Rosyjska siatka szpiegowska w Polsce. Areszt dla trzech kolejnych osób

Autor:
ks/kab
Źródło:
PAP
Kamiński: ABW zatrzymała podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami. Przygotowywali akty dywersji
Kamiński: ABW zatrzymała podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami. Przygotowywali akty dywersjiTVN24
wideo 2/2
TVN24Kamiński: ABW zatrzymała podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami. Przygotowywali akty dywersji

Trzy kolejne osoby, związane ze sprawą szpiegowania na rzecz Rosji, trafiły do aresztu. Wcześniej w śledztwie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i lubelskiego wydziału Prokuratury Krajowej tymczasowo aresztowano sześć osób.

Informację o tymczasowym aresztowaniu kolejnych trzech osób potwierdził Polskiej Agencji Prasowej Dział Prasowy Prokuratury Krajowej. "Sąd w pełni podzielił stanowisko prokuratora, uwzględnił wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące wobec trzech osób" - podała PK.

Prokuratura KrajowaTVN24

Wcześniej w śledztwie ABW dotyczącym siatki szpiegów podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi, tymczasowo aresztowane zostało sześć osób. Łącznie w tej sprawie tymczasowo aresztowanych jest dziewięć osób.

Kamiński: przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu

W czwartek szef MSWiA i minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński potwierdził informację o rozbiciu przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego siatki szpiegowskiej działającej na rzecz Rosji. - W ostatnich dniach Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dziewięć osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Podejrzani prowadzili działania wywiadowcze przeciwko Polsce oraz przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu - powiedział minister. Zaznaczył przy tym, że zatrzymani to cudzoziemcy zza wschodniej granicy.

Jak poinformował minister, materiał dowodowy wskazuje, że grupa podejrzanych prowadziła monitoring tras kolejowych. - Do jej zadań należało między innymi rozpoznawanie, monitorowanie i dokumentowanie transportów z uzbrojeniem realizowanych na rzecz Ukrainy. Podejrzani przygotowywali się również do akcji dywersyjnych mających na celu sparaliżowanie dostaw sprzętu, broni oraz pomocy dla Ukrainy - podkreślił.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Zagrożenie było realne". Błaszczak o rozbiciu siatki szpiegowskiej

Podejrzany w tej sprawie po zatrzymaniu zostali doprowadzeni do Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie, który nadzoruje śledztwo ABW. "Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prowadzenia działalności na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej" - informował wcześniej Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Za zarzucone czyny podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości