Polska

Jacek Sasin nowym wicepremierem

Polska

[object Object]
Sasin wypowiedział się w "Kawie na ławę" w TVN24 w kontekście wyników wyborów do europarlamentu (wideo z 26.05.2019 r.)
wideo 2/5

Jacek Sasin został we wtorek powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na wicepremiera. Zachował on jednocześnie swoje dotychczasowe stanowisko szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów. Zmiana jego funkcji związana jest z wyborami do europarlamentu, w których mandat europosła uzyskało kilkoro członków rządu Mateusza Morawieckiego.

Sasin objął stanowisko wiceministra po Beacie Szydło, która uzyskała mandat do Parlamentu Europejskiego. Nie będzie on jednak - jak dotychczasowa wicepremier - kierował Komitetem Społecznym Rady Ministrów.

Kariera polityczna

50-letni Jacek Sasin urodził się w Warszawie. W stolicy ukończył także studia wyższe na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia podyplomowe z zarządzania administracją publiczną w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania imienia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Później Sasin pracował między innymi w Urzędzie m.st. Warszawy, pełniąc kolejno funkcje kierownika urzędu stanu cywilnego i zastępcy burmistrza dzielnicy Śródmieście.

1 lutego 2007 roku został powołany na stanowisko wojewody mazowieckiego w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Swoją funkcję pełnił kilka miesięcy, do 29 listopada. W przedterminowych wyborach w 2007 roku bez powodzenia kandydował do parlamentu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Od 12 grudnia 2007 był doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a 26 listopada 2009 został zastępcą szefa Kancelarii Prezydenta. Na własny wniosek został odwołany z tego stanowiska 6 lipca 2010 roku.

W wyborach samorządowych w 2010 roku został radnym sejmiku województwa mazowieckiego z ramienia PiS. Powołano go również na burmistrza dzielnicy Pragi Północ, ostatecznie nie objął tej funkcji. W 2011 roku został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych w okręgu podwarszawskim i uzyskał mandat poselski. W 2015 roku z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję.

Wcześniej w 2014 roku startował także na prezydenta Warszawy. Zdobył wtedy 41 procent i przegrał w drugiej turze z Hanną Gronkiewicz-Waltz.

Jacek Sasin został powołany 9 stycznia 2018 roku na nowego szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów i sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa rady Ministrów. Zastąpił na tym stanowisku Henryka Kowalczyka, który objął resort środowiska. Wcześniej pełnił między innymi funkcję szefa sejmowej komisji finansów.

Autor: akr//now / Źródło: PAP, TVN24, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości