Kobieta, która straciła dziecko, nie powinna przebywać w sali razem z innymi ciężarnymi lub kobietami, które urodziły zdrowe dzieci - to jeden z zapisów standardów opieki okołoporodowej w sytuacji niepowodzeń położniczych, które w czwartek weszły w życie.
Standardy opieki okołoporodowej w ciąży z powikłaniami przygotowało poprzednie kierownictwo resortu zdrowia, rozporządzenie w tej sprawie podpisał minister Marian Zembala.
Standardy opieki nad ciężarną w przypadku występowania powikłań określają sposoby postępowania w najczęstszych patologiach ciąży i głównych przyczynach umieralności i zachorowalności okołoporodowej zarówno matek, płodów, jak i noworodków. Zapisy uwzględniają także sytuacje, gdy dochodzi do poronienia, urodzenia dziecka martwego, niezdolnego do życia lub obarczonego letalnymi schorzeniami. Dotyczą także tych kobiet, które spodziewają się urodzenia chorego dziecka. Zgodnie z nowymi zasadami nie powinny wtedy leżeć na jednej sali ze świeżo upieczonymi matkami ani z tymi, które spodziewają się dziecka.
- Staramy się wyjść naprzeciw tym zapotrzebowaniom. Uważam, że zatrudnienie psychologa na naszym oddziale było jedną z najlepszych decyzji personalnych, jakie podjąłem - podkreśla dr Wojciech Cnota ze szpitala miejskiego w Rudzie Śląskiej
Mierzyć wyżej
Do tej pory sytuacja w polskich szpitalach wyglądała różnie. Niektóre oferowały osobne sale, ale nie wszystkie.
- Zdarzało się, że po diagnozie, w której stwierdzono, że serce dziecka nie bije, pacjentka leżała na tej samej sali, na której co dwie godziny przychodziła położna z aparatem KTG i musiała wysłuchiwać bicia serca dziecka innej kobiety - wyjaśnia Małgorzata Bronka ze Stowarzyszenia Rodziców po Poronieniu. Kobiety, które mają za sobą to bolesne doświadczenie, pozytywnie oceniają nowe przepisy.
- Sama byłam w takiej sytuacji i wiem, że to nie jest przyjemne psychicznie patrzeć na te maluszki. Uważam, że kobiety powinny dostawać osobne sale - zaznacza Marcelina, mama dwudniowej Poli.
Autorzy standardów wskazują, że w sytuacji utraty dziecka szczególnie ważne jest poszanowanie praw pacjentki przez personel medyczny, w szczególności poszanowanie prawa do uzyskania informacji o warunkach rejestracji martwego urodzenia w urzędzie stanu cywilnego. W standardach zapisano także, że po przekazaniu kobiecie informacji o śmierci lub ciężkiej chorobie dziecka lekarz powinien dać jej czas na możliwość oswojenia się z tą sytuacją, zanim wyjaśni jej szczegółowo przyczyny tego niepowodzenia i zanim podejmą decyzję o dalszym postępowaniu. Na życzenie pacjentki należy jej też umożliwić wsparcie psychologiczne i wsparcie bliskich. Personel powinien ją traktować z szacunkiem, a badania i zabiegi powinny być wykonywane w intymnej atmosferze.
- Pomysł ministerstwa jest absolutnie korzystny dla mam, które tracą dzieci albo rodzą dzieci ciężko chore, a logistykę musimy dopracować - komentuje dr Wojciech Cnota.
Powikłania w ciąży
Najczęstszymi przyczynami powikłań w ciąży są nadciśnienie tętnicze, przedwczesny poród, ciąża bliźniacza, niedotlenienie wewnątrzmaciczne płodu oraz krwotok położniczy. Rozporządzenie określa poszczególne elementy opieki medycznej w takich sytuacjach, m.in. zakres niezbędnych badań diagnostycznych, świadczeń profilaktycznych i leczniczych, a także miejsce ich udzielania. Narodowy Fundusz Zdrowia w poniedziałek przedstawił projekt zarządzenia, którego celem jest zwiększenie dostępności do świadczeń z zakresu opieki psychologicznej i położnej podstawowej opieki zdrowotnej, kobietom od 21. tygodnia ciąży i w połogu (6 tyg. po porodzie), u których w trakcie trwania ciąży rozpoznano wady rozwojowe płodu. Projekt przewiduje także możliwość korzystania ze wsparcia psychologicznego dla rodzin tych kobiet.
Autor: kg//gak / Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24