • 15:49

  Wszystko w kraju jest na dobrej drodze, choć sytuacja jest trudna.

 • 15:47

  Na koniec mam do przekazania dobrą wiadomość. NBP za ten rok ponownie osiągnął bardzo dobry wynik finansowy, czyli bardzo dobry zysk. Jest to wynik bardzo dobrej pracy kilku departamentów NBP, które dokonały maksymalnego wysiłku, ponosząc pewne ryzyko, dokonując pewnych inwestycji. Ten zysk będzie znacżąco wyższy niż zysk w zesżłym roku, a wówczas wyniósł ponad 9 miliardów złotych.

 • 15:43

  Dążymy możliwie skutecznie i zdecydowanie do obniżenia inflacji do naszego celu inflacyjnego, czyli 2,5 procent, plus minus.

 • 15:39

  Proszę doceniać, że bezrobocie w Polsce nie istnieje. My nie mamy też w Polsce do czynienia z hipernflacją. To jest zwykła inflacja. I ta inflacja będzie maleć. Ona jest przejściowa w okresie, który nas interesuje, czyli dwóch lat.

 • 15:37

  Wpływ zmiany stóp procentowych nigdy nie jest natychmiastowy, następuje dopiero po kilku kwartałach.

 • 15:36

  My podnieśliśmy stopy procentowe wtedy, kiedy było to bezpieczne. Choć była ogromna presja na NBP, by zrobić to kilka miesięcy wcześniej.

 • 15:33

  Czy dalej będziemy podnosić stopy procentowe? Nie wiem w dniu dzisiejszym. Nie wiem, jak Rada Polityki Pieniężnej się do tego odniesie. Zobaczymy, jak to będzie.

 • 15:31

  Nie chcemy, by przez nadmierne dawkowanie "lekarstwa" spowodować bezrobocie.

 • 15:31

  Rośniemy szybciej niż inni, PKB jest wyższe, praktycznie nie ma w Polsce bezrobocia. Trzeba utrzymać te dobre tendencje, a nie popaść w inflację. Ten cały cykl czterech podwyżek stóp procentowych nie ma obniżyć bieżącej inflacji, ale tą popytową, która może wyniknąć za kilka kwartałów.

 • 15:30

  Ta korzystna koniunktura w Polsce ma też drugą stronę, którą jest presja popytowa na ceny.

 • 15:29

  Impuls do wzrostu cen powodują czynniki zewnętrzne. Oczywiście inflacja może być potem rozwijana przez rosnący popyt krajowy. To jest taki wyścig. W czasie pandemii też mieliśmy wzrost dochodów szybszy niż wzrost cen.

 • 15:28

  Sytuacja Polski jest relatywnie dobra na tle innych krajów. Rośniemy szybciej niż inne państwa. PKB już odbudowaliśmy ten, który był przed pandemią. Posuwamy się do przodu. Odrabiamy straty.

 • 15:27

  To nie są moje osobiste projekcje, to są projekcje, które są przygotowywane przez Narodowy Bank Polski. To są przewidywania podobne do projekcji banków centralnych w innych krajach. Czy te przewidywania na pewno się spełnią? Na pewno nie. Jest niemożliwe, by w 100 procentach się sprawdziły. Ale daje to ten luksus, że gdy jakiś parametr ulega zmianie możemy wprowadzać poprawkę do tej projekcji.

 • 15:21

  Przewidujemy, że w pierwszym kwartale tego roku inflacja tymczasowo zmaleje przez zastosowanie tarczy antyinflacyjnej. W drugim kwartale inflacja ponownie wzrośnie, by osiągnąć maksimum około połowy roku, będzie to około 8 procent. Potem inflacja powinna stopniowo maleć. Dopiero w 2023 roku inflacja będzie już na przyzwoitym poziomie, znacząco niższym.

 • 15:20

  To, co teraz przewidujemy też nie bierze pod uwagę perspektyw rozwijania się lub zanikania pandemii. Oceniamy sytuację przy istniejących paramentrach. I ten scenariusz jest umiarkowanie optymistyczny, że pandemia się powoli kończy, że ceny transportu międzynarodowego maleją, że ceny gazu i ropy naftowej się stabilizują. Jedyne, co z pewnością będzie rosło to ceny elektryczności. W miarę upływu czasu te wysokie ceny będą stanowić punkt odniesienia dla inflacji.

 • 15:18

  Alternatywą jest to, że NBP nie będzie przedstawiać państwu projekcji i politycy oraz media nie będą mówić o nietrafionych przewidywaniach. Ale jest ogromna potrzeba tych prezentacji dla przedsiębiorców i zwykłych zjadaczy chleba.

 • 15:16

  W niektórych mediach jest to przedstawiane, jako nieumiejętność NBP do tworzenia projekcji, To jest niepoważne.

 • 15:15

  Ogólnie co do projekcji NBP i wszystkich banków centralnych na świecie, a także wszystkich projekcji ekonomicznych, my w danym momencie, biorąc pod uwagę obecne parametry przewidujemy, co stanie się w nadchodzących kwartałach. Ale robimy to przyjmując, że istniejące parametry w danej sytuacji są takie, jakie są. To nie jest przewidywanie, co będzie, jakby nagle spadł meteor, wybuchł wulkan, czy jakaś nagła choroba opanowała świat. Tu wchodżą w grę miliony różnych zmiennych. Po zrobieniu projekcji najlepsi eksperci dokonują pewnych korekt biorąc pod uwagę to, co może się wydarzyć. Było rzeczą niemożliwą, żeby ktoś w 2019 roku przewidział, że będzie pandemia, że będą lockdowny, że to spowoduje zapaść gospodarczą na całym świecie i że wybuchnie ogromna inflacja w skali światowej, gdzie nastąpi kilkukrotne nawet podrożenie podstawowych elementów życia gospodarczego. To nie było możliwe do przewidzenia.

 • 15:11

  Ostatni czas charakteryzowała niepewność. Gdy podejmowaliśmy decyzje o podwyżce stóp procentowych oczywiste było, że gospodarka jest na dobrym kursie wzrostowym, że się nie załamuje, że przetrwamy pandemię, że inflacja jest utrwalona i że można te stopy już podnosić bezpiecznie.

 • 15:08

  Chcę przypomnieć, że wszystkie międzynarodowe instytucje, a także wszyscy rozsądni ekonomiści zgadzają się, że NBP zaczął podnosić stopy procentowe we właściwym momencie, wybranym racjonalnie.

 • 15:07

  Niektórzy sugerują, że NBP powinien tak mocno mrozić gospodarkę, podnosić stopy procentowe, by za wszelką cenę zdusić wzrost cen. My nie jesteśmy skłonni zapłacić ceny wysokiego bezrobocia.

 • 15:05

  Rozpoczęła się konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego.

 • 14:52

  Narodowy Bank Polski znacząco podwyższył prognozy inflacji - wynika z przesłanej pod koniec grudnia odpowiedzi prezesa banku centralnego Adama Glapińskiego na pytania Business Insider Polska. Szef NBP przewiduje, że za blisko połowę inflacji w 2022 roku odpowiadać będą ceny energii. Szczyt wzrostu cen będzie miał natomiast miejsce w czerwcu.

 • 14:52

  Konferencja ma być poświęcona ocenie bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce.

 • 14:51

  Dzień dobry. Niebawem rozpocznie się konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego. Zapraszamy na relację.

Podniesienie stóp procentowych i inflacja

We wtorek Rada Polityki Pieniężnej podniosła wszystkie stopy procentowe NBP o 50 pkt. bazowych. Stopa referencyjna wzrosła do 2,25 proc., stopa lombardowa do 2,75 proc., stopa depozytowa do 1,75 proc., stopa redyskonta weksli do 2,30 proc., a stopa dyskontowa 2,35 proc.

Stopa referencyjna NBPPAP

W listopadzie - zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego - inflacja w Polsce wyniosła 7,8 procent rok do roku. To poziom niewidziany od grudnia 2000 roku, kiedy inflacja wyniosła 8,5 procent rok do roku.

Inflacja w listopadziePAP/Maciej Zieliński

Autor:akr

Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości