Elżbieta Witek wraca na stanowisko ministra. Była rzeczniczka i szefowa gabinetu politycznego Beaty Szydło stanęła na czele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w rządzie Mateusza Morawieckiego. Zastąpiła na tym stanowisku Joachima Brudzińskiego, który obejmie mandat europosła.
61-letnia Elżbieta Witek pochodzi z Jawora na Dolnym Śląsku. W 2001 roku bezskutecznie próbowała dostać się z listy PiS do Sejmu. Poselski mandat zdobyła cztery lata później i od tego czasu niezmiennie zasiada w parlamencie.
W 2011 roku została członkiem Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości. W lipcu 2015 objęła na krótko funkcję rzecznika prasowego PiS.
Była rzeczniczka i szefowa gabinetu politycznego Szydło
Po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych 16 listopada 2015 roku została powołana na ministra bez teki w rządzie Beaty Szydło. Objęła także funkcje szefa gabinetu politycznego premiera oraz rzecznika prasowego Rady Ministrów. Funkcję rzecznika sprawowała do 8 stycznia 2016 roku. Zastąpił ją wówczas Rafał Bochenek.
Gdy Szydło straciła funkcję szefa rządu, Witek 18 grudnia 2017 roku została odwołana ze składu Rady Ministrów na wniosek nowego premiera Mateusza Morawieckiego.
Praca w szkole i w sądzie
Elżbieta Witek ukończyła studia na Uniwersytecie Wrocławskim na Wydziale Filozoficzno-Historycznym. W 1980 roku rozpoczęła pracę jako nauczyciel, a od roku 1991 pełniła funkcję dyrektora - najpierw w Szkole Podstawowej Nr 2 w Jaworze, później w Zespole Szkół Ogólnokształcących, także w Jaworze.
Od 1980 roku działała w "Solidarności", a po delegalizacji związku - w podziemiu. Za to, jak wynika z informacji na stronie internetowej posłanki, w stanie wojennym została aresztowana na trzy miesiące i zwolniona z pracy. Po 1989 roku znów działała w "Solidarności". Przez dwie kadencje pełniła funkcję przewodniczącej i wiceprzewodniczącej oraz obrońcy z wyboru w Komisji Dyscyplinarnej dla nauczycieli przy wojewodzie. Cztery lata była ławnikiem w Sądzie Pracy.
Autor: js/ / Źródło: tvn24.pl
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Wołanie dziecka usłyszeli policjant po służbie i pracownik pobliskiej restauracji. Siedmioletni chłopiec wzywał pomocy dla swojej mamy, która padła ofiarą przemocy. Napastnika udało się zatrzymać w trakcie ucieczki.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącej handlu w niedziele - poinformowała minister w KPRP Małgorzata Paprocka. Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli Wigilia przypada na niedzielę, tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Z kolei dwie poprzedzające ją niedziele będą niedzielami handlowymi. W tym roku niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia.
Zmiany w zakazie handlu w niedziele. Jest podpis prezydenta
- Autor:
- jw/ToL
- Źródło:
- PAP
16-latka z powiatu tomaszowskiego (woj. łódzkie) zabrała bez wiedzy swoich rodziców dokumenty i poleciała do Nowego Jorku. Chciała w ten sposób spełnić swoje marzenie. Miasta nie zobaczyła, bo po wylądowaniu została zatrzymana na lotnisku i odesłana do Polski.
16-latka bez wiedzy rodziców sama poleciała do Nowego Jorku. Miasta nie zobaczyła
Stan dwóch policjantów postrzelonych w radiowozie wciąż jest krytyczny. Lekarze walczą o ich życie. Maksymilian F. usłyszał zarzuty usiłowania zabójstwa dwóch policjantów i został aresztowany na trzy miesiące. Jak informują śledczy, złożył on enigmatyczne wyjaśnienia i nie przyznał się do stawianych mu zarzutów. Decyzją komendanta wojewódzkiego policji został powołany zespół do wyjaśnienia tej sprawy.
Nowe informacje o stanie rannych policjantów. Enigmatyczne wyjaśnienia podejrzanego
40-latek, który w czwartek w Pszczynie strzelał w kierunku interweniujących policjantów z broni czarnoprochowej, został tymczasowo aresztowany. Podczas wymiany ognia został raniony przez funkcjonariuszy. Odpowie między innymi za usiłowanie zabójstwa.
Podczas ucieczki strzelał do policjantów, został aresztowany
Grupa Bieszczadzka GOPR poinformowała w mediach społecznościowych o akcji ratunkowej przeprowadzonej na Połoninie Wetlińskiej. Pomocy potrzebował ojciec z trójką dzieci w wieku 10, 11 i 14 lat. Z komunikatu ratowników wynika, że z powodu bardzo trudnych warunków pogodowych stracili orientację w terenie.
Komisja, mając świadomość, że czas, który mamy do dyspozycji, jest ograniczony, wybrała temat, co do którego wiedzieliśmy, że jesteśmy w stanie w ciągu tych kilku tygodni go zamknąć - powiedział odwołany członek komisji "lex Tusk" Przemysław Żurawski vel Grajewski. Odnosząc się do cząstkowego raportu komisji i sugestii, że członkowie wiedzieli, jakie analizy przeprowadzą, odparł, że "to niewątpliwie nie było trudne do przewidzenia".
Kazik Staszewski ogłosił w mediach społecznościowych, że rezygnuje z palenia. - To jest mój ostatni papieros - oświadczył w nagraniu, na którym wyciąga papierosa z paczki. Jak dodał, jest to "trzecia trucizna", z którą żegna się w tym roku.
Kazik Staszewski rezygnuje z "trzeciej trucizny". Dwie już pożegnał
- Autor:
- wac//az
- Źródło:
- PAP
Minęły ponad cztery lata, od momentu gdy po raz pierwszy został odsunięty od obowiązków przez prezesa sądu Maciej Nawackiego. Sędzia przywrócony do pracy chce rozliczenia działań swojego zwierzchnika. W sądzie na rozpatrzenie czeka już akt oskarżenia w tej sprawie.
NIK sprawdza, co się stało z policyjnym laboratorium. "Nie wiem, dlaczego to zrobiono, serce mi krwawiło"
Strażacy wyłowili z jednego ze stawów w Łazienkach Królewskich ciało mężczyzny. Sprawę bada prokuratura, zlecono sekcję zwłok.
Ze stawu w Łazienkach Królewskich wyłowiono ciało. Jest prokuratorskie śledztwo
- Autor:
- dg/PKoz
- Źródło:
- tvnwarszawa.pl
Chcemy, by rząd Donalda Tuska powstał jak najszybciej. Tyle czasu jest marnowane, a jest tyle projektów niecierpiących zwłoki - powiedział w TVN24 wiceprezes PSL Dariusz Klimczak. Mówił też o przyszłości Centralnego Portu Komunikacyjnego po zmianie ekipy rządzącej. - Ten projekt tak wiele pieniędzy pochłonął, że nie ma mowy o tym, że będzie skasowany. Pytanie, w jakim formacie będzie kontynuowany. (...) Nie wolno go wyrzucić do kosza - dodał.
"Nie ma mowy o skasowaniu projektu CPK. Nie wolno go wyrzucić do kosza"
Nie będzie trzeba mnie zwalniać, bo sam się zwolnię - powiedział w RMF FM obecny pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. Podkreślił jednak, że "jakiś pełnomocnik do spraw CPK być musi". Marcin Horała zauważył, że to wynika z wymogu prawnego. - Obowiązuje ustawa o CPK, pełnomocnik do spraw CPK jest stroną licznych postępowań administracyjnych, które się toczą, trzeba je przeprowadzić do końca - zaznaczył. - Niemianowanie pełnomocnika do spraw CPK byłoby niedopełnieniem obowiązku przez premiera - dodał.
"Sam się zwolnię". Deklaracja pełnomocnika rządu do spraw CPK
- Autor:
- mp/ToL
- Źródło:
- RMF FM
Wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Marta Kightley powiedziała w rozmowie z "Financial Times", że w razie zawieszenia prezesa NBP Adama Glapińskiego w czynnościach w związku z ewentualnym postawieniem go przed Trybunałem Stanu, polski bank centralny złoży apelację w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie złamania traktatów unijnych.
Adam Glapiński zawieszony? "Złożymy apelację do Trybunału Sprawiedliwości UE"
- Autor:
- mp/ToL
- Źródło:
- PAP
Na lekcje religii w Szczecinie (woj. zachodniopomorskie) uczęszcza prawie 43 procent uczniów, czyli niecałe 19 tysięcy. To najgorszy wynik od 1990 roku. Malejącą liczbę deklaracji z roku na rok potwierdzają dyrektorzy szkół. Wydatki na prowadzenie lekcji religii w Szczecinie to prawie 14 milionów złotych. Niecałe pięć milionów wykłada miasto, resztę pokrywa subwencja oświatowa.
Uczniów na lekcjach religii jest coraz mniej. Obecnie to niecałe 43 procent
Jednym z doradców prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego jest polityk PiS Wojciech Jasiński - pisze w poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita". Gazeta dowiedziała się, że sternik banku centralnego formalnie ma obecnie 14 doradców.
Tajna lista doradców Glapińskiego. Wśród nich prominentny polityk PiS
- Autor:
- mp/ToL
- Źródło:
- "Rzeczpospolita"
Izrael będzie ścigał Hamas w Libanie, Turcji i Katarze, nawet jeśli zajmie to lata – przekazał szef izraelskiej agencji bezpieczeństwa Szin Bet Ronen Bar w nagraniu wyemitowanym w niedzielę przez izraelskiego nadawcę publicznego Kan.
Psychiatria w Polsce potrzebuje wsparcia. Psychiatrów potrzeba coraz więcej, bo Polacy coraz częściej potrzebują wsparcia psychicznego. W takiej sytuacji kolejne centrum zdrowia psychicznego przy ulicy Wojskowej w Poznaniu (woj. wielkopolskie) zostaje zamknięte. Zakończył się unijny projekt, który finansował placówkę, a rządowy pilotaż nie objął jej dalszym finansowaniem.
Znika kolejne centrum zdrowia psychicznego. Brakuje pieniędzy na dalsze działanie
Mutacja genu ZFHX3 odgrywa kluczową rolę w regulacji apetytu - dowiedli brytyjscy naukowcy. Co więcej, badacze twierdzą, że mutacja - występująca u czterech procent ludzi - może utorować drogę nowym ukierunkowanym terapiom odchudzającym.
To może pomóc w walce z otyłością. "Odgrywa kluczową rolę w regulacji apetytu"
Ruch pociągów w rejonie Rzymu został zablokowany na kilkadziesiąt minut po tym, jak młoda kobieta postanowiła użyć prostownicy do włosów w jednym z nich. Dym, który zaczął się z niej unosić uruchomił w całym składzie alarm przeciwpożarowy.
Użyła prostownicy w pociągu. Zablokowała kolej na 40 minut
Zygmunt Korfanty wyszedł z domu w roboczym ubraniu, nie zabrał żadnych dokumentów, zostawił rozwieszone pranie. Ostatni raz widziany był 19 marca 1999 roku w Wydrnej na Podkarpaciu, gdzie mieszkał. Do dzisiaj nie wiadomo, co się z nim stało. Na policję wpływały anonimy, że mężczyzna nie żyje, a jego ciało zakopane jest w lesie. W listopadzie zgłosił się mężczyzna, który wskazał miejsce, gdzie ukryte mogą być zwłoki zaginionego. Nic tam jednak nie było. Los pana Zygmunta pozostaje nieznany.
Pod pretekstem prowadzenia legalnej hodowli mężczyzna odławiał chronione gatunki ptaków. Gdańscy policjanci zabezpieczyli prawie pół tysiąca zwierząt, które były przetrzymywane w brudnych, ciasnych klatkach i boksach. Obywatelowi Włoch grozi do pięciu lat więzienia.
Odławiał chronione ptaki, zakładał im obrączki, "legalizując" hodowlę. Były trzymane w fatalnych warunkach
- Autor:
- MR/gp
- Źródło:
- tvn24.pl, Policja Pomorska
Etgar Keret dla tvn24.pl: "Uderzenie w ludzi, którzy tworzyli mosty"
W środę Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje o poziomie stóp procentowych. Zwyczajowo dzień po decyzji Rady zwoływana jest konferencja prezesa Narodowego Banku Polskiego. Na poniedziałek zapowiedziano konferencję zarządu NBP, bez podania tematu spotkania. Sejm pracować będzie nad wakacjami kredytowymi i tak zwaną ustawą wiatrakową.
Stopy procentowe, konferencje w NBP, wakacje kredytowe. Taki będzie tydzień w gospodarce
- Autor:
- mp/ToL
- Źródło:
- PAP
We wtorek w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się jubileuszowy koncert zespołu Mazowsze. Założona przez kompozytora Tadeusza Sygietyńskiego grupa obchodzi 75. urodziny.
"Jest wizytówką i prawdziwym ambasadorem kultury polskiej". Zespół Mazowsze kończy 75 lat
- Autor:
- dg
- Źródło:
- PAP
Aleksander Lasota był historykiem, pracował z młodzieżą. Zachorował i stracił obie nogi. Od lat jego domem jest schronisko dla bezdomnych w Sanoku. Trafiają tam mężczyźni w kryzysie bezdomności z całej Polski, chorzy, z niepełnosprawnościami. Historia każdego z nich jest inna. - Nikogo nie oceniamy. Pomagamy, bo każdy zasługuje na drugą szansę - mówi Alicja Kocyłowska prezeska Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Sanoku. Za pomoc, którą niosą od ponad trzech dekad, zostali nagrodzeni przez Agatę Kornhauser-Dudę.
"Tam nie ma zapachu bezdomności, tam jest zapach domu"
Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.