Główne punkty obchodów 90. rocznicy odzyskania niepodległości odbędą się w Warszawie, ale w pozostałych częściach kraju również będziemy świętować. Często z regionalnym kolorytem, jak w przypadku zawodów w jedzeniu rogali świętomarcińskich w Wielkopolsce.
Wielkopolskie rogale
W Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze odsłonięte zostaną pomniki Józefa Piłsudskiego, a w Jarocinie uroczystościom związanym ze Świętem Niepodległości towarzyszyć będą IV Mistrzostwa Polski w Jedzeniu Rogali Świętomarcińskich. 11 listopada w Poznaniu świętuje się na kilka sposobów. Pierwszy to część oficjalna, czyli obchody Dnia Niepodległości. W tym roku zaczną się o 9.30 w Kościele Farnym, a uroczystości, w tym Apel Pamięci na Starym Rynku potrwają do południa.
Drugi to oczywiście imieniny ulicy Święty Marcin. Ich obchody rozpoczną się ok. godz. 14, kiedy spod kościoła pw. św. Marcina ruszy korowód. - Jak każdego roku, tak teraz nie zabraknie szczudlarzy, bębniarzy i ułanów na koniach. Gwiazdą pochodu będzie oczywiście święty Marcin na swym siwym koniu - zapowiada Joanna Przygońska z CK "Zamek".
Wrocławskie wystawy
We Wrocławiu przemaszeruje wojsko, ale to współczesne - żołnierze będą wykorzystywać okazję, by poinformować młodych chłopców jak będzie wyglądała zawodowa armia w przyszłości i jak można się do niej dostać. Parada Niepodległości ruszy o godz. 12.30 z Rynku przez plac Dominikański do Parku Staromiejskiego. Na czele barwnego korowodu, w bryczce, pojedzie marszałek Józef Piłsudski. Naczelnikowi towarzyszyć będą przebrani w stroje z epoki i niosący rekwizyty niepodległościowe uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.
Wieczorem, już po godz. 20, przy nabrzeżu Odry na Ostrowie Tumskim wrocławianie będą mogli przyglądać się pokazowi sztucznych ogni organizowanemu przez Centrum Sztuki Impart. Od wtorku w Rynku można też oglądać "niepodległościowe" wystawy: "Radosne Święto Niepodległości" (północna pierzeja Rynku) i ,"Rok 1918" (przy pomniku Fredry). Ich mniejsze wersje znajdują się też w dwóch specjalnie przygotowanych tramwajach kursujących po liniach 4 i 17. Z kolei Muzeum Poczty i Telekomunikacji zaprasza na wystawę filatelistyczną pt. ,"90. rocznica odzyskania niepodległości, 1918-2008". Na miejscu, poza autografem Józefa Piłsudskiego, można obejrzeć unikatowy zbiór przesyłek lotniczych i listów z lat 1919-1920.
Śląskie orkiestry. Górnicze
Na Śląsku także defilady. W Katowicach przejdzie ona ulicą Jagiellońską, a nad miastem przelecą dwa samoloty F-16. Zaplanowano również pokaz musztry orkiestry wojsk lotniczych z Bytomia. Goście będą mogli spróbować grochówki serwowanej przez kuchnię polową, a orkiestra górnicza kopalni "Staszic" zagra o godz. 10 przed katedrą, w której pół godziny później zostanie odprawiona msza w intencji Ojczyzny.
Na poczęstunek grochówką można się także "załapać" w Gliwicach, w których na placu marszałka Piłsudskiego o godz. 12.30 odbędzie się apel poległych. Widowiskowym punktem uroczystości będzie zaprzysiężenie Gwardii Konnej Miasta Gliwice. W Zabrzu zaś otwarta zostanie wystawa "Oblicza frontu" (godz. 15), którą uświetni koncert poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w wykonaniu zespołu Forteca. Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 9.45 na Placu Warszawskim koncertem orkiestry dętej kopalni "Makoszowy".
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Bartłomiej Zborowski