Polski rząd "chciałby cofnąć Europę do poziomu integracji z lat 50."

Czy grozi nam Polxit?
Czy grozi nam Polxit?
Gośćmi programu "Horyzont" byli prof. Aleksander Smolar oraz Jan Rokita

W Unii Europejskiej nie ma "żadnej energii integracyjnej" - stwierdził Jan Rokita w programie "Horyzont" w TVN24. Z kolei zdaniem prezesa Fundacji Batorego, prof. Aleksandra Smolara, polski rząd "w rocznicę Traktatu Rzymskiego chciałby cofnąć Europę do tego poziomu integracji, który wówczas istniał, czyli w połowie lat 50.".

- Jeśli ten problem "dwóch prędkości" (Unii Europejskiej, o którym przywódcy największych krajów Wspólnoty mówią od kilku tygodni - red.) rozważać na poziomie sloganów politycznych i teorii ogólnej, to wydaje się, że to jest jakiś naturalny, logiczny trend w dzisiejszej Unii Europejskiej. Jeśli ten slogan próbować przełożyć na jakikolwiek konkret, to okazuje się, że za każdym konkretem ściślejszej współpracy rysują się faktyczne i dobrze nam znane problemy, które na tym etapie są nie do rozwiązania - ocenił Rokita.

"Polityczne slogany"

Jako przykłady takich problemów podał kwestię unii obronnej, gdy cały szereg krajów nie chce alternatywnej struktury wobec NATO, fiskalnej, gdy Niemcy nie podzielają opinii na temat finansowania długów południa Europy i relokacji imigrantów jako warunku istnienia strefy Schengen, kiedy wiele krajów nie akceptuje tego warunku.

- Innymi słowy, ta przyśpieszona, wzmocniona współpraca nie ma się w dzisiejszej Europie realnie o co "zaczepić" - mówił Rokita. - Dlatego mówię, że ona jest politycznym sloganem - dodał.

- W najbliższym czasie nie będzie żadnej sprawy w Unii Europejskiej, w której można liczyć na jednolitość poglądów - ocenił Rokita. - To jest realna niemożliwość - dodał.

Grozi nam Polexit?

Profesor Aleksander Smolar zaznaczył jednak, że budowa federalnej Europy, w której powyższe kwestie byłyby ujęte w jedną strukturę, nie jest niczyim celem.

Smolar nie widzi też niebezpieczeństwa opuszczenia Unii Europejskiej przez Polskę. - Nawet przy całym eurosceptycyzmie, głoszeniu chwały, suwerenności jako wartości absolutnej, przywódcy (Prawa i Sprawiedliwości - red.) podkreślają równocześnie, że nie ma mowy o wyjściu z Unii - mówił prezes Fundacji Batorego. Dodał jednak, że można dostrzec proces marginalizacji Polski, która nie bierze udziału w "energii integracyjnej". Z kolei w opinii Jana Rokity, PiS "traktuje obecność Polski w Unii Europejskiej jako geopolityczną polisę ubezpieczeniową wobec zagrożenia ze Wschodu". - Zawsze, jakby przyszło co do czego, oni będą w ostatecznym rozrachunku za Unią, a nie przeciw Unii, podobnie jak większość polskiego społeczeństwa w tej chwili - komentował Jan Rokita. - To wszystko może się zmienić, jak np. Unia będzie się rozpadać, gdyby do takiego procesu doszło - zaznaczył.

Powrót do lat 50-tych

- Polski rząd w rocznicę Traktatu Rzymskiego chciałby cofnąć Europę do tego poziomu integracji, który wówczas istniał, czyli w połowie lat 50-tych - ocenił prof. Aleksander Smolar. Zdaniem profesora w takim kształcie więź Polski z Unią Europejskiej ograniczałaby się do czterech wolności, czyli wolność przemieszczania dóbr, kapitału, ludzi i usług. - To jest luźniejsza więź, niż ta, którą premier Cameron akceptował przed Brexitem - komentował prof. Smolar.

Dwa trendy

Jan Rokita zauważa dwa trendy w podejściu PiS do spraw europejskich.

- Z jednej strony, jak przychodzi do takich sytuacji, jak ta z Tuskiem ostatnio, to pojawiają się bardzo spektakularne oświadczenia i gesty na temat suwerenności i nieakceptowania wspólnotowych mechanizmów Unii Europejskiej. To zresztą jest w jakiś sposób zrozumiałe, dlatego, że rząd polski jest w konflikcie z instytucjami wspólnotowymi z Komisją (Europejską - red.) na czele odkąd toczy się procedura z Trybunałem Konstytucyjnym, (która) do tej pory nie została zamknięta - ocenił polityk.

Rokita: politycy PiS są pragmatyczni i grają albo jedną, albo drugą kartą
Rokita: politycy PiS są pragmatyczni i grają albo jedną, albo drugą kartą

Rokita przypomniał także wywiady, jakich udzielił Jarosław Kaczyński, w których zaznaczał, że Unia potrzebuje silnego prezydenta, przesunięciu finansów z europejskiej polityki rolnej na wojsko, a także oświadczenia dotyczące tego, że Unia powinna być mocarstwem, bo tylko to może zapewnić bezpieczeństwo wobec Rosji. - Tak naprawdę ten trend suwerennościowy i mocarstwowy to są dwie rzeczy, które są mało spójne - mówił Rokita.

Zdaniem gościa „Horyzontu” politycy PiS są pragmatyczni i w zależności od okoliczności grają jedną albo drugą kartą.

Zobacz całą rozmowę w programie "Horyzont":

Jan Rokita i Aleksander Smolar
Jan Rokita i Aleksander Smolartvn24

Autor: AG/adso / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: P. Tracz/KPRM

Pozostałe wiadomości

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w wywiadzie dla amerykańskiej stacji Fox News powiedział, że Rosja próbuje zrujnować ukraińską gospodarkę by wywołać kolejną falę uchodźców. W jego opinii to zbrodnia wojenna.

Szef MSZ: Rosja chce zrujnować ukraińską gospodarkę, by wywołać kolejną falę uchodźców

Szef MSZ: Rosja chce zrujnować ukraińską gospodarkę, by wywołać kolejną falę uchodźców

Źródło:
PAP

Współpracownik niemieckiego europosła populistycznej Alternatywy dla Niemiec jest oskarżony o szpiegowanie dla Chin. Deputowany do Bundestagu z ramienia AfD Petr Bystron jest oskarżany przez czeski wywiad o branie pieniędzy od portalu Voice of Europe - de facto rosyjskiej agentury. To tylko dwa najnowsze skandale związane z AfD. Jak ostatnio podał tygodnik "Der Spiegel", manifest AfD miała napisać na Kremlu jedna z głównych propagandystek Władimira Putina.

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Kierwiński zagroził konsekwencjami za szkalowanie jego imienia. Włoska "La Repubblica" pisze, że atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii. Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, który zapisał się w oscarowej historii kina. Oto rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 6 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 6 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 6 maja

Źródło:
tvn24.pl TVN24, PAP

Pogoda na dziś. Poniedziałek 6.05 przyniesie części kraju przelotne opady deszczu oraz burze. Wyładowaniom towarzyszyć będą silne porywy wiatru. Termometry pokażą od 16 do 24 stopni.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 6.05. Burzowo w części kraju, jest szansa na rozpogodzenia

Pogoda na dziś - poniedziałek, 6.05. Burzowo w części kraju, jest szansa na rozpogodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24