Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych

Autor:
kris,
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Defratyka o styczniowej podwyżce stóp procentowych
Defratyka o styczniowej podwyżce stóp procentowychTVN24 BiS
wideo 2/13
TVN24 BiSDefratyka o styczniowej podwyżce stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podniosła we wtorek główną, referencyjną stopę procentową o 50 punktów bazowych do poziomu 2,25 procent. Taki wzrost zakładała większość ekonomistów.

RPP podczas wtorkowego posiedzenia, po raz czwarty z rzędu, zdecydowała o podwyżkach stóp procentowych. Uchwała wejdzie w życie w środę, 5 stycznia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Stopy procentowe w Polsce

Stopy procentowe NBP po wtorkowej decyzji:

- stopa referencyjna 2,25 proc. w skali rocznej;

- stopa lombardowa 2,75 proc. w skali rocznej;

- stopa depozytowa 1,75 proc. w skali rocznej;

- stopa redyskonta weksli 2,30 proc. w skali rocznej;

- stopa dyskontowa weksli 2,35 proc. w skali rocznej.

Po podwyżce stopa referencyjna osiągnie najwyższy poziom od sierpnia 2014 roku.

PAP/Adam Ziemienowicz

NBP o podwyżkach stóp procentowych

Jak wskazano w informacji na temat wtorkowej decyzji RPP, jej decyzje w kolejnych miesiącach będą nadal nakierowane na obniżenie inflacji do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie, przy uwzględnieniu kształtowania się sytuacji koniunkturalnej, tak aby zapewnić średniookresową stabilność cen, a jednocześnie wspierać zrównoważony wzrost gospodarczy po globalnym szoku pandemicznym.

"Ocena Rady dotycząca skali łącznego zacieśnienia monetarnego niezbędnego dla realizacji powyższych celów będzie uwzględniała napływające informacje dotyczące perspektyw inflacji oraz wzrostu gospodarczego, w tym perspektyw sytuacji na rynku pracy" - podkreślono w informacji.

Jak dodano, NBP może nadal stosować interwencje na rynku walutowym oraz inne instrumenty przewidziane w Założeniach polityki pieniężnej. Terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych.

INFORMACJA PO STYCZNIOWYM POSIEDZENIU RPP

Podwyżki stóp procentowych

Od maja 2020 roku do września 2021 roku główna stopa procentowa w Polsce była najniższa w historii i wynosiła 0,10 procent. W październiku główna stopa banku centralnego wzrosła z 0,1 do 0,5 procent. Była to pierwsza podwyżka od maja 2012 roku. W listopadzie główna stopa procentowa wzrosła o 75 punktów bazowych, a w grudniu o 50 punktów bazowych.

Było to ostatnie posiedzenie RPP w dotychczasowym składzie. 25 stycznia kadencję w RPP zakończą Eugeniusz Gatnar oraz Jerzy Kropiwnicki.

Konferencję prasową prezesa NBP i jednocześnie przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego zaplanowano na środę. Konferencja ma się rozpocząć o godzinie 15.00.

Stopy procentowe, WIBOR, rada kredytu

Decyzje RPP dotyczące stóp procentowych mają wpływ na WIBOR (trzymiesięczny, sześciomiesięczny), co jednocześnie przekłada się na raty kredytów.

Wcześniej, jeszcze przed decyzją RPP, Bartosz Turek, analityk HRE Investments, zwracał uwagę, że rosnący pod koniec 2021 roku koszt pieniądza w Polsce spowodował, że osoby posiadające złotowy kredyt mieszkaniowy albo mają już o jedną czwartą wyższą ratę, albo niebawem dostaną informację o takiej podwyżce. Jeszcze kilka kwartałów temu takie zmiany były spodziewane w horyzoncie 2-3 lat. W praktyce zaszły one w zaledwie 3 miesiące.

Przypomniał, że zmiany kosztu pieniądza rozpoczął wzrost stopy referencyjnej NBP z poziomu 0,1 proc. we wrześniu do 1,75 proc. w grudniu. Jeszcze mocniej w tym czasie wzrosły notowania WIBOR-u, co znaczy, że banki są już pewne kolejnych podwyżek stóp. WIBOR w popularnej wersji trzymiesięcznej (częsty składnik oprocentowania kredytów hipotecznych) wzrósł z poziomu 0,24 proc. we wrześniu do 2,54 proc. na koniec 2021 roku.

Autor:kris, mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości