Polska

Elżbieta Witek nową szefową MSWiA

Polska

[object Object]
Rekonstrukcja rządu Morawieckiego. Elżbieta Witek nową szefową MSWiAtvn24
wideo 2/5

Elżbieta Witek wraca na stanowisko ministra. Była rzeczniczka i szefowa gabinetu politycznego Beaty Szydło stanęła na czele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w rządzie Mateusza Morawieckiego. Zastąpiła na tym stanowisku Joachima Brudzińskiego, który obejmie mandat europosła.

61-letnia Elżbieta Witek pochodzi z Jawora na Dolnym Śląsku. W 2001 roku bezskutecznie próbowała dostać się z listy PiS do Sejmu. Poselski mandat zdobyła cztery lata później i od tego czasu niezmiennie zasiada w parlamencie.

W 2011 roku została członkiem Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości. W lipcu 2015 objęła na krótko funkcję rzecznika prasowego PiS.

Była rzeczniczka i szefowa gabinetu politycznego Szydło

Po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych 16 listopada 2015 roku została powołana na ministra bez teki w rządzie Beaty Szydło. Objęła także funkcje szefa gabinetu politycznego premiera oraz rzecznika prasowego Rady Ministrów. Funkcję rzecznika sprawowała do 8 stycznia 2016 roku. Zastąpił ją wówczas Rafał Bochenek.

Gdy Szydło straciła funkcję szefa rządu, Witek 18 grudnia 2017 roku została odwołana ze składu Rady Ministrów na wniosek nowego premiera Mateusza Morawieckiego.

Elżbieta Witek
Elżbieta Witek

Praca w szkole i w sądzie

Elżbieta Witek ukończyła studia na Uniwersytecie Wrocławskim na Wydziale Filozoficzno-Historycznym. W 1980 roku rozpoczęła pracę jako nauczyciel, a od roku 1991 pełniła funkcję dyrektora - najpierw w Szkole Podstawowej Nr 2 w Jaworze, później w Zespole Szkół Ogólnokształcących, także w Jaworze.

Od 1980 roku działała w "Solidarności", a po delegalizacji związku - w podziemiu. Za to, jak wynika z informacji na stronie internetowej posłanki, w stanie wojennym została aresztowana na trzy miesiące i zwolniona z pracy. Po 1989 roku znów działała w "Solidarności". Przez dwie kadencje pełniła funkcję przewodniczącej i wiceprzewodniczącej oraz obrońcy z wyboru w Komisji Dyscyplinarnej dla nauczycieli przy wojewodzie. Cztery lata była ławnikiem w Sądzie Pracy.

Autor: js/ / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości