W wielu miastach Polski samorządy organizowały swoim mieszkańcom imprezy sylwestrowe – w wielu zrezygnowano z pokazów pirotechnicznych, a zamiast tego oferowano pokazy świetlne z użyciem dronów lub laserów.
Tuż przed godziną 20 na placu Bankowym w Warszawie rozpoczął się koncert sylwestrowy organizowany przez TVN i urząd miasta. Podczas imprezy publiczność bawiła się przy przebojach największych gwiazd polskiej muzyki.
Miejsce sztucznych ogni zajął pokaz laserów. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zdecydował, że po raz drugi stołeczny sylwester odbędzie się bez fajerwerków. - Podjąłem decyzję, że i w tym roku na warszawskim sylwestrze nie będzie fajerwerków. Chcemy dać dobry przykład i liczymy na wsparcie mieszkańców. Pomóżmy wspólnie zwierzakom - przekonywał Rafał Trzaskowski.
"Uśmiechajmy się do siebie, a świat stanie się lepszy"
Miejski sylwester w Poznaniu rozpoczął się o godzinie 22 występami dj-ów, między innymi Neevalda, Bartesa i Matthew Clark’a. Po godzinie 23 na scenie na wystąpił Krzysztof Zalewski z zespołem, któremu gościnnie towarzyszyła Monika Brodka.
Tuż przed północą noworoczne życzenia dla mieszkańców złożyła zastępczyni prezydenta Poznania Katarzyna Kierzek-Koperska.
- Życzę wam, abyście nie bali się marzeń i wierzyli w to, że mogą się spełnić. Odnośmy się do siebie z czułością, jak mówi nasza wspaniała noblistka Olga Tokarczuk (…) uśmiechajmy się do siebie, a świat na pewno stanie się choć trochę lepszy – powiedziała.
O północy w ramach miejskiej imprezy sylwestrowej rozpoczął się kilkuminutowy pokaz pirotechniczny, po którym na scenie wystąpił Kamil Bednarek. Noworoczna zabawa na placu Wolności zakończyła się o godzinie 2 nad ranem.
Confetti i pokaz świetlny w Krakowie
Na krakowskim sylwestrze nie było pokazu pirotechnicznego. O północy ze sceny na Rynku Głównym wystrzelone zostało w niebo confetti, a publiczność mogła obejrzeć efektowny pokaz świetlny. Chwilę przed nastaniem Nowego Roku Krystyna Prońko zaśpiewała "Jesteś lekiem na całe zło". Życzenia krakowianom i turystom złożył wiceprezydent miasta Jerzy Muzyk.
Koncert na Rynku Głównym otworzył Jan-rapowanie, a po nim w ramach projektu "Albo inaczej", który polega na prezentacji znanych piosenek w nowych aranżacjach wystąpili Andrzej Dąbrowski i Krystyna Prońko, Ten Typ Mes, Te-tris oraz Emil Blef, Rahim & Fokus, Piotr Zioła, Rosalie, Paulina Przybysz i Ralph Kaminski. Po północy zagrał duet The Dumplings.
Zabawę w Nowej Hucie prowadził jako didżej polski dziennikarzy muzyczny Hirek Wrona. Potańcówka urządzona w namiocie ustawionym w Alei Róż była zwieńczeniem obchodów 70-lecia dzielnicy.
Z kolei Rynek Podgórski zamienił się w wielką salę balową, otoczoną 700 krzesłami, na których mogły przysiąść panie czekające na zaproszenie do tańca. Wodzireje prowadzili naukę tańców towarzyskich od rumby i samby po salsę, walca i twista, a chętnych było bardzo wielu.
Confetti zamiast fajerwerków. Niepełnosprawni wystąpili z gwiazdami
Wrocławianie przywitali Nowy Rok podczas zabawy sylwestrowej na Rynku. Impreza przebiegała pod hasłem "Wrocław Respect", a podczas koncertu niepełnosprawni artyści wystąpili z gwiazdami muzyki młodego pokolenia.
Pod sceną wyznaczono specjalne miejsce dla osób poruszających się na wózkach, a cześć koncertu sylwestrowego była tłumaczona na język migowy. Tak jak w poprzednich latach przywitanie nowego roku odbyło się bez pokazów pirotechnicznych. O północy zamiast fajerwerków wystrzelono w powietrze kilkaset kilogramów confetti.
Na wrocławskim Rynku ustawiono scenę o powierzchni 300 metrów kwadratowych, na której w trakcie koncertu wyświetlano między innymi wizualizacje wrocławskich mostów - Rędzińskiego, Grunwaldzkiego i Tumskiego.
Wrocławianie bawili się w przy muzyce między innymi Kamila Bednarka, Ewy Farnej oraz chóru Sound'n'Grace. Na scenie wystąpili też akrobaci ze spektaklem "Prometeusz" i bębniarze Beats Beasts.
Według policji zabawa sylwestrowa przebiegała spokojnie. - Również w innych częściach miasta nie odnotowaliśmy poważniejszych zdarzeń - powiedział st. sierż. Krzysztof Marcjan z biura prasowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.
Liczne koncerty w Gdańsku
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz złożyła o północy noworoczne życzenia mieszkańcom Gdańska. Przypomniała, że początek 2019 roku był dla gdańszczan tragiczny w związku z zabójstwem prezydenta Pawła Adamowicza.
- Ten kończący się rok dla wielu z nas był smutny. Mam nadzieję, że następny rok będzie lepszy. Kochajcie się, miejcie wielkie serca, takie jak tylko gdańszczanie mieć potrafią, bo ja w was wierzę - mówiła.
Na pożegnanie 2019 roku zorganizowano sześć imprez w kilku dzielnicach Gdańska. Zabawę rozpoczął specjalny sylwester dedykowany dzieciom i młodzieży, podczas którego na Targu Węglowym wystąpiła zwyciężczyni ubiegłorocznej edycji Eurowizji Junior Roksana Węgiel.
Koncert główny Gdańskiej Nocy Sylwestrowej odbył się na Długich Ogrodach. Gwiazdą wieczoru był zespół Zakopower. W amfiteatrze Parku Oruńskiego wystąpił zespół Vox, a zespół Nocny kochanek zagrał na scenie zlokalizowanej przy Hali Olivia na Przymorzu. Z kolei duet Kalwi&Remi grał na molo w Brzeźnie, zaś Happysad w Jarze Wilanowskim.
Według informacji podanych przez dyżurnego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku bryg. Tomasza Szulca do godziny 1 w sylwestrową noc odnotowano 32 zdarzenia w całym województwie pomorskim.
- Najwięcej wypadków spowodowanych przez zabawę fajerwerkami miało miejsce w Gdańsku. Były to między innymi pożary śmietników i krzaków. W jednym z bloków na balkon wpadła petarda. Na szczęście nikomu nic się nie stało - mówił Szulc.
Pokaz świetlny dronów w Łodzi
W Łodzi zamiast na fajerwerki postawiono na widowisko z udziałem około 300 dronów podświetlonych diodami LED. Kilka minut po północy, przy dźwiękach muzyki, pojawiły się na niebie - tworzyły obrazy kilkudziesięciometrowej wielkości. Świetlny spektakl trwał kilkanaście minut.
Zgodnie z zapowiedziami, na rynku wydzielono specjalną strefę dla rodzin z dziećmi. Wprowadzono zakaz wnoszenia alkoholu, szklanych butelek oraz materiałów pirotechnicznych. Przed sylwestrem prezydent Łodzi Hanna Zdanowska apelowała do łodzian o wstrzymanie się od wystrzeliwania fajerwerków i "świętowanie bez wytwarzania dodatkowych odpadów, w sposób bezpieczny i przyjazny dla zwierząt i środowiska".
Wygląda na to, że wielu mieszkańców posłuchało tego apelu, ponieważ na samym rynku nie odpalono ani jednego fajerwerku. Sztuczne ognie pojawiały się jedynie na niebie poza Manufakturą.
Ekologicznego trendu w witaniu Nowego Roku nie zauważyła natomiast łódzka straż pożarna, która po północy odnotowała około 20 przypadków zaprószenia ognia w miejscach publicznych, czyli - jak zaznaczył oficer dyżurny Komendy Miejskiej PSP - mniej więcej tyle samo, co w latach ubiegłych.
Pokaz laserowy w Białymstoku
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski ocenił, że 2019 rok był dobrym dla miasta i życzył mieszkańcom podczas miejskiego sylwestra, by rozpoczynający się 2020 rok przyniósł zadowolenie każdemu osobiście i miastu jako społeczności.
Tadeusz Truskolaski przekazał na scenie symboliczne klucze do miasta przewodniczącemu rady nadzorczej Jagiellonii Białystok SSA Wojciechowi Strzałkowskiemu i przedstawicielowi kibiców piłkarskich Andrzejowi Jakubowskiemu.
Gwiazdą miejskiego sylwestra w Białymstoku była Sarsa. Miasto nie organizowało pokazu fajerwerków - zastąpił go pokaz laserowy.
Marcin Gawryluk z biura prasowego podlaskiej policji poinformował, że do około godziny 1 w nocy, policja nie odnotowała poważniejszych zdarzeń związanych z sylwestrową nocą w regionie.
Lublin bawił się na Placu Litewskim
W Lublinie witano Nowy Rok na Placu Litewskim, w centrum miasta. Główną atrakcją był występ big-bandu Tomasz Momot Orkiestra.
Zabawę rozpoczął o godzinie 21 na Placu Łokietka pokaz fireshow w wykonaniu artystów między innymi z lubelskiej fundacji Sztukmistrze. Żonglowali ogniem, prezentowali efekty pirotechniczne. Były też występy kabaretowe i cyrkowe. W tym czasie na głównej scenie, na Placu Litewskim grał DJ Alan White.
Policja nie odnotowała poważnych zdarzeń. - Noc sylwestrowa upływa spokojnie, było tylko kilka interwencji domowych – powiedziała po północy podkomisarz Anna Kamola z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Także strażacy nie odnotowali poważnych interwencji.
Lady Pank w Rzeszowie
W Rzeszowie podczas koncertu w centrum miasta najpierw wystąpił Mesajah, potem na scenie pojawił się Adamo Rudnik. Największą atrakcją wieczoru był występ Lady Pank.
Przed północą życzenia mieszkańcom Rzeszowa złożył prezydent miasta Tadeusz Ferenc. Noworoczną imprezę uświetnił również pokaz laserów. Zabawa przebiegła spokojnie, policja nie odnotowała poważniejszych zdarzeń.
Śląsk zrezygnował ze sztucznych ogni
Śląsk pożegnał stary i przywitał nowy rok 2020 podczas Sylwestrowej Mocy Przebojów na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Gospodarzami imprezy były władze Katowic, telewizja Polsat oraz samorząd województwa śląskiego, do którego należy Stadion Śląski.
Przed północą noworoczne życzenia złożyli marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski oraz prezydent Katowic Marcin Krupa.
Podczas kilkugodzinnej zabawy na olbrzymiej scenie pojawili się wykonawcy z Polski i z zagranicy. Widzowie i telewidzowie mogli usłyszeć zarówno utwory, które zyskały popularność w ostatnich miesiącach – między innymi "Ona by tak chciała" Ronniego Ferrari i "Mama ostrzegała" zespołu Daj to Głośniej – jak i stare hity, na przykład "Chihuahua" w wykonaniu DJ BoBo, od której rozpoczęła się sylwestrowa zabawa czy "Coco Jumbo" LayZee Aka Mr President.
Wśród wykonawców znaleźli się też między innymi Maciej Maleńczuk, Sławomir, Captain Jack, Feel, Piersi, Cleo i Enej. Wykonywali oni swoje własne utwory, jak i covery dawnych hitów. Po północy publiczności zaprezentował się też Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", który zaśpiewał powszechnie znaną piosenkę: "Szła dzieweczka do laseczka".
Ze względu na otoczenie stadionu, położonego w Parku Śląskim, w pobliżu Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, organizatorzy po raz kolejny postanowili zrezygnować z tradycyjnego pokazu sztucznych ogni. Dla uczestników zabawy organizatorzy komunikacji zapewnili dodatkowe tramwaje i autobusy sprzed Stadionu Śląskiego, a Koleje Śląskie uruchomiły dodatkowe nocne pociągi z dworca w Katowicach.
Zakopane bez petard w miejscach publicznych
Na zakopiańskiej Równi Krupowej odbył się Sylwester Marzeń z TVP. Zabawę w mieście pod Giewontem rozpoczął zespół Golec uOrkiestra & Gromee przebojem "Górą ty". Na sylwestrowej estradzie w Zakopanem wystąpią Natalia Oreiro, znana z serialu "Zbuntowany anioł", a także zwyciężczyni tegorocznej Eurowizji Junior Viki Gabor oraz między innymi Chris Norman, Zenon Martyniuk, Maryla Rodowicz, Weekend, Boys, Kombi, Stefano Terrazzino, Chico & The Gypsies, Modern Talking, Bayer Full, Smokie.
Według uchwalonej przez zakopiańskich radnych tuż przed świętami uchwały w mieście nie wolno odpalać materiałów pirotechnicznych w miejscach publicznych.
Autor: asty//kg / Źródło: PAP