Będę prosił minister Annalenę Baerbock, by rząd niemiecki w kreatywny sposób pomyślał o tym, jak znaleźć formę rekompensaty strat wojennych czy zadośćuczynienia - zapowiedział w Berlinie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak mówił, minister "ma świadomość, jak ważną rolę w polskim społeczeństwie odgrywa pamięć o ofiarach poniesionych podczas II wojny światowej".
Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski spotkał się we wtorek w Berlinie ze swoją niemiecką odpowiedniczką Annaleną Baerbock.
- Myślimy o przyszłości, chociaż wiemy, że kwestie historyczne będą jeszcze długo odgrywały ważną rolę w naszych relacjach z Niemcami - powiedział na wspólnej konferencji z Baerbock. Zaznaczył, że minister "ma świadomość, jak ważną rolę w polskim społeczeństwie odgrywa pamięć o ofiarach poniesionych podczas II wojny światowej". - Wielokrotnie osobiście dawała temu wyraz - dodał.
- Jednym z tematów, które będę chciał poruszyć, jest projekt Domu Niemiecko-Polskiego, na wcześniejszym etapie prac znany jako miejsce pamięci i spotkań z Polską, które ma powstać w Berlinie jako miejsce upamiętniające polskie ofiary i straty wojenne - powiedział Sikorski.
- Będę też prosił panią minister, aby rząd niemiecki w kreatywny sposób pomyślał o tym, jak znaleźć formę rekompensaty tych strat wojennych czy zadośćuczynienia - zapowiedział.
Sikorski: Niemcy znajdą swój sposób, żeby wyrazić swój żal
O tę sprawę Sikorskiego zapytał także dziennik "Welt", przyznając, że nowy polski rząd dąży do zbliżenia z Niemcami "po latach trudnych stosunków", które były obciążone "wygórowanymi żądaniami reparacji".
- Czytałem dokumenty, które nasi poprzednicy przekazali rządowi niemieckiemu. Ku mojemu zaskoczeniu w ogóle nie pojawia się tam słowo "reparacje". Ale było oczywiste, że to, co Niemcy zrobiły Polsce podczas II wojny światowej, było straszne i okrutne – odpowiedział minister.
- Powiedziałam minister Baerbock, że pomocne byłoby znalezienie kreatywnego sposobu na wyrażenie żalu z powodu tego cierpienia oraz uczynienie czegoś dobrego dla ludzi, którzy przeżyli ten czas. Ta refleksja etyczna powinna zatem zostać wyrażona także w formie rekompensaty finansowej. (…) Niemcy znajdą sposób, żeby wyrazić swój żal - podkreślił szef polskiej dyplomacji.
Źródło: PAP