Polska jest zaniepokojona ustaleniami Departamentu Stanu USA dotyczącymi nieprzestrzegania przez Rosję traktatu o likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu (INF) - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych w swoim komunikacie. Resort oczekuje wyjaśnień Rosji w tej sprawie.
Opublikowany przez Departament Stanu we wtorek coroczny raport ws. kontroli zbrojeń, stwierdza, że "USA ustaliły, że Rosja łamie swe zobowiązania wynikające z układu INF". Chodzi o traktat z 1987 roku o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu (z ang. Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces).
Układ został podpisany przez Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa. Zakazuje on produkcji i testowania pocisków balistycznych i manewrujących o zasięgu od 500 do 5500 km.
Polskie MSZ wydało w środę komunikat, w którym wyraziło swoje zaniepokojenie ustaleniami Amerykanów. W komunikacie przesłanym mediom napisano:
"Traktat INF jest jednym z fundamentów reżimu kontroli zbrojeń i rozbrojenia jądrowego, który likwidował całą kategorię uzbrojenia, w istotny sposób przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa w Europie. Jego podważenie byłoby poważnym wyzwaniem dla bezpieczeństwa europejskiego".
Oświadczenie @MSZ_RP ws. informacji o nieprzestrzeganiu przez #Rosja Traktatu INF https://t.co/7s3DqzPdVS #rozbrojenie
— MSZ RP (@MSZ_RP) lipiec 30, 2014
"Oczekujemy wyjaśnień"
Resort oczekuje, że Rosja "skorzysta z możliwości jaką daje m.in. mechanizm konsultacyjny ze Stanami Zjednoczonymi i udzieli obszernych wyjaśnień w sprawie zastrzeżeń odnośnie do właściwej implementacji Traktatu INF". MSZ oczekuje też, że Rosja powróci do przestrzegania traktatu, wypełniając tym samym swoje zobowiązania międzynarodowe. "Obecna sytuacja potwierdza znaczenie polityki nuklearnego odstraszania NATO przyjętej wraz z Koncepcją Strategiczną podczas szczytu Sojuszu w Lizbonie w 2010 r." - podkreślono.
W komunikacie zapowiedziano, że Polska podejmie z sojusznikami z NATO konsultacje w sprawie informacji o nieprzestrzeganiu przez Rosję Traktatu INF w celu jej całkowitego wyjaśnienia.
Autor: db//gak / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Vladimir Rodionov